Świat

Statek z bronią dla Polski osiadł na mieliźnie w Norwegii. Przewozi elementy systemu przeciwlotniczego

opublikowano:
mid-epa11756470.webp
Statek Finlandia Seaways w czasie załadunku broni w Norwegii 4 grudnia (Fot.PAP/EPA/OLE MARTIN WOLD)
To już kolejny dziwny morski incydent w ostatnim czasie. Tym razem bezpośrednio dotyczy bezpieczeństwa Polski. Frachtowiec Finlandia Seaways, przewożący system przeciwlotniczy NASAMS, w tym pociski rakietowe przeznaczone do ochrony lotniska w Jasionce pod Rzeszowem, pozostaje w porcie Stavanger w Norwegii. Powodem opóźnienia jest incydent, do którego doszło podczas opuszczania portu – kadłub statku zahaczył o dno nabrzeża. Zdarzenie miało miejsce w czwartek wieczorem.

Rzeczniczka Dowództwa Operacyjnego Norweskich Sił Zbrojnych, Hanne Olafsen, poinformowała, że uzbrojenie na pokładzie statku nie zostało uszkodzone, a załoga oraz obsługa dostawy nie odniosły obrażeń.

Zapewniamy, że polskie lotnisko w Rzeszowie pozostaje bezpieczne, a znajdujące się na miejscu jednostki NATO pozostaną w Jasionce tak długo, jak będzie to potrzebne. Oczywiście, że musimy liczyć się z opóźnieniami w dotarciu norweskiego sprzętu i obsługi, ale nie zajmie to więcej niż kilka dni” – powiedziała Olafsen w rozmowie z PAP.

Organizacja zastępczego transportu

Finlandia Seaways to jednostka cywilna wynajęta przez norweskie wojsko do transportu systemów przeciwlotniczych NASAMS, które miały wspólnie z samolotami F-35 zabezpieczać strategiczne lotnisko wojskowe w Jasionce. W związku z zaistniałą sytuacją armator organizuje zastępczy transport, który powinien zostać zrealizowany w ciągu kilku dni. Według norweskiego wojska, zdarzenie miało miejsce w obrębie portu, co ułatwia proces podmiany statku i kontynuację dostaw.

Jak wygląda statek można zobaczyć w mediach społecznościowych:

Śledztwo w sprawie incydentu

Jako że statek jest jednostką cywilną, okoliczności incydentu są badane przez norweską policję. Jednocześnie wokół unieruchomionego statku ustanowiono strefę bezpieczeństwa, aby zapewnić ochronę zarówno załodze, jak i przewożonemu uzbrojeniu.

W kontekście incydentu z Finlandia Seaways, które co prawda miało miejsce na Morzu Północnym, warto przypomnieć ostatnie wydarzenia na Morzu Bałtyckim, które zwiększyły obawy o bezpieczeństwo infrastruktury morskiej NATO. Przykładowo, chiński kontenerowiec Yi Peng 3 został powiązany z uszkodzeniami dwóch podmorskich kabli telekomunikacyjnych, łączących Litwę ze Szwecją oraz Finlandię z Niemcami. Incydenty te miały miejsce w szwedzkiej strefie ekonomicznej i są badane jako możliwy sabotaż. Jednostka była wcześniej widziana, gdy wypływała z rosyjskiego portu naftowego, co wzbudziło dodatkowe podejrzenia. Podobne wydarzenia, jak jesienne uszkodzenie gazociągu Balticconnector, również budzą spekulacje o celowym działaniu, być może z rosyjskim udziałem. 

źr. wPolsce24 za PAP

Świat

W Rumunii jednak wyborcza niespodzianka. Simion uznał wynik

opublikowano:
mid-epa12115387.webp
Nicusor Dan świętuje zwycięstwo (fot. ROBERT GHEMENT/EPA/PAP)
Lewicowy, prounijny burmistrz Bukaresztu Nicusor Dan wygrał wybory prezydenckie w Rumunii. Pokonał rywal z prawicy George Simiona. Przegrany początkowo nie uznał porażki, ale ostatecznie złożył Danowi gratulacje. Podkreślił zarazem, że będzie dalej walczył o sprawiedliwość.
Świat

Panika w Berlinie! Niemcy boją się klęski Trzaskowskiego, wieszczą rozpad rządu Tuska i straszą prawicowymi ekstremistami

opublikowano:
MK9_gdlnm_19_09_sss_f_DSC05270.webp
W Berlinie panicznie boją się porażki Rafała Trzaskowskiego (Fot. Fratria)
Pali się! Niemieckie media wpadły w totalną panikę w związku z wynikami pierwszej tury wyborów prezydenckich w Polsce.
Świat

Zakulisowy deal z Tuskiem? Bruksela jest gotowa na wiele, byle tylko wygrał Trzaskowski

opublikowano:
mid-epa12121292 ok.webp
Dziennik „Le Monde” ujawnił, jak Komisja Europejska pomaga obozowi Donalda Tuska w czasie kampanii przed wyborami prezydenckimi. By nie zrazić wyborców i zwiększyć szanse Rafała Trzaskowskiego w rywalizacji z kandydatem popieranym przez PiS Karolem Nawrockim, szefowa KE Ursula von der der Leyen ograniczyła polityczną presję na polski rząd i przesuwa w czasie niewygodne decyzje.
Świat

Co powiedział Sławosz Uznański-Wiśniewski po starcie misji

opublikowano:
mid-25625084 ok.webp
W kosmosie nie jestem sam, reprezentuję nas wszystkich - powiedział z pokładu kapsuły Dragon polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski.
Świat

Polak już w kosmosie. Misja wystartowała

opublikowano:
mid-25625087 ok.webp
Rakieta Falcon 9 z kapsułą Crew Dragon (fot. PAP/Leszek Szymański)
Punktualnie o 8.31 wystartowała misja kosmiczna Ax-4 z udziałem polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Start odbył z Kennedy Space Center na przylądku Canaveral na Florydzie. Rakieta Falcon 9 firmy SpaceX wyniosła na orbitę kapsułę Dragon z czteroosobową załogą.
Świat

Prezydent Duda żegna się z Kijowem. Dostał ważne odznaczenie

opublikowano:
mid-25628186 ok.webp
Polska cały czas starała się wspierać Ukrainę - mówił w Kijowie prezydent Andrzej Duda, który spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim. Polski gość został uhonorowany jednym z najważniejszych ukraińskich odznaczeń - Orderem Wolności.