Rzeczniczka Dowództwa Operacyjnego Norweskich Sił Zbrojnych, Hanne Olafsen, poinformowała, że uzbrojenie na pokładzie statku nie zostało uszkodzone, a załoga oraz obsługa dostawy nie odniosły obrażeń.
„Zapewniamy, że polskie lotnisko w Rzeszowie pozostaje bezpieczne, a znajdujące się na miejscu jednostki NATO pozostaną w Jasionce tak długo, jak będzie to potrzebne. Oczywiście, że musimy liczyć się z opóźnieniami w dotarciu norweskiego sprzętu i obsługi, ale nie zajmie to więcej niż kilka dni” – powiedziała Olafsen w rozmowie z PAP.
Organizacja zastępczego transportu
Finlandia Seaways to jednostka cywilna wynajęta przez norweskie wojsko do transportu systemów przeciwlotniczych NASAMS, które miały wspólnie z samolotami F-35 zabezpieczać strategiczne lotnisko wojskowe w Jasionce. W związku z zaistniałą sytuacją armator organizuje zastępczy transport, który powinien zostać zrealizowany w ciągu kilku dni. Według norweskiego wojska, zdarzenie miało miejsce w obrębie portu, co ułatwia proces podmiany statku i kontynuację dostaw.
Jak wygląda statek można zobaczyć w mediach społecznościowych:
Śledztwo w sprawie incydentu
Jako że statek jest jednostką cywilną, okoliczności incydentu są badane przez norweską policję. Jednocześnie wokół unieruchomionego statku ustanowiono strefę bezpieczeństwa, aby zapewnić ochronę zarówno załodze, jak i przewożonemu uzbrojeniu.
W kontekście incydentu z Finlandia Seaways, które co prawda miało miejsce na Morzu Północnym, warto przypomnieć ostatnie wydarzenia na Morzu Bałtyckim, które zwiększyły obawy o bezpieczeństwo infrastruktury morskiej NATO. Przykładowo, chiński kontenerowiec Yi Peng 3 został powiązany z uszkodzeniami dwóch podmorskich kabli telekomunikacyjnych, łączących Litwę ze Szwecją oraz Finlandię z Niemcami. Incydenty te miały miejsce w szwedzkiej strefie ekonomicznej i są badane jako możliwy sabotaż. Jednostka była wcześniej widziana, gdy wypływała z rosyjskiego portu naftowego, co wzbudziło dodatkowe podejrzenia. Podobne wydarzenia, jak jesienne uszkodzenie gazociągu Balticconnector, również budzą spekulacje o celowym działaniu, być może z rosyjskim udziałem.
źr. wPolsce24 za PAP