Świat

Mieli pilnować, czy amerykańska broń nie służy do zbrodni wojennych. Trump wycofał memorandum

opublikowano:
Mk._81_250-lb_and_Mk._82_Snakeye_I_500-lb.webp
Memorandum dotyczyło wszystkich państw, ale nikt nie ukrywał, że chodzi głównie o Izrael (fot. Cliff\Wikipedia)
Donald Trump wycofał memorandum Joe Bidena, które nakazywało raportowanie Kongresowi o potencjalnych zbrodniach wojennych, których dokonywano przy pomocy amerykańskiej broni. Celem jego wprowadzenia było ograniczenie pomocy dla Izraela.

Memorandum Bezpieczeństwa Narodowego-20 (NSM-20) zostało podpisane przez poprzedniego prezydenta Joe Bidena w lutym zeszłego roku. Dotyczyło państw, które kupują amerykańską broń lub dostają ją w ramach pomocy wojskowej. Odtąd musiały one zapewnić na piśmie, że będą jej używać zgodnie z prawem międzynarodowym i międzynarodowym prawem humanitarnym, a także nie przeszkadzać w dostarczaniu pomocy. Departament Obrony i Departament Stanu musiały co jakiś czas składać raporty o tym, czy te zapewnienia faktycznie są wypełniane. 

Miało powstrzymać zbrodnie Izraela 

Pomysł wprowadzenia memorandum wyszedł ze strony skrajnej lewicy w 2022 roku, kiedy wyszło na jaw, że saudyjskie naloty w Jemenie, w których użyto amerykańskich bomb, spowodowały ofiary cywilne. Jego zwolennicy argumentowali, że umowy o sprzedaży uzbrojenia i programy monitorowania jego użycia są niewystarczające do zapewnienia, że amerykańska broń nie powoduje cierpienia cywili.

Poparcie dla jego wprowadzenia wzrosło znacząco po wybuchu wojny w Gazie. W USA skrajna lewica jest propalestyńska i twierdziła od początku, że Izrael wykorzystuje amerykańską broń – szczególnie niekierowane bomby lotnicze – nie zważając na cywilne ofiary.

W pierwszym raporcie z maja zeszłego roku administracja Bidena stwierdziła, że Izrael mógł złamać międzynarodowe prawo humanitarne, ale w chaosie wojny nie udało im się znaleźć konkretnych przypadków krzywdzenia cywili. Biden na jakiś czas wstrzymał dostarczanie mu bomb i pocisków artyleryjskich, ale wszystkie ograniczenia w sprzedaży broni zostały wycofane przez Trumpa. 

Trump je wycofał 

Teraz dziennik "Washington Post" informuje, że administracja Donalda Trumpa wycofała także to memorandum. Pod decyzją o jego wycofaniu podpisał się Michael Walz, doradca Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego.

Ta decyzja nie jest szczególnie zaskakująca. Trump jest gorącym zwolennikiem sojuszu z Izraelem. Jeżeli to memorandum nadal by obowiązywało, to wtedy jego administracja sama niedługo musiałaby przygotować ocenę postępowania Izraela w Strefie Gazy. To, że podczas tej wojny zginęła ogromna ilość cywili, nie jest dla nikogo tajemnicą. Strona izraelska tłumaczyła się wcześniej, że nie miała innego wyjścia, bo terroryści używali ich jako żywych tarcz i często chowali się w np. szkołach lub szpitalach.

źr. wPolsce24 za "Times of Israel", Reuters

Świat

Wiadomości: Już jutro pogrzeb Papieża Franciszka. Nasza relacja z Rzymu w przededniu uroczystości

opublikowano:
1916590_6.webp
(fot. za wPolsce24)
Około 250 tysięcy osób oddało hołd papieżowi Franciszkowi przy jego trumnie wystawionej w bazylice Świętego Piotra - poinformowano już po zamknięciu bazyliki. Specjalną relację z Watykanu przygotowała reporterka wPolsce24 Anna Pawelec.
Świat

Pasterz, który chciał pachnieć jak jego owce. Zobacz wyjątkową relację z pogrzebu papieża Franciszka

opublikowano:
pogrzeb papieża wiadomości.webp
Pogrzeb papieża Franciszka (Fot. screen wPolsce24)
Był pierwszym jezuitą wybranym na papieża i pierwszym przedstawicielem Ameryki Południowej na tronie Piotrowym. Ale przede wszystkim: był papieżem, który chciał być blisko tych, którym służył.
Polska

Ciężkie chwile w sztabie Rafała Trzaskowskiego

opublikowano:
trzask.webp
W obawie przed gniewem wyborców kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta przez całą kampanię próbował odciąć się od Donalda Tuska, od porażek obozu rządzacego. I nie udało się. Podczas gdy gdy Karol Nawrocki spotykał się z w Białym Domu z Donaldem Trumpem, Rafał Trzaskowski ściskał rękę Donaldowi Tuskowi w jego rodzinnym Sopocie.
Świat

Biały Dom z potężnym wsparciem dla Karola Nawrockiego w wyborczym wyścigu. Ta wizyta wywołała wściekłość ludzi Tuska

opublikowano:
bialydom.webp
(fot. screen za X)
Karol Nawrocki przebywa w Stanach Zjednoczonych, w Waszyngtonie. Obywatelski kandydat na prezydenta wziął udział w uroczystościach Narodowego Dnia Modlitwy w Ogrodzie Różanym w Białym Domu. Spotkał się z prezydentem Donaldem Trumpem, a oficjalny profil Białego Domu na portalu X zamieścił wspólne zdjęcia obu polityków.
Świat

„Przeciwko upokorzeniu w kraju i za granicą”. Kandydat konserwatystów głosował w Bukareszcie. Początek „wiosny ludów”?

opublikowano:
mid-epa12111622.webp
George Simion zagłosował pod Bukaresztem (Fot. PAP/EPA)
Lider rumuńskiej partii AUR George Simion zagłosował w niedzielę w drugiej turze wyborów prezydenckich. Towarzyszył mu Calin Georgescu, wykluczony z elekcji przez tamtejsze władze.
Świat

W Rumunii nic nie wiadomo. Prowadzi Dan, ale eksperci radzą, żeby poczekać

opublikowano:
simion wyniki.webp
Wieczór wyborczy George Simiona (Fot. Artur Ceyrowski)
Prawie 54 proc. dla lewicowego, wpieranego m.in. przez rodzinę Sorosów Nicusora Dana i trochę ponad 46 proc. dla konserwatysty George'a Simiona w drugiej turze powtórzonych wyborów prezydenckich w Rumunii. To wcale nie oznacza jednak, że mamy pewnego zwycięzcę tej elekcji.