Świat

Chińczycy zniszczyli bałtyckie kable przy użyciu kotwicy statku? Solidna teoria duńskiego eksperta

opublikowano:
mid-epa11733707.webp
Duńczycy pokazali, że jedna z kotwic chińskiego statku ma powyginane ramiona. Podejrzewają, że to przy jej użyciu zniszczono podmorskie instalacje telekomunikacyjne (fot. PAP/EPA/Mikkel Berg Pedersen)
Chiński statek Yi Peng 3, podejrzewany o uszkodzenie dwóch podmorskich kabli telekomunikacyjnych na Bałtyku, wzbudza coraz więcej kontrowersji. Jednostka pozostaje na wodach cieśniny Kattegat w duńskiej strefie ekonomicznej, a obserwują ją duńskie patrolowce. Nowe informacje sugerują, że statek mógł mieć poważne problemy z kotwicą, co rzuca dodatkowe światło na jego możliwą rolę w incydencie.

W piątek duński nadawca publiczny DR opublikował zdjęcia, pokazujące uszkodzoną kotwicę statku Yi Peng 3. Jej ramiona są powykrzywiane, co zdaniem kapitana marynarki i analityka Jensa Wenzela Kristoffersena wskazuje, że mogła ona utknąć w podłożu i została wygięta pod dużym oporem. Kiedy doszło do uszkodzenia i w jakich okolicznościach – tego na razie nie wiadomo.

Ekspert zauważył jednak analogię z wcześniejszym incydentem uszkodzenia gazociągu Balticconnector między Estonią a Finlandią, do którego doszło w październiku 2022 roku. Wówczas podejrzewano chiński kontenerowiec NewNew Polar Bear, który opuścił Bałtyk zanim fińskie władze wszczęły dochodzenie. Wiadomo, że tamten statek także miał powykrzywiane ramiona jednej z kotwic.

Przypomnijmy, że w niedzielę i poniedziałek doszło do przerwania dwóch podmorskich kabli telekomunikacyjnych: jednego między Litwą a Szwecją i drugiego między Finlandią a Niemcami. Oba incydenty miały miejsce w szwedzkiej strefie ekonomicznej w pobliżu Gotlandii i Olandii. Yi Peng 3, który wypłynął z rosyjskiego portu naftowego, znajdował się w pobliżu tych miejsc w czasie, gdy doszło do uszkodzeń. W związku z tym wzbudził podejrzenia władz.

Śledztwo w toku

Szwedzka prokuratura prowadzi dochodzenie pod kątem możliwego sabotażu, a szwedzcy wojskowi badają miejsca uszkodzenia kabli przy pomocy podwodnych bezzałogowców. Operacja jest utrudniona przez trudne warunki atmosferyczne.

mid-epa11731429
Yi Peng 3 został zatrzymany na czas śledztwa u wybrzeży Danii (fot. PAP/EPA/Mikkel Berg Pedersen)

Sytuacja z Yi Peng 3 przywołuje pytania o bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej w regionie Bałtyku, szczególnie w kontekście napięć między państwami NATO a Rosją. Wcześniejszy tekst przypominał, że aktywność chińskich statków w rejonie Bałtyku jest obserwowana z uwagą przez państwa zachodnie, które coraz częściej podejrzewają  zaangażowanie tych jednostek w działania o charakterze wywiadowczym.

Co dalej z Yi Peng 3?

Obecność jednostki w cieśninie Kattegat wciąż budzi wątpliwości. Czy uszkodzona kotwica rzeczywiście mogła być narzędziem w zdarzeniu, czy jest to jedynie przypadkowy trop? Na razie pozostaje czekać na wyniki dochodzenia szwedzkiej prokuratury oraz dalsze działania obserwacyjno-śledcze jakie prowadzi duńska marynarka.

źr. wPolsce24 za PAP

Świat

Niemcy będą "koncentrować" migrantów w obozie "o chlebie, wodzie i mydle"

opublikowano:
1849022_5.webp
Reporter telewizji wPolsce24 dotarł do niemieckiego ośrodka dla migrantów (fot. wPolsce24)
Dziennikarz telewizji wPolsce24 Stanisław Pyrzanowski dotarł do niemieckiej miejscowości Eisenhüttenstadt, gdzie powstaje specjalny ośrodek dla migrantów, z którego będą oni deportowani do Polski.
Świat

Niemka zdradza, co sądzi o migrantach

opublikowano:
1850792_3.webp
Mieszkanka Niemiec zdradza, co myśli o uchodźcach w jej mieście i nie życzy tego Polsce (fot. wPolsce24)
Redaktor telewizji wPolsce24 Stanisław Pyrzanowski przebywa obecnie na granicy polsko-niemieckiej, gdzie zbiera informacje dotyczące powstającego w Eisenhüttenstadt ośrodka, z którego mają być przerzucani do Polski przebywający w Niemczech migranci. Pyrzanowski rozmawia ze zwykłymi Niemcami, którzy szczerze odpowiadają, co sądzą o przybyszach z Afryki i Azji oraz swoich władzach.
Świat

Macron bije się w piersi za konszachty z Rosją. "To Polska miała rację"

opublikowano:
macron screen.webp
Emmanuel Macron pokajał się za błędy w relacjach z Rosją (Fot. screen YT)
Emmanuel Macron przyznał, że mylił się latami w sprawie Rosji. Według niego to nie Francja czy Niemcy, ale Polska miała rację co do tego, jak traktować Moskali.
Świat

Niemcy już gotowi do cenzury przekazu z okolic ośrodka dla migrantów przy granicy z Polską. Wiadomości wPolsce24

opublikowano:
videoframe_86107.webp
Niemieckie władze już jutro uruchomią specjalny ośrodka dla osób, których wnioski o azyl zostały odrzucone, w Eisenhüttenstadt, przy granicy z Polską. A dziś już pokazali, że będą cenzurować reporterów z Polski, którzy będą chcieli pokazywać, jak działa ośrodek.
Świat

Ostra kłótnia Trumpa z Zełenskim na oczach świata! Pokoju nie będzie, a co Trump powiedział o Polsce?

opublikowano:
mid-epa11930794.webp
Donald Trump, J.D Vance oraz Wołodymyr Zełenski podczas rozmów w Gabinecie Owalnym (fot.PAP/EPA/JIM LO SCALZO / POOL)
W Białym Domu doszło do spotkania między Donaldem Trumpem a Wołodymyrem Zełenskim. Cały świat obserwował kłótnię jaka rozpętała się między politykami, z czynnym udziałem wiceprezydenta USA JD Vance'a. Ta rozmowa z pewnością przejdzie do historii.
Świat

Czy Putin faktycznie ograł Trumpa? Ekspert zwraca uwagę na kilka szczegółów

opublikowano:
1878118_6.webp
Marek Budzisz ocenił rozmowy Trump-Putin (fot. wPolsce24)
- Rozmowy, które się rozpoczynają nie będą rozmowami ani prostymi ani krótkimi. Tutaj Putin stawia wysoko poprzeczkę - powiedział na antenie telewizji wPolsce24.pl Marek Budzisz, ekspert od polityki międzynarodowej.