Świat

Znamy laureatkę Literackiej Nagrody Nobla. "Konfrontuje się z historycznymi traumami i ukazuje kruchość życia ludzkiego"

opublikowano:
mid-epa11652371.webp
Mats Malm ogłasza laureata literackiego Nobla (fot. PAP/EPA/JESSICA GOW)
Południowokoreańska pisarka Han Kang została laureatką Literackiej Nagrody Nobla za "poetycką prozę, w której konfrontuje się z historycznymi traumami i ukazuje kruchość życia ludzkiego" - podała w czwartek Szwedzka Akademia.

W uzasadnieniu nagrody wskazano, że laureatka "w swoich dziełach mierzy się z historycznymi traumami i niepisanymi prawami, a także - w każdej ze swoich książek - pokazuje kruchość życia ludzkiego".

- Ma wyjątkową świadomość związków pomiędzy ciałem a duszą, żywymi i zmarłymi i dzięki swemu poetyckiemu, a zarazem eksperymentalnemu stylowi stała się innowatorką współczesnej prozy - oceniono.

Tegoroczna laureatka urodziła się w 1970 roku w Kwangju w Korei Południowej. Jest absolwentką filologii koreańskiej na Uniwersytecie Yonsei.

Jej trzecia powieść – "Wegetarianka" (2007) – została przełożona na wiele języków, a w 2016 roku zdobyła Man Booker International Prize.

W Polsce ukazały się jej książki: "Nie mówię żegnaj", "Nadchodzi chłopiec" i "Biała elegia" (finalistka Międzynarodowej Nagrody Bookera 2018). Ta ostatnia jest najbardziej osobistą powieścią w dorobku autorki. Opowiada o żałobie, odrodzeniu i wytrwałości ludzkiego ducha. Han Kang dużą część "Białej elegii" napisała podczas zimowego pobytu w Warszawie.

źr.: wPolsce24 za PAP

Gospodarka

Noblistka wchodzi do gry. Firma Olgi Tokarczuk dostanie miliony na technologię

opublikowano:
Olga_Tokarczuk_.webp
Olga_Tokarczuk w czasie pokazu filmu "Pokot" zrealizowanego według jej scenariusza w czasie festiwalu w Berlinie. (fot. Autorstwa Martin Kraft - Praca własna, CC BY-SA 3.0/Wikimedia)
Sundog, spółka założona m. in. przez Olgę Tokarczuk, otrzyma od PARP blisko 17 mln zł na technologię do tworzenia gier. W projekcie pomoże rzesza specjalistów oraz firma, której akcjonariuszem są Movie Games i Robert Lewandowski - pisze „Puls Biznesu”.
Świat

Niemka zdradza, co sądzi o migrantach

opublikowano:
1850792_3.webp
Mieszkanka Niemiec zdradza, co myśli o uchodźcach w jej mieście i nie życzy tego Polsce (fot. wPolsce24)
Redaktor telewizji wPolsce24 Stanisław Pyrzanowski przebywa obecnie na granicy polsko-niemieckiej, gdzie zbiera informacje dotyczące powstającego w Eisenhüttenstadt ośrodka, z którego mają być przerzucani do Polski przebywający w Niemczech migranci. Pyrzanowski rozmawia ze zwykłymi Niemcami, którzy szczerze odpowiadają, co sądzą o przybyszach z Afryki i Azji oraz swoich władzach.
Świat

Macron bije się w piersi za konszachty z Rosją. "To Polska miała rację"

opublikowano:
macron screen.webp
Emmanuel Macron pokajał się za błędy w relacjach z Rosją (Fot. screen YT)
Emmanuel Macron przyznał, że mylił się latami w sprawie Rosji. Według niego to nie Francja czy Niemcy, ale Polska miała rację co do tego, jak traktować Moskali.
Świat

Niemcy już gotowi do cenzury przekazu z okolic ośrodka dla migrantów przy granicy z Polską. Wiadomości wPolsce24

opublikowano:
videoframe_86107.webp
Niemieckie władze już jutro uruchomią specjalny ośrodka dla osób, których wnioski o azyl zostały odrzucone, w Eisenhüttenstadt, przy granicy z Polską. A dziś już pokazali, że będą cenzurować reporterów z Polski, którzy będą chcieli pokazywać, jak działa ośrodek.
Świat

Ostra kłótnia Trumpa z Zełenskim na oczach świata! Pokoju nie będzie, a co Trump powiedział o Polsce?

opublikowano:
mid-epa11930794.webp
Donald Trump, J.D Vance oraz Wołodymyr Zełenski podczas rozmów w Gabinecie Owalnym (fot.PAP/EPA/JIM LO SCALZO / POOL)
W Białym Domu doszło do spotkania między Donaldem Trumpem a Wołodymyrem Zełenskim. Cały świat obserwował kłótnię jaka rozpętała się między politykami, z czynnym udziałem wiceprezydenta USA JD Vance'a. Ta rozmowa z pewnością przejdzie do historii.
Świat

Czy Putin faktycznie ograł Trumpa? Ekspert zwraca uwagę na kilka szczegółów

opublikowano:
1878118_6.webp
Marek Budzisz ocenił rozmowy Trump-Putin (fot. wPolsce24)
- Rozmowy, które się rozpoczynają nie będą rozmowami ani prostymi ani krótkimi. Tutaj Putin stawia wysoko poprzeczkę - powiedział na antenie telewizji wPolsce24.pl Marek Budzisz, ekspert od polityki międzynarodowej.