Świat

Portret autorstwa Edvarda Muncha trafi na wystawę. Wiąże się z nim intrygująca tajemnica

opublikowano:
Thor_Lütken.webp
Długo uważano ten portret za zaginiony (fot. Edvard Munch\Wikipedia)
Brytyjska Narodowa Galeria Portretów pokaże wkrótce portret namalowany przez Edvarda Muncha. Wiąże się z nim intrygująca zagadka.

Bohaterem tego portretu jest prawnik Thor Lütken. Był on jednym z bliskich przyjaciół Muncha. Słynny norweski malarz, uznawany za ojca ekspresjonizmu, nazywał swoimi strażnikami, gdyż pomagali mu w trudnych czasach. Lütken wielokrotnie świadczył mu usługi prawne i niektórzy historycy sztuki podejrzewają, że Munch namalował jego portret w ramach zapłaty za nie. Co ciekawe, Lütken nie jest jedynym członkiem rodziny, którzy zostali uwiecznieni przez legendarnego malarza – jedna z jego córek pozowała do obrazu Dziewczyny na Moście.

Obraz w obrazie 

W samym obrazie na pierwszy rzut oka nie ma nic niezwykłego. Jeśli jednak przyjrzeć mu się bliżej, można dostrzec intrygujący szczegół. To, co na pierwszy rzut oka wygląda na mankiet koszuli, w rzeczywistości jest „obrazem w obrazie”. Widać na nim tajemniczy nocny krajobraz i dwie tańczące postacie, z których jedna jest ubrana na biało, a druga na czarno.

Powiększony fragment portretu

Dziś nikt nie wie, dlaczego Munch zdecydował się na taki niecodzienny dodatek do portretu swojego przyjaciela. Hiszpański marszand Artur Ramon powiedział dziennikowi Guardian, że w ten sposób zostawił zagadkę dla najostrzejszych umysłów. Zdaniem kurator wystawy, na której zostanie zaprezentowany publiczności, Alison Smith, symbolizm tego obrazu jest otwarty na interpretację. Zauważyła, że te postacie przypominają postacie z Pocałunku przy Oknie i Melancholii, a także te, które później namalował na obrazie Śmierć i Życie. Jej zdaniem nawiązują do śmierci, a także miłości, przywołując uczucia na skraju świadomości. Dodała, że ten obraz miał być prezentem, więc Munch nie bał się eksperymentować. Czasami przejdziesz obok obrazu i pomyślisz, że to tylko portret. Ale ten cię przyciąga. Ma intrygującą tajemnicę - dodała.

Długo uważano, że ten portret zaginął 

Biografka Muncha Sue Prideaux zauważyła, że to wysokiej jakości portret z najważniejszego okresu jego twórczości. Munch namalował go w 1892 roku. W tym samym roku namalował Wampira i Madonnę, a Krzyk – jego najbardziej znane dzieło i jeden z najsłynniejszych obrazów w historii – powstał rok później. Będziemy próbowali rozszyfrować tajemnice tego obrazu przez wiele lat – dodała.

Portret Lütkena długo uważano za zaginiony. Dopiero kilka lat temu wyszło na jaw, że znajdował się w posiadaniu jego rodziny, która zamieszkała w Hiszpanii. Dopiero drugi raz trafi na wystawę – wcześniej był wystawiony przez Narodowe Muzeum Sztuki Katalonii. W 2022 roku jego rodzina postanowiła go jednak sprzedać, zajął się tym Ramon.

źr. wPolsce24 za Guardian 

Świat

Niemcy będą "koncentrować" migrantów w obozie "o chlebie, wodzie i mydle"

opublikowano:
1849022_5.webp
Reporter telewizji wPolsce24 dotarł do niemieckiego ośrodka dla migrantów (fot. wPolsce24)
Dziennikarz telewizji wPolsce24 Stanisław Pyrzanowski dotarł do niemieckiej miejscowości Eisenhüttenstadt, gdzie powstaje specjalny ośrodek dla migrantów, z którego będą oni deportowani do Polski.
Świat

Niemka zdradza, co sądzi o migrantach

opublikowano:
1850792_3.webp
Mieszkanka Niemiec zdradza, co myśli o uchodźcach w jej mieście i nie życzy tego Polsce (fot. wPolsce24)
Redaktor telewizji wPolsce24 Stanisław Pyrzanowski przebywa obecnie na granicy polsko-niemieckiej, gdzie zbiera informacje dotyczące powstającego w Eisenhüttenstadt ośrodka, z którego mają być przerzucani do Polski przebywający w Niemczech migranci. Pyrzanowski rozmawia ze zwykłymi Niemcami, którzy szczerze odpowiadają, co sądzą o przybyszach z Afryki i Azji oraz swoich władzach.
Świat

Macron bije się w piersi za konszachty z Rosją. "To Polska miała rację"

opublikowano:
macron screen.webp
Emmanuel Macron pokajał się za błędy w relacjach z Rosją (Fot. screen YT)
Emmanuel Macron przyznał, że mylił się latami w sprawie Rosji. Według niego to nie Francja czy Niemcy, ale Polska miała rację co do tego, jak traktować Moskali.
Świat

Niemcy już gotowi do cenzury przekazu z okolic ośrodka dla migrantów przy granicy z Polską. Wiadomości wPolsce24

opublikowano:
videoframe_86107.webp
Niemieckie władze już jutro uruchomią specjalny ośrodka dla osób, których wnioski o azyl zostały odrzucone, w Eisenhüttenstadt, przy granicy z Polską. A dziś już pokazali, że będą cenzurować reporterów z Polski, którzy będą chcieli pokazywać, jak działa ośrodek.
Świat

Ostra kłótnia Trumpa z Zełenskim na oczach świata! Pokoju nie będzie, a co Trump powiedział o Polsce?

opublikowano:
mid-epa11930794.webp
Donald Trump, J.D Vance oraz Wołodymyr Zełenski podczas rozmów w Gabinecie Owalnym (fot.PAP/EPA/JIM LO SCALZO / POOL)
W Białym Domu doszło do spotkania między Donaldem Trumpem a Wołodymyrem Zełenskim. Cały świat obserwował kłótnię jaka rozpętała się między politykami, z czynnym udziałem wiceprezydenta USA JD Vance'a. Ta rozmowa z pewnością przejdzie do historii.
Świat

Czy Putin faktycznie ograł Trumpa? Ekspert zwraca uwagę na kilka szczegółów

opublikowano:
1878118_6.webp
Marek Budzisz ocenił rozmowy Trump-Putin (fot. wPolsce24)
- Rozmowy, które się rozpoczynają nie będą rozmowami ani prostymi ani krótkimi. Tutaj Putin stawia wysoko poprzeczkę - powiedział na antenie telewizji wPolsce24.pl Marek Budzisz, ekspert od polityki międzynarodowej.