Świat

Znamy laureatkę Literackiej Nagrody Nobla. "Konfrontuje się z historycznymi traumami i ukazuje kruchość życia ludzkiego"

opublikowano:
mid-epa11652371.webp
Mats Malm ogłasza laureata literackiego Nobla (fot. PAP/EPA/JESSICA GOW)
Południowokoreańska pisarka Han Kang została laureatką Literackiej Nagrody Nobla za "poetycką prozę, w której konfrontuje się z historycznymi traumami i ukazuje kruchość życia ludzkiego" - podała w czwartek Szwedzka Akademia.

W uzasadnieniu nagrody wskazano, że laureatka "w swoich dziełach mierzy się z historycznymi traumami i niepisanymi prawami, a także - w każdej ze swoich książek - pokazuje kruchość życia ludzkiego".

- Ma wyjątkową świadomość związków pomiędzy ciałem a duszą, żywymi i zmarłymi i dzięki swemu poetyckiemu, a zarazem eksperymentalnemu stylowi stała się innowatorką współczesnej prozy - oceniono.

Tegoroczna laureatka urodziła się w 1970 roku w Kwangju w Korei Południowej. Jest absolwentką filologii koreańskiej na Uniwersytecie Yonsei.

Jej trzecia powieść – "Wegetarianka" (2007) – została przełożona na wiele języków, a w 2016 roku zdobyła Man Booker International Prize.

W Polsce ukazały się jej książki: "Nie mówię żegnaj", "Nadchodzi chłopiec" i "Biała elegia" (finalistka Międzynarodowej Nagrody Bookera 2018). Ta ostatnia jest najbardziej osobistą powieścią w dorobku autorki. Opowiada o żałobie, odrodzeniu i wytrwałości ludzkiego ducha. Han Kang dużą część "Białej elegii" napisała podczas zimowego pobytu w Warszawie.

źr.: wPolsce24 za PAP

Gospodarka

Noblistka wchodzi do gry. Firma Olgi Tokarczuk dostanie miliony na technologię

opublikowano:
Olga_Tokarczuk_.webp
Olga_Tokarczuk w czasie pokazu filmu "Pokot" zrealizowanego według jej scenariusza w czasie festiwalu w Berlinie. (fot. Autorstwa Martin Kraft - Praca własna, CC BY-SA 3.0/Wikimedia)
Sundog, spółka założona m. in. przez Olgę Tokarczuk, otrzyma od PARP blisko 17 mln zł na technologię do tworzenia gier. W projekcie pomoże rzesza specjalistów oraz firma, której akcjonariuszem są Movie Games i Robert Lewandowski - pisze „Puls Biznesu”.
Świat

Co palą na konklawe? Wyjaśniamy krok po kroku, jak kardynałowie wybiorą nowego papieża

opublikowano:
konklawe.webp
Konklawe przebiega w ściśle ustalony sposób (Fot. screen wPolsce24)
W sobotę pogrzeb papieża Franciszka, niedługo potem rozpocznie się konklawe. Dziennikarze Telewizji wPolsce24 krok po kroku przedstawiają, jak przebiega wybór głowy Kościoła.
Świat

Wiadomości: Już jutro pogrzeb Papieża Franciszka. Nasza relacja z Rzymu w przededniu uroczystości

opublikowano:
1916590_6.webp
(fot. za wPolsce24)
Około 250 tysięcy osób oddało hołd papieżowi Franciszkowi przy jego trumnie wystawionej w bazylice Świętego Piotra - poinformowano już po zamknięciu bazyliki. Specjalną relację z Watykanu przygotowała reporterka wPolsce24 Anna Pawelec.
Świat

Pasterz, który chciał pachnieć jak jego owce. Zobacz wyjątkową relację z pogrzebu papieża Franciszka

opublikowano:
pogrzeb papieża wiadomości.webp
Pogrzeb papieża Franciszka (Fot. screen wPolsce24)
Był pierwszym jezuitą wybranym na papieża i pierwszym przedstawicielem Ameryki Południowej na tronie Piotrowym. Ale przede wszystkim: był papieżem, który chciał być blisko tych, którym służył.
Świat

Biały Dom z potężnym wsparciem dla Karola Nawrockiego w wyborczym wyścigu. Ta wizyta wywołała wściekłość ludzi Tuska

opublikowano:
bialydom.webp
(fot. screen za X)
Karol Nawrocki przebywa w Stanach Zjednoczonych, w Waszyngtonie. Obywatelski kandydat na prezydenta wziął udział w uroczystościach Narodowego Dnia Modlitwy w Ogrodzie Różanym w Białym Domu. Spotkał się z prezydentem Donaldem Trumpem, a oficjalny profil Białego Domu na portalu X zamieścił wspólne zdjęcia obu polityków.
Świat

„Przeciwko upokorzeniu w kraju i za granicą”. Kandydat konserwatystów głosował w Bukareszcie. Początek „wiosny ludów”?

opublikowano:
mid-epa12111622.webp
George Simion zagłosował pod Bukaresztem (Fot. PAP/EPA)
Lider rumuńskiej partii AUR George Simion zagłosował w niedzielę w drugiej turze wyborów prezydenckich. Towarzyszył mu Calin Georgescu, wykluczony z elekcji przez tamtejsze władze.