Świat

Statek z bronią dla Polski osiadł na mieliźnie w Norwegii. Przewozi elementy systemu przeciwlotniczego

opublikowano:
mid-epa11756470.webp
Statek Finlandia Seaways w czasie załadunku broni w Norwegii 4 grudnia (Fot.PAP/EPA/OLE MARTIN WOLD)
To już kolejny dziwny morski incydent w ostatnim czasie. Tym razem bezpośrednio dotyczy bezpieczeństwa Polski. Frachtowiec Finlandia Seaways, przewożący system przeciwlotniczy NASAMS, w tym pociski rakietowe przeznaczone do ochrony lotniska w Jasionce pod Rzeszowem, pozostaje w porcie Stavanger w Norwegii. Powodem opóźnienia jest incydent, do którego doszło podczas opuszczania portu – kadłub statku zahaczył o dno nabrzeża. Zdarzenie miało miejsce w czwartek wieczorem.

Rzeczniczka Dowództwa Operacyjnego Norweskich Sił Zbrojnych, Hanne Olafsen, poinformowała, że uzbrojenie na pokładzie statku nie zostało uszkodzone, a załoga oraz obsługa dostawy nie odniosły obrażeń.

Zapewniamy, że polskie lotnisko w Rzeszowie pozostaje bezpieczne, a znajdujące się na miejscu jednostki NATO pozostaną w Jasionce tak długo, jak będzie to potrzebne. Oczywiście, że musimy liczyć się z opóźnieniami w dotarciu norweskiego sprzętu i obsługi, ale nie zajmie to więcej niż kilka dni” – powiedziała Olafsen w rozmowie z PAP.

Organizacja zastępczego transportu

Finlandia Seaways to jednostka cywilna wynajęta przez norweskie wojsko do transportu systemów przeciwlotniczych NASAMS, które miały wspólnie z samolotami F-35 zabezpieczać strategiczne lotnisko wojskowe w Jasionce. W związku z zaistniałą sytuacją armator organizuje zastępczy transport, który powinien zostać zrealizowany w ciągu kilku dni. Według norweskiego wojska, zdarzenie miało miejsce w obrębie portu, co ułatwia proces podmiany statku i kontynuację dostaw.

Jak wygląda statek można zobaczyć w mediach społecznościowych:

Śledztwo w sprawie incydentu

Jako że statek jest jednostką cywilną, okoliczności incydentu są badane przez norweską policję. Jednocześnie wokół unieruchomionego statku ustanowiono strefę bezpieczeństwa, aby zapewnić ochronę zarówno załodze, jak i przewożonemu uzbrojeniu.

W kontekście incydentu z Finlandia Seaways, które co prawda miało miejsce na Morzu Północnym, warto przypomnieć ostatnie wydarzenia na Morzu Bałtyckim, które zwiększyły obawy o bezpieczeństwo infrastruktury morskiej NATO. Przykładowo, chiński kontenerowiec Yi Peng 3 został powiązany z uszkodzeniami dwóch podmorskich kabli telekomunikacyjnych, łączących Litwę ze Szwecją oraz Finlandię z Niemcami. Incydenty te miały miejsce w szwedzkiej strefie ekonomicznej i są badane jako możliwy sabotaż. Jednostka była wcześniej widziana, gdy wypływała z rosyjskiego portu naftowego, co wzbudziło dodatkowe podejrzenia. Podobne wydarzenia, jak jesienne uszkodzenie gazociągu Balticconnector, również budzą spekulacje o celowym działaniu, być może z rosyjskim udziałem. 

źr. wPolsce24 za PAP

Świat

Co palą na konklawe? Wyjaśniamy krok po kroku, jak kardynałowie wybiorą nowego papieża

opublikowano:
konklawe.webp
Konklawe przebiega w ściśle ustalony sposób (Fot. screen wPolsce24)
W sobotę pogrzeb papieża Franciszka, niedługo potem rozpocznie się konklawe. Dziennikarze Telewizji wPolsce24 krok po kroku przedstawiają, jak przebiega wybór głowy Kościoła.
Świat

Wiadomości: Już jutro pogrzeb Papieża Franciszka. Nasza relacja z Rzymu w przededniu uroczystości

opublikowano:
1916590_6.webp
(fot. za wPolsce24)
Około 250 tysięcy osób oddało hołd papieżowi Franciszkowi przy jego trumnie wystawionej w bazylice Świętego Piotra - poinformowano już po zamknięciu bazyliki. Specjalną relację z Watykanu przygotowała reporterka wPolsce24 Anna Pawelec.
Świat

Pasterz, który chciał pachnieć jak jego owce. Zobacz wyjątkową relację z pogrzebu papieża Franciszka

opublikowano:
pogrzeb papieża wiadomości.webp
Pogrzeb papieża Franciszka (Fot. screen wPolsce24)
Był pierwszym jezuitą wybranym na papieża i pierwszym przedstawicielem Ameryki Południowej na tronie Piotrowym. Ale przede wszystkim: był papieżem, który chciał być blisko tych, którym służył.
Świat

Biały Dom z potężnym wsparciem dla Karola Nawrockiego w wyborczym wyścigu. Ta wizyta wywołała wściekłość ludzi Tuska

opublikowano:
bialydom.webp
(fot. screen za X)
Karol Nawrocki przebywa w Stanach Zjednoczonych, w Waszyngtonie. Obywatelski kandydat na prezydenta wziął udział w uroczystościach Narodowego Dnia Modlitwy w Ogrodzie Różanym w Białym Domu. Spotkał się z prezydentem Donaldem Trumpem, a oficjalny profil Białego Domu na portalu X zamieścił wspólne zdjęcia obu polityków.
Świat

„Przeciwko upokorzeniu w kraju i za granicą”. Kandydat konserwatystów głosował w Bukareszcie. Początek „wiosny ludów”?

opublikowano:
mid-epa12111622.webp
George Simion zagłosował pod Bukaresztem (Fot. PAP/EPA)
Lider rumuńskiej partii AUR George Simion zagłosował w niedzielę w drugiej turze wyborów prezydenckich. Towarzyszył mu Calin Georgescu, wykluczony z elekcji przez tamtejsze władze.
Świat

W Rumunii nic nie wiadomo. Exit poll daje prowadzenie Danowi, eksperci mówią, że może wygrać Simion

opublikowano:
simion wyniki.webp
Wieczór wyborczy George Simiona (Fot. Artur Ceyrowski)
54,9 dla lewicowego, wpieranego m.in. przez rodzinę Sorosów Nicusora Dana i 45,1 proc. dla konserwatysty George'a Simiona w drugiej turze powtórzonych wyborów prezydenckich w Rumunii. To wcale nie oznacza, że mamy pewnego zwycięzcę tej elekcji.