Świat

Talibowie wezmą udział w szczycie klimatycznym ONZ

opublikowano:
1280px-Taliban_member_with_chest_flags.webp
To duży sukces dyplomatyczny dla ich rządu (fot. Callum Darragh\Wikipedia)
W przyszłym tygodniu rozpocznie się COP29, kolejny szczyt klimatyczny ONZ. Wezmą w nim udział Talibowie.

Konferencja Stron (COP) jest najwyższym organem Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych ws. Zmian Klimatu. Sesje COP zwoływane są co roku, w pierwszych dwóch tygodniach grudnia. Pierwsza odbyła się w 1995 roku w Niemczech. W Polsce odbyły się trzy szczyty COP – w 2008, 2013 i 2018 r. Tegoroczny szczyt będzie miał miejsce w Baku, stolicy Azerbejdżanu. 

Zaproszenie dla Talibów 

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Afganistanu poinformowało, że przedstawiciele ich państwa wezmą udział w tym szczycie. Rzecznik ministerstwa Abdul Qahar Balchi powiedział, że przedstawiciele Narodowej Agencji Ochrony Środowiska udali się już w tym celu do Azerbejdżanu.

ONZ nie pozwoliło Talibom na zajęcie miejsca Afganistanu w Zgromadzeniu Ogólnym, a większość państw nie uznaje ich rządu. Biuro COP w 2021 roku w praktyce zawiesiło prawo Afganistanu do udziału w tych szczytach klimatycznych. Agencja Reutersa poinformowała jednak, że przedstawiciele Talibów zostali zaproszeni bezpośrednio przez Azerbejdżan. 

Będą tylko obserwatorami

Jako, że rząd Talibów nie jest oficjalnie uznawany przez ONZ, jego przedstawiciele nie wezmą udziału w dyskusjach między państwami. Rząd Azerbejdżanu zaprosił ich jako obserwatorów. Źródło w dyplomacji powiedziało agencji Reutersa, że potencjalnie umożliwi im to udział w rozmowach za kulisami szczytu i w spotkaniach dwustronnych.

Dla rządu Talibów udział w COP, nawet jako obserwatorzy, to spory sukces dyplomatyczny. Od przejęcia władzy ich dyplomaci uczestniczyli jedynie w organizowanych przez ONZ w stolicy Kataru rozmowach, których tematem była przyszłość Afganistanu, oraz w forach w Chinach i Azji Środkowej.

źr. wPolsce24 za Reuters

Bez Cenzury

Bez Cenzury: Zamach na opozycję i kolejne protesty społeczne

opublikowano:
Bez nazwy.webp
"Bez Cenzury" to dynamiczny i odważny program publicystyczny, emitowany w telewizji wPolsce24, w którym prowadzący oraz zaproszeni goście poruszają najbardziej kontrowersyjne i aktualne tematy polityczne, społeczne i gospodarcze. Jak sugeruje tytuł, dyskusje toczą się bez ograniczeń, bez autocenzury i w pełnej swobodzie wypowiedzi.
Świat

Donald Tusk: nikt mnie nie ogra w UE. Premier Estonii: to Niemcy nie chciały Tuska na spotkaniu o Ukrainie

opublikowano:
mid-epa11666748.webp
Spotkanie przywódców z Bidenem bez Tuska (fot. PAP EPA/CHRIS EMIL JANSSEN)
Jeszcze rok temu Donald Tusk utyskiwał, że Polska pod rządami PiS-u nie ma silnego głosu na forum europejskim. Zapewniał, że jego nikt w Europie nie ogra. Tymczasem okazuje się, że Niemcy, na które od lat lider PO stawia, nie tylko nie lekceważą naszego premiera przerzucając nam uchodźców, to jeszcze blokują możliwość jego udziału w spotkaniu z sekretarzem obrony USA.
Świat

Donald Trump szukał pracy w barze szybkiej obsługi. Stanął przy frytkownicy

opublikowano:
mid-epa11667793.webp
Donald Trump smażył frytki (PAP/EPA/NICK HAGEN)
Donald Trump odwiedził w niedzielę restaurację popularnej sieci na przedmieściach Filadelfii, gdzie smażył frytki i obsługiwał kasę drive-thru.
Świat

Strefa Starcia wróciła! Gorące polityczne show na antenie telewizji wPolsce24

opublikowano:
strefa.webp
Strefa Starcia na antenie wPolsce24 (fot. Fratria)
Strefa Starcia wróciła na antenę telewizji wPolsce24. Redaktor Michał Adamczyk i jego goście omówili najważniejsze wydarzenia mijającego tygodnia w Polsce i na świecie. Nie brakowało emocji.
Świat

Chińscy astronauci wrócili na ziemię. Spędzili w kosmosie pół roku

opublikowano:
mid-epa11700209.webp
Pekin nie ukrywa swoich kosmicznych ambicji (fot. PAP/EPA/XINHUA / LI ZHIPENG)
Chiński program kosmiczny znacząco przyspieszył. Chińczycy chcą do połowy stulecia zostać światowym liderem w podboju kosmosu.
Świat

Izraelscy kibice zaatakowani po meczu w Amsterdamie. Natychmiastowa reakcja Netanjahu

opublikowano:
mid-epa11709346.webp
Izrael wysyła do Amsterdamu samoloty, którymi obywatele będą mogli wrócić do kraju. (fot.PAP/EPA/VLN Nieuws)
62 osoby zostały zatrzymane w związku z atakiem na grupę izraelskich kibiców, którzy dopingowali swoją drużynę na meczu w Amsterdamie. Służby odeskortowały fanów Maccabi Tel Awiw do hotelu, a do sprawy odniósł się już premier Izraela, który przekazał, że samoloty są w drodze do Holandii, skąd mają zabrać m.in. rannych obywateli.