Świat

To mógł wymyślić tylko lewicowiec. Ważny polityk żąda legalizacji kokainy, grzmi o dyskryminacji Ameryki Łacińskiej

opublikowano:
Presidente_Gustavo_Petro_Urrego 2025-02-06_14.49.02.webp
Prezydent Kolumbii Gustavo Petro wie jak zakończyć nielegalny handel narkotykami. Zalegalizować go (Fot. Wikipedia)
Czy on to sam mówił "pod wpływem"? Lewicowy prezydent Kolumbii Gustavo Petro zaszokował świat swoimi wypowiedziami na temat handlu narkotykami. Podczas posiedzenia rządu oświadczył, że kokaina „nie jest gorsza od whisky” i powinna zostać zalegalizowana na całym świecie.

Według Petro, globalny przemysł narkotykowy można by „łatwo zlikwidować”, gdyby "kokainę sprzedawano tak, jak sprzedaje się wino". Stwierdził również, że narkotyk ten jest nielegalny nie ze względu na swoje skutki zdrowotne, ale dlatego, że pochodzi z Ameryki Łacińskiej.

„Kokaina jest nielegalna, ponieważ jest produkowana w Ameryce Łacińskiej, a nie dlatego, że jest gorsza od whisky” – powiedział Petro. „Naukowcy to przeanalizowali: kokaina nie jest gorsza od whisky” – powtórzył, podważając fundamenty globalnej polityki antynarkotykowej.

Legalizacja i po problemie

Prezydent Kolumbii argumentował, że legalizacja kokainy mogłaby skutecznie zakończyć nielegalny handel narkotykami, który od dziesięcioleci nęka jego kraj. Według niego, obecną sytuację napędzają amerykańskie interesy polityczne, a wojna z narkotykami to jedynie narzędzie wykorzystywane przez Stany Zjednoczone do kontrolowania regionu.

Jednocześnie Petro zwrócił uwagę na problem fentanylu, który w ostatnich latach doprowadził do setek tysięcy zgonów w USA. „Fentanyl zabija Amerykanów, ale nie jest produkowany w Kolumbii. To lek stworzony przez amerykańskie korporacje farmaceutyczne” – podkreślił.

Deklaracje kolumbijskiego prezydenta padają w momencie, gdy jego stosunki z administracją USA są napięte. Po powrocie Donalda Trumpa do Białego Domu relacje między Bogotą a Waszyngtonem uległy pogorszeniu. Trump zagroził nałożeniem ceł na kolumbijskie towary, gdy Kolumbia początkowo odmówiła przyjmowania amerykańskich samolotów wojskowych z deportowanymi migrantami.

Kolumbia produkuje tysiące ton kokainy

Kolumbia, jako największy producent kokainy na świecie, od lat zmaga się z kartelami narkotykowymi i brutalnymi walkami o kontrolę nad handlem narkotykami. W 2023 roku produkcja kokainy w tym kraju osiągnęła rekordowy poziom, wzrastając o 53 proc. do ponad 2600 ton.

Czy propozycja Petro znajdzie poparcie na świecie? Raczej nie. Pomysł legalizacji kokainy to polityczna fantazja, która mogła powstać tylko w umyśle lewicowego polityka. Jednak sam fakt, że taki postulat pada z ust głowy państwa, pokazuje, jak bardzo zmienia się narracja na temat narkotyków i ich miejsca w globalnej polityce.

źr. wPolsce24 za politico.eu

Świat

Co łączy Grzegorza Brauna i Gretę Thunberg?

opublikowano:
MK5_Grz_Br_17_05_334_IMG_5374 2025-01-29_16.52.48 2025-01-29_16.53.14.webp
(Fot. Fratria)
Choć wydawać by się mogło, że Grzegorz Braun – tzw. "skrajnie prawicowy" polski polityk – i Greta Thunberg – lewicowa aktywistka klimatyczna – nie mają ze sobą nic wspólnego, to okazuje się, że ich drogi przecinają się w jednym punkcie: krytyce izraelskich działań w Strefie Gazy.
Świat

Od największej góry lodowej świata oderwał się fragment wielkości największej warszawskiej dzielnicy

opublikowano:
videoframe_3094.webp
Naukowcy potwierdzili, że od największej góry lodowej świata, nazwanej raczej mało romantycznie "A23", oderwał się duży fragment o długości 19 km i powierzchni 79 km², co odpowiada rozmiarom Wawra - największej dzielnicy stolicy Polski. To pierwsze poważne pęknięcie tej góry od jej oderwania się od Antarktydy w 1988 roku.
Świat

Wstrząsająca relacja ze Strefy Gazy. Do czego wracają Palestyńczycy?

opublikowano:
mid-epa11880773_2.webp
(fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER)
Klara Sołtan, analityczka przebywająca od kilku lat na terenie Palestyny, opowiada o życiu na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy. Czy po rozejmie, który podpisano w niedzielę 19 stycznia o 11.15 miejscowego czasu, kiedy weszło w życie zawieszenie broni w Gazie, mieszkańcy Strefy Gazy maja w ogóle do czego wracać? Jak wygląda ich codzienność?
Świat

Dramat Polki we Włoszech. Przez lata była więziona w piwnicy przez oprawcę

opublikowano:
1846720_6.webp
Dramat Polki we Włoszech. Więził ją partner. (fot. wPolsce24)
38 letnia Polka przez lata była więziona w piwnicy jednej z kamienic w Rzymie przez swojego partnera. Naszą rodaczkę udało się uratować dzięki determinacji przypadkowej kobiety.
Świat

Niemcy będą "koncentrować" migrantów w obozie "o chlebie, wodzie i mydle"

opublikowano:
1849022_5.webp
Reporter telewizji wPolsce24 dotarł do niemieckiego ośrodka dla migrantów (fot. wPolsce24)
Dziennikarz telewizji wPolsce24 Stanisław Pyrzanowski dotarł do niemieckiej miejscowości Eisenhüttenstadt, gdzie powstaje specjalny ośrodek dla migrantów, z którego będą oni deportowani do Polski.
Świat

Niemka zdradza, co sądzi o migrantach

opublikowano:
1850792_3.webp
Mieszkanka Niemiec zdradza, co myśli o uchodźcach w jej mieście i nie życzy tego Polsce (fot. wPolsce24)
Redaktor telewizji wPolsce24 Stanisław Pyrzanowski przebywa obecnie na granicy polsko-niemieckiej, gdzie zbiera informacje dotyczące powstającego w Eisenhüttenstadt ośrodka, z którego mają być przerzucani do Polski przebywający w Niemczech migranci. Pyrzanowski rozmawia ze zwykłymi Niemcami, którzy szczerze odpowiadają, co sądzą o przybyszach z Afryki i Azji oraz swoich władzach.