Świat

Znamy laureatkę Literackiej Nagrody Nobla. "Konfrontuje się z historycznymi traumami i ukazuje kruchość życia ludzkiego"

opublikowano:
mid-epa11652371.webp
Mats Malm ogłasza laureata literackiego Nobla (fot. PAP/EPA/JESSICA GOW)
Południowokoreańska pisarka Han Kang została laureatką Literackiej Nagrody Nobla za "poetycką prozę, w której konfrontuje się z historycznymi traumami i ukazuje kruchość życia ludzkiego" - podała w czwartek Szwedzka Akademia.

W uzasadnieniu nagrody wskazano, że laureatka "w swoich dziełach mierzy się z historycznymi traumami i niepisanymi prawami, a także - w każdej ze swoich książek - pokazuje kruchość życia ludzkiego".

- Ma wyjątkową świadomość związków pomiędzy ciałem a duszą, żywymi i zmarłymi i dzięki swemu poetyckiemu, a zarazem eksperymentalnemu stylowi stała się innowatorką współczesnej prozy - oceniono.

Tegoroczna laureatka urodziła się w 1970 roku w Kwangju w Korei Południowej. Jest absolwentką filologii koreańskiej na Uniwersytecie Yonsei.

Jej trzecia powieść – "Wegetarianka" (2007) – została przełożona na wiele języków, a w 2016 roku zdobyła Man Booker International Prize.

W Polsce ukazały się jej książki: "Nie mówię żegnaj", "Nadchodzi chłopiec" i "Biała elegia" (finalistka Międzynarodowej Nagrody Bookera 2018). Ta ostatnia jest najbardziej osobistą powieścią w dorobku autorki. Opowiada o żałobie, odrodzeniu i wytrwałości ludzkiego ducha. Han Kang dużą część "Białej elegii" napisała podczas zimowego pobytu w Warszawie.

źr.: wPolsce24 za PAP

Świat

Rosyjski gaz nie płynie już do Europy przez Ukrainę. Kijów: "Wstrzymaliśmy tranzyt rosyjskiego gazu. To historyczne wydarzenie"

opublikowano:
mid-epa11799234.webp
Centrala Gazpromu (fot. PAP/EPA/ANATOLY MALTSEV)
Rosyjski koncern Gazprom poinformował o wstrzymaniu eksportu gazu do Europy przez Ukrainę od godz. 8 czasu moskiewskiego (6 czasu polskiego), kiedy to wygasł termin umowy o tranzycie tego surowca. Słowacki operator potwierdził, że przepływ gazu ustał.
Gospodarka

Noblistka wchodzi do gry. Firma Olgi Tokarczuk dostanie miliony na technologię

opublikowano:
Olga_Tokarczuk_.webp
Olga_Tokarczuk w czasie pokazu filmu "Pokot" zrealizowanego według jej scenariusza w czasie festiwalu w Berlinie. (fot. Autorstwa Martin Kraft - Praca własna, CC BY-SA 3.0/Wikimedia)
Sundog, spółka założona m. in. przez Olgę Tokarczuk, otrzyma od PARP blisko 17 mln zł na technologię do tworzenia gier. W projekcie pomoże rzesza specjalistów oraz firma, której akcjonariuszem są Movie Games i Robert Lewandowski - pisze „Puls Biznesu”.
Świat

Tragedia w Cetyni: strzelanina zabrała życie 12 osobom, w tym dzieciom

opublikowano:
videoframe_19228.webp
Do jednej z największych tragedii w historii współczesnej Czarnogóry doszło w środę, gdy w mieście Cetynia 45-letni Aco Martinović otworzył ogień, zabijając 12 osób, w tym dwoje dzieci, i raniąc ciężko cztery kolejne. Według ministra spraw wewnętrznych Danilo Szaranovicia, atak rozpoczął się w jednym z lokali na obrzeżach miasta, następnie Martinović kontynuował swoje działania w kilku innych miejscach.
Świat

NATO powołuje nową formację. To Straż Bałtycka

opublikowano:
1811189_6.webp
NATO powołuje Straż Bałtycką (fot. wPolsce24)
Cel jest jeden. Wzmocnienie bezpieczeństwa na Bałtyku przez użycie fregat, samolotów patrolowych i innych rodzajów uzbrojenia. Sekretarz generalny NATO Mark Rutte zapowiedział powołanie Straży Bałtyckiej.
Świat

Filipińczyk o kulisach prawdziwej "afery wizowej": "Nie ma możliwości dostania się do konsula bez łapówki"

opublikowano:
1811670_5.webp
(fot. wPolsce24)
- Miałem nadzieję, że uda mi się uzyskać wizę do Polski. Kiedy dowiedziałem się, że nie ma możliwości dostania się do konsula bez łapówki, moje marzenia o wyjeździe prysły - mówi nam jeden z wielu poszkodowanych przez prawdziwą "aferę" wizową.
Świat

Razem z Los Angeles pali się polityka równościowa. Poważne zarzuty pod adresem "tęczowego" kierownictwa straży pożarnej

opublikowano:
videoframe_18972.webp
Los Angeles zmaga się z rekordowymi pożarami, ale równie duże emocje wywołuje sposób, w jaki kierownictwo tamtejszej straży pożarnej (LAFD) radzi sobie z kryzysem. Na pierwszym planie znalazły się zarzuty wobec polityki równościowej, którą wdraża szefowa LAFD Kristin Crowley – pierwsza otwarcie "LGBTQ osoba" na tym stanowisku. Krytyka ta nabiera szczególnego wydźwięku, gdy przypomnieć wypowiedzi znanej amerykańskiej dziennikarki Megyn Kelly.