Świat

Statek z bronią dla Polski osiadł na mieliźnie w Norwegii. Przewozi elementy systemu przeciwlotniczego

opublikowano:
mid-epa11756470.webp
Statek Finlandia Seaways w czasie załadunku broni w Norwegii 4 grudnia (Fot.PAP/EPA/OLE MARTIN WOLD)
To już kolejny dziwny morski incydent w ostatnim czasie. Tym razem bezpośrednio dotyczy bezpieczeństwa Polski. Frachtowiec Finlandia Seaways, przewożący system przeciwlotniczy NASAMS, w tym pociski rakietowe przeznaczone do ochrony lotniska w Jasionce pod Rzeszowem, pozostaje w porcie Stavanger w Norwegii. Powodem opóźnienia jest incydent, do którego doszło podczas opuszczania portu – kadłub statku zahaczył o dno nabrzeża. Zdarzenie miało miejsce w czwartek wieczorem.

Rzeczniczka Dowództwa Operacyjnego Norweskich Sił Zbrojnych, Hanne Olafsen, poinformowała, że uzbrojenie na pokładzie statku nie zostało uszkodzone, a załoga oraz obsługa dostawy nie odniosły obrażeń.

Zapewniamy, że polskie lotnisko w Rzeszowie pozostaje bezpieczne, a znajdujące się na miejscu jednostki NATO pozostaną w Jasionce tak długo, jak będzie to potrzebne. Oczywiście, że musimy liczyć się z opóźnieniami w dotarciu norweskiego sprzętu i obsługi, ale nie zajmie to więcej niż kilka dni” – powiedziała Olafsen w rozmowie z PAP.

Organizacja zastępczego transportu

Finlandia Seaways to jednostka cywilna wynajęta przez norweskie wojsko do transportu systemów przeciwlotniczych NASAMS, które miały wspólnie z samolotami F-35 zabezpieczać strategiczne lotnisko wojskowe w Jasionce. W związku z zaistniałą sytuacją armator organizuje zastępczy transport, który powinien zostać zrealizowany w ciągu kilku dni. Według norweskiego wojska, zdarzenie miało miejsce w obrębie portu, co ułatwia proces podmiany statku i kontynuację dostaw.

Jak wygląda statek można zobaczyć w mediach społecznościowych:

Śledztwo w sprawie incydentu

Jako że statek jest jednostką cywilną, okoliczności incydentu są badane przez norweską policję. Jednocześnie wokół unieruchomionego statku ustanowiono strefę bezpieczeństwa, aby zapewnić ochronę zarówno załodze, jak i przewożonemu uzbrojeniu.

W kontekście incydentu z Finlandia Seaways, które co prawda miało miejsce na Morzu Północnym, warto przypomnieć ostatnie wydarzenia na Morzu Bałtyckim, które zwiększyły obawy o bezpieczeństwo infrastruktury morskiej NATO. Przykładowo, chiński kontenerowiec Yi Peng 3 został powiązany z uszkodzeniami dwóch podmorskich kabli telekomunikacyjnych, łączących Litwę ze Szwecją oraz Finlandię z Niemcami. Incydenty te miały miejsce w szwedzkiej strefie ekonomicznej i są badane jako możliwy sabotaż. Jednostka była wcześniej widziana, gdy wypływała z rosyjskiego portu naftowego, co wzbudziło dodatkowe podejrzenia. Podobne wydarzenia, jak jesienne uszkodzenie gazociągu Balticconnector, również budzą spekulacje o celowym działaniu, być może z rosyjskim udziałem. 

źr. wPolsce24 za PAP

Świat

Rosyjski gaz nie płynie już do Europy przez Ukrainę. Kijów: "Wstrzymaliśmy tranzyt rosyjskiego gazu. To historyczne wydarzenie"

opublikowano:
mid-epa11799234.webp
Centrala Gazpromu (fot. PAP/EPA/ANATOLY MALTSEV)
Rosyjski koncern Gazprom poinformował o wstrzymaniu eksportu gazu do Europy przez Ukrainę od godz. 8 czasu moskiewskiego (6 czasu polskiego), kiedy to wygasł termin umowy o tranzycie tego surowca. Słowacki operator potwierdził, że przepływ gazu ustał.
Świat

NATO powołuje nową formację. To Straż Bałtycka

opublikowano:
1811189_6.webp
NATO powołuje Straż Bałtycką (fot. wPolsce24)
Cel jest jeden. Wzmocnienie bezpieczeństwa na Bałtyku przez użycie fregat, samolotów patrolowych i innych rodzajów uzbrojenia. Sekretarz generalny NATO Mark Rutte zapowiedział powołanie Straży Bałtyckiej.
Świat

Filipińczyk o kulisach prawdziwej "afery wizowej": "Nie ma możliwości dostania się do konsula bez łapówki"

opublikowano:
1811670_5.webp
(fot. wPolsce24)
- Miałem nadzieję, że uda mi się uzyskać wizę do Polski. Kiedy dowiedziałem się, że nie ma możliwości dostania się do konsula bez łapówki, moje marzenia o wyjeździe prysły - mówi nam jeden z wielu poszkodowanych przez prawdziwą "aferę" wizową.
Świat

Razem z Los Angeles pali się polityka równościowa. Poważne zarzuty pod adresem "tęczowego" kierownictwa straży pożarnej

opublikowano:
videoframe_18972.webp
Los Angeles zmaga się z rekordowymi pożarami, ale równie duże emocje wywołuje sposób, w jaki kierownictwo tamtejszej straży pożarnej (LAFD) radzi sobie z kryzysem. Na pierwszym planie znalazły się zarzuty wobec polityki równościowej, którą wdraża szefowa LAFD Kristin Crowley – pierwsza otwarcie "LGBTQ osoba" na tym stanowisku. Krytyka ta nabiera szczególnego wydźwięku, gdy przypomnieć wypowiedzi znanej amerykańskiej dziennikarki Megyn Kelly.
Świat

Zaprzysiężenie Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych. O której rozpocznie się transmisja?

opublikowano:
1816458_6.webp
(fot. screen za wPolsce24)
Procedura zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych rozpocznie się 20 stycznia, w poniedziałek, około godziny 18.00 czasu polskiego. Transmisję na żywo będzie można obejrzeć na oficjalnych kanałach Białego Domu, a także na łamach telewizji wPolsce24. W najnowszym Tele-Expresie pokazujemy - prosto z Waszyngtonu - jak wyglądają ostatnie godziny przygotowań do tej niezwykłej uroczystości.
Świat

Ameryka czeka na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Oto plan inauguracji

opublikowano:
1816543_3.webp
Jak będzie wyglądał dokładny plan inauguracji 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych?