Chińczycy zniszczyli bałtyckie kable przy użyciu kotwicy statku? Solidna teoria duńskiego eksperta
W piątek duński nadawca publiczny DR opublikował zdjęcia, pokazujące uszkodzoną kotwicę statku Yi Peng 3. Jej ramiona są powykrzywiane, co zdaniem kapitana marynarki i analityka Jensa Wenzela Kristoffersena wskazuje, że mogła ona utknąć w podłożu i została wygięta pod dużym oporem. Kiedy doszło do uszkodzenia i w jakich okolicznościach – tego na razie nie wiadomo.
Ekspert zauważył jednak analogię z wcześniejszym incydentem uszkodzenia gazociągu Balticconnector między Estonią a Finlandią, do którego doszło w październiku 2022 roku. Wówczas podejrzewano chiński kontenerowiec NewNew Polar Bear, który opuścił Bałtyk zanim fińskie władze wszczęły dochodzenie. Wiadomo, że tamten statek także miał powykrzywiane ramiona jednej z kotwic.
Przypomnijmy, że w niedzielę i poniedziałek doszło do przerwania dwóch podmorskich kabli telekomunikacyjnych: jednego między Litwą a Szwecją i drugiego między Finlandią a Niemcami. Oba incydenty miały miejsce w szwedzkiej strefie ekonomicznej w pobliżu Gotlandii i Olandii. Yi Peng 3, który wypłynął z rosyjskiego portu naftowego, znajdował się w pobliżu tych miejsc w czasie, gdy doszło do uszkodzeń. W związku z tym wzbudził podejrzenia władz.
Śledztwo w toku
Szwedzka prokuratura prowadzi dochodzenie pod kątem możliwego sabotażu, a szwedzcy wojskowi badają miejsca uszkodzenia kabli przy pomocy podwodnych bezzałogowców. Operacja jest utrudniona przez trudne warunki atmosferyczne.
Sytuacja z Yi Peng 3 przywołuje pytania o bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej w regionie Bałtyku, szczególnie w kontekście napięć między państwami NATO a Rosją. Wcześniejszy tekst przypominał, że aktywność chińskich statków w rejonie Bałtyku jest obserwowana z uwagą przez państwa zachodnie, które coraz częściej podejrzewają zaangażowanie tych jednostek w działania o charakterze wywiadowczym.
Co dalej z Yi Peng 3?
Obecność jednostki w cieśninie Kattegat wciąż budzi wątpliwości. Czy uszkodzona kotwica rzeczywiście mogła być narzędziem w zdarzeniu, czy jest to jedynie przypadkowy trop? Na razie pozostaje czekać na wyniki dochodzenia szwedzkiej prokuratury oraz dalsze działania obserwacyjno-śledcze jakie prowadzi duńska marynarka.
źr. wPolsce24 za PAP