Świat

Chińczycy zniszczyli bałtyckie kable przy użyciu kotwicy statku? Solidna teoria duńskiego eksperta

opublikowano:
mid-epa11733707.webp
Duńczycy pokazali, że jedna z kotwic chińskiego statku ma powyginane ramiona. Podejrzewają, że to przy jej użyciu zniszczono podmorskie instalacje telekomunikacyjne (fot. PAP/EPA/Mikkel Berg Pedersen)
Chiński statek Yi Peng 3, podejrzewany o uszkodzenie dwóch podmorskich kabli telekomunikacyjnych na Bałtyku, wzbudza coraz więcej kontrowersji. Jednostka pozostaje na wodach cieśniny Kattegat w duńskiej strefie ekonomicznej, a obserwują ją duńskie patrolowce. Nowe informacje sugerują, że statek mógł mieć poważne problemy z kotwicą, co rzuca dodatkowe światło na jego możliwą rolę w incydencie.

W piątek duński nadawca publiczny DR opublikował zdjęcia, pokazujące uszkodzoną kotwicę statku Yi Peng 3. Jej ramiona są powykrzywiane, co zdaniem kapitana marynarki i analityka Jensa Wenzela Kristoffersena wskazuje, że mogła ona utknąć w podłożu i została wygięta pod dużym oporem. Kiedy doszło do uszkodzenia i w jakich okolicznościach – tego na razie nie wiadomo.

Ekspert zauważył jednak analogię z wcześniejszym incydentem uszkodzenia gazociągu Balticconnector między Estonią a Finlandią, do którego doszło w październiku 2022 roku. Wówczas podejrzewano chiński kontenerowiec NewNew Polar Bear, który opuścił Bałtyk zanim fińskie władze wszczęły dochodzenie. Wiadomo, że tamten statek także miał powykrzywiane ramiona jednej z kotwic.

Przypomnijmy, że w niedzielę i poniedziałek doszło do przerwania dwóch podmorskich kabli telekomunikacyjnych: jednego między Litwą a Szwecją i drugiego między Finlandią a Niemcami. Oba incydenty miały miejsce w szwedzkiej strefie ekonomicznej w pobliżu Gotlandii i Olandii. Yi Peng 3, który wypłynął z rosyjskiego portu naftowego, znajdował się w pobliżu tych miejsc w czasie, gdy doszło do uszkodzeń. W związku z tym wzbudził podejrzenia władz.

Śledztwo w toku

Szwedzka prokuratura prowadzi dochodzenie pod kątem możliwego sabotażu, a szwedzcy wojskowi badają miejsca uszkodzenia kabli przy pomocy podwodnych bezzałogowców. Operacja jest utrudniona przez trudne warunki atmosferyczne.

mid-epa11731429
Yi Peng 3 został zatrzymany na czas śledztwa u wybrzeży Danii (fot. PAP/EPA/Mikkel Berg Pedersen)

Sytuacja z Yi Peng 3 przywołuje pytania o bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej w regionie Bałtyku, szczególnie w kontekście napięć między państwami NATO a Rosją. Wcześniejszy tekst przypominał, że aktywność chińskich statków w rejonie Bałtyku jest obserwowana z uwagą przez państwa zachodnie, które coraz częściej podejrzewają  zaangażowanie tych jednostek w działania o charakterze wywiadowczym.

Co dalej z Yi Peng 3?

Obecność jednostki w cieśninie Kattegat wciąż budzi wątpliwości. Czy uszkodzona kotwica rzeczywiście mogła być narzędziem w zdarzeniu, czy jest to jedynie przypadkowy trop? Na razie pozostaje czekać na wyniki dochodzenia szwedzkiej prokuratury oraz dalsze działania obserwacyjno-śledcze jakie prowadzi duńska marynarka.

źr. wPolsce24 za PAP

Bez Cenzury

Bez Cenzury: Zamach na opozycję i kolejne protesty społeczne

opublikowano:
Bez nazwy.webp
"Bez Cenzury" to dynamiczny i odważny program publicystyczny, emitowany w telewizji wPolsce24, w którym prowadzący oraz zaproszeni goście poruszają najbardziej kontrowersyjne i aktualne tematy polityczne, społeczne i gospodarcze. Jak sugeruje tytuł, dyskusje toczą się bez ograniczeń, bez autocenzury i w pełnej swobodzie wypowiedzi.
Świat

Donald Tusk: nikt mnie nie ogra w UE. Premier Estonii: to Niemcy nie chciały Tuska na spotkaniu o Ukrainie

opublikowano:
mid-epa11666748.webp
Spotkanie przywódców z Bidenem bez Tuska (fot. PAP EPA/CHRIS EMIL JANSSEN)
Jeszcze rok temu Donald Tusk utyskiwał, że Polska pod rządami PiS-u nie ma silnego głosu na forum europejskim. Zapewniał, że jego nikt w Europie nie ogra. Tymczasem okazuje się, że Niemcy, na które od lat lider PO stawia, nie tylko nie lekceważą naszego premiera przerzucając nam uchodźców, to jeszcze blokują możliwość jego udziału w spotkaniu z sekretarzem obrony USA.
Świat

Donald Trump szukał pracy w barze szybkiej obsługi. Stanął przy frytkownicy

opublikowano:
mid-epa11667793.webp
Donald Trump smażył frytki (PAP/EPA/NICK HAGEN)
Donald Trump odwiedził w niedzielę restaurację popularnej sieci na przedmieściach Filadelfii, gdzie smażył frytki i obsługiwał kasę drive-thru.
Świat

Strefa Starcia wróciła! Gorące polityczne show na antenie telewizji wPolsce24

opublikowano:
strefa.webp
Strefa Starcia na antenie wPolsce24 (fot. Fratria)
Strefa Starcia wróciła na antenę telewizji wPolsce24. Redaktor Michał Adamczyk i jego goście omówili najważniejsze wydarzenia mijającego tygodnia w Polsce i na świecie. Nie brakowało emocji.
Świat

Chińscy astronauci wrócili na ziemię. Spędzili w kosmosie pół roku

opublikowano:
mid-epa11700209.webp
Pekin nie ukrywa swoich kosmicznych ambicji (fot. PAP/EPA/XINHUA / LI ZHIPENG)
Chiński program kosmiczny znacząco przyspieszył. Chińczycy chcą do połowy stulecia zostać światowym liderem w podboju kosmosu.
Świat

Izraelscy kibice zaatakowani po meczu w Amsterdamie. Natychmiastowa reakcja Netanjahu

opublikowano:
mid-epa11709346.webp
Izrael wysyła do Amsterdamu samoloty, którymi obywatele będą mogli wrócić do kraju. (fot.PAP/EPA/VLN Nieuws)
62 osoby zostały zatrzymane w związku z atakiem na grupę izraelskich kibiców, którzy dopingowali swoją drużynę na meczu w Amsterdamie. Służby odeskortowały fanów Maccabi Tel Awiw do hotelu, a do sprawy odniósł się już premier Izraela, który przekazał, że samoloty są w drodze do Holandii, skąd mają zabrać m.in. rannych obywateli.