Świat

Poznaliśmy laureata Pokojowej Nagrody Nobla. To oddolny ruch ocalałych po wybuchu bomby atomowej w Hiroszimie

opublikowano:
mid-epa11654154.webp
Pokojową Nagrodę Nobla przyznano japońskiej organizacji Nihon Hidankyo. (fot. PAP/EPA/JAVAD PARSA NORWAY OUT)
Pokojową Nagrodę Nobla 2024 przyznano japońskiej organizacji Nihon Hidankyo. Komisja doceniła wysiłki na rzecz świata wolnego od broni jądrowej.

Zgodnie z tradycją laureat Pokojowej Nagrody Nobla został ogłoszony w Oslo, stolicy Norwegii. Komisja zdecydowała, że w tym roku nagroda trafi do organizacji Nihon Hidankyo znanej również pod nazwą Hibakusha. To oddolny ruch ocalałych po wybuchu bomby atomowej w Hiroszimie.

Wysiłki zostały docenione 

Ruch otrzyma nagrodę pokojową za wysiłki na rzecz osiągnięcia świata wolnego od broni jądrowej i za wykazanie poprzez zeznania świadków, że broń jądrowa nie może być nigdy więcej używana – uzasadnił komitet noblowski.

Ci historyczni świadkowie pomogli wygenerować i skonsolidować powszechny sprzeciw wobec broni jądrowej na całym świecie, czerpiąc z osobistych historii, tworząc kampanie edukacyjne oparte na własnych doświadczeniach i wydając pilne ostrzeżenia przed rozprzestrzenianiem się i użyciem broni jądrowej – podkreśla komitet.

Dodano, że Hibakusha pomagają „opisać to, co nieopisalne, pomyśleć to, co nie do pomyślenia, i jakoś pojąć niezrozumiały ból i cierpienie spowodowane bronią jądrową".

80 lat bez broni jądrowej

Komitet przypomniał również, że od prawie 80 lat nie użyto żadnej broni jądrowej w działaniach wojennych. Podkreślono, że to właśnie „nadzwyczajne wysiłki Nihon Hidankyo i innych przedstawicieli Hibakusha w znacznym stopniu przyczyniły się do ustanowienia tabu nuklearnego”. Jednocześnie zaznaczono, że alarmujące jest to, że obecnie tabu przeciwko użyciu broni jądrowej jest pod presją.

Pewnego dnia Hibakusha nie będzie już wśród nas jako świadków historii. Ale dzięki silnej kulturze pamięci i nieustannemu zaangażowaniu nowe pokolenia w Japonii niosą dalej doświadczenie i przesłanie świadków. Inspirują i edukują ludzi na całym świecie. W ten sposób pomagają utrzymać tabu nuklearne - warunek wstępny pokojowej przyszłości dla ludzkości – zapewnia komitet.

żr.:wPolsce24 za PAP

Świat

Donald Tusk: nikt mnie nie ogra w UE. Premier Estonii: to Niemcy nie chciały Tuska na spotkaniu o Ukrainie

opublikowano:
mid-epa11666748.webp
Spotkanie przywódców z Bidenem bez Tuska (fot. PAP EPA/CHRIS EMIL JANSSEN)
Jeszcze rok temu Donald Tusk utyskiwał, że Polska pod rządami PiS-u nie ma silnego głosu na forum europejskim. Zapewniał, że jego nikt w Europie nie ogra. Tymczasem okazuje się, że Niemcy, na które od lat lider PO stawia, nie tylko nie lekceważą naszego premiera przerzucając nam uchodźców, to jeszcze blokują możliwość jego udziału w spotkaniu z sekretarzem obrony USA.
Świat

Donald Trump szukał pracy w barze szybkiej obsługi. Stanął przy frytkownicy

opublikowano:
mid-epa11667793.webp
Donald Trump smażył frytki (PAP/EPA/NICK HAGEN)
Donald Trump odwiedził w niedzielę restaurację popularnej sieci na przedmieściach Filadelfii, gdzie smażył frytki i obsługiwał kasę drive-thru.
Świat

Strefa Starcia wróciła! Gorące polityczne show na antenie telewizji wPolsce24

opublikowano:
strefa.webp
Strefa Starcia na antenie wPolsce24 (fot. Fratria)
Strefa Starcia wróciła na antenę telewizji wPolsce24. Redaktor Michał Adamczyk i jego goście omówili najważniejsze wydarzenia mijającego tygodnia w Polsce i na świecie. Nie brakowało emocji.
Świat

Chińscy astronauci wrócili na ziemię. Spędzili w kosmosie pół roku

opublikowano:
mid-epa11700209.webp
Pekin nie ukrywa swoich kosmicznych ambicji (fot. PAP/EPA/XINHUA / LI ZHIPENG)
Chiński program kosmiczny znacząco przyspieszył. Chińczycy chcą do połowy stulecia zostać światowym liderem w podboju kosmosu.
Świat

Izraelscy kibice zaatakowani po meczu w Amsterdamie. Natychmiastowa reakcja Netanjahu

opublikowano:
mid-epa11709346.webp
Izrael wysyła do Amsterdamu samoloty, którymi obywatele będą mogli wrócić do kraju. (fot.PAP/EPA/VLN Nieuws)
62 osoby zostały zatrzymane w związku z atakiem na grupę izraelskich kibiców, którzy dopingowali swoją drużynę na meczu w Amsterdamie. Służby odeskortowały fanów Maccabi Tel Awiw do hotelu, a do sprawy odniósł się już premier Izraela, który przekazał, że samoloty są w drodze do Holandii, skąd mają zabrać m.in. rannych obywateli.
Świat

Orze jak może? Artysta, który tworzy traktorem i pługiem. A za płótno ma pole

opublikowano:
videoframe_14924.webp
Jego dzieła zawsze fascynują, choć portfolio jest... kontrowersyjne. Włoski artysta krajobrazu Dario Gambarin tworzy za pomocą... traktora z podczepionym pługiem. Tym razem wyorał logo Jubileuszowego Roku 2025, jakie wcześniej zaprezentował Watykan.