Świat

Zaczęli słynąć z przestępczości, to wymyślili, że przyciągną turystów... alkoholem

opublikowano:
wineglass-3589241_1280.webp
(Fot. Pixabay)
Szwecja, znana dotąd głównie z surowej polityki antyalkoholowej, a ostatnio z gigantycznego wzrostu przestępczości zorganizowanej i strzelanin na ulicach, postanowiła odświeżyć swój wizerunek. W nowym pomyśle na turystykę kraj postawił na dość zaskakujący wabik – alkohol. Ale po szwedzku, czyli ostrożnie, biurokratycznie i z obowiązkową prelekcją wychowawczą.

Od czerwca małe browary, wytwórnie likierów i lokalne winnice (tak, w leżącej na północy Szwecji także produkuje się wino) będą mogły sprzedawać odwiedzającym niewielkie ilości alkoholu jako pamiątki. Warunek? Goście muszą być uczestnikami zorganizowanej wycieczki i najpierw wziąć udział w lekcji na temat wpływu alkoholu na zdrowie. Dopiero po takim "edukacyjnym wstępie" będzie można sięgnąć po lokalne piwo lub kieliszek nalewki.

Systembolaget, czyli szwedzka rzeczywistość

Szwecja od lat konsekwentnie ogranicza dostęp do alkoholu. Mocniejsze trunki można kupić wyłącznie w państwowych sklepach Systembolaget, które nie tylko pracują w ściśle określonych godzinach, ale też nie prowadzą promocji produktów i nie mogą ich reklamować. W sklepach prywatnych dostępne są wyłącznie napoje o zawartości alkoholu do 3,5%.

Zmiana prawa, przegłosowana przez szwedzki parlament w stosunku głosów 154 do 129, ma być pierwszym krokiem w stronę poluzowania monopolu państwowego. Według rządu, ma ona wesprzeć lokalnych producentów i – co ciekawe – przyciągnąć turystów.

"To bardzo ostrożny, ale krok we właściwym kierunku" – napisał na platformie X poseł Jan Ericson, jeden z inicjatorów reformy.

Turystyka kontra rzeczywistość

Pytanie tylko, czy możliwość zakupu "suwenirów alkoholowych" po wysłuchaniu wykładu o ryzyku zdrowotnym wystarczy, by uczynić Szwecję bardziej atrakcyjną dla zagranicznych gości. Zwłaszcza gdy kraj coraz częściej kojarzy się nie z bezpieczeństwem i spokojem, ale z rosnącą falą przemocy gangów i strzelaninami w dużych miastach.

W tym kontekście pomysł rządu może wydawać się raczej symboliczną próbą poprawienia wizerunku niż realną strategią rozwoju turystyki.

Czy więc turyści skuszą się na alkohol pod warunkiem wcześniejszej pogadanki? Trudno powiedzieć. Ale w kraju, w którym przez dekady alkohol traktowano niemal jak zło wcielone, nawet mały krok w stronę liberalizacji może uchodzić za rewolucję.

źr. wPolsce24 za lidovky.cz

Świat

W Rumunii jednak wyborcza niespodzianka. Simion uznał wynik

opublikowano:
mid-epa12115387.webp
Nicusor Dan świętuje zwycięstwo (fot. ROBERT GHEMENT/EPA/PAP)
Lewicowy, prounijny burmistrz Bukaresztu Nicusor Dan wygrał wybory prezydenckie w Rumunii. Pokonał rywal z prawicy George Simiona. Przegrany początkowo nie uznał porażki, ale ostatecznie złożył Danowi gratulacje. Podkreślił zarazem, że będzie dalej walczył o sprawiedliwość.
Świat

Panika w Berlinie! Niemcy boją się klęski Trzaskowskiego, wieszczą rozpad rządu Tuska i straszą prawicowymi ekstremistami

opublikowano:
MK9_gdlnm_19_09_sss_f_DSC05270.webp
W Berlinie panicznie boją się porażki Rafała Trzaskowskiego (Fot. Fratria)
Pali się! Niemieckie media wpadły w totalną panikę w związku z wynikami pierwszej tury wyborów prezydenckich w Polsce.
Świat

Zakulisowy deal z Tuskiem? Bruksela jest gotowa na wiele, byle tylko wygrał Trzaskowski

opublikowano:
mid-epa12121292 ok.webp
Dziennik „Le Monde” ujawnił, jak Komisja Europejska pomaga obozowi Donalda Tuska w czasie kampanii przed wyborami prezydenckimi. By nie zrazić wyborców i zwiększyć szanse Rafała Trzaskowskiego w rywalizacji z kandydatem popieranym przez PiS Karolem Nawrockim, szefowa KE Ursula von der der Leyen ograniczyła polityczną presję na polski rząd i przesuwa w czasie niewygodne decyzje.
Świat

Co powiedział Sławosz Uznański-Wiśniewski po starcie misji

opublikowano:
mid-25625084 ok.webp
W kosmosie nie jestem sam, reprezentuję nas wszystkich - powiedział z pokładu kapsuły Dragon polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski.
Świat

Polak już w kosmosie. Misja wystartowała

opublikowano:
mid-25625087 ok.webp
Rakieta Falcon 9 z kapsułą Crew Dragon (fot. PAP/Leszek Szymański)
Punktualnie o 8.31 wystartowała misja kosmiczna Ax-4 z udziałem polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Start odbył z Kennedy Space Center na przylądku Canaveral na Florydzie. Rakieta Falcon 9 firmy SpaceX wyniosła na orbitę kapsułę Dragon z czteroosobową załogą.
Świat

Prezydent Duda żegna się z Kijowem. Dostał ważne odznaczenie

opublikowano:
mid-25628186 ok.webp
Polska cały czas starała się wspierać Ukrainę - mówił w Kijowie prezydent Andrzej Duda, który spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim. Polski gość został uhonorowany jednym z najważniejszych ukraińskich odznaczeń - Orderem Wolności.