Świat

Tragiczny koniec górskiej wędrówki. Tragedia Polaków w słowackich Tatrach

opublikowano:
Widok na majestatyczny Gerlach (2655 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Tatr, położony w słowackiej części gór. Surowe, skaliste zbocza oraz strome grzbiety pokazują wymagający charakter wspinaczki wysokogórskiej. W ostatnich dniach doszło tu do tragicznego wypadku z udziałem polskich taterników. Zdjęcie ilustruje trudne warunki terenowe w rejonie Drogi Martina – popularnej, ale niebezpiecznej trasy na Gerlach, dostępnej tylko dla wykwalifikowanych wspinaczy lub z przewodnikiem.
(fot. ilustracyjna/ pixabay)
Tragedia podczas wspinaczki na Gerlach w słowackiej części Tatr. 41-letni obywatel Polski zginął na miejscu, a jego towarzysz został ciężko ranny.

Horska Zachranna Służba (HZS) poinformowała w poniedziałek o śmiertelnym wypadku z udziałem polskich taterników. Doszło do niego w rejonie Drogi Martina, zwanej też Martinką - to jedna z kilku tras prowadzących na Gerlach.

Słowaccy ratownicy górscy przekazali, że dwaj Polacy spadli w kierunku Lawinowej Przełączki, gdzie jeden z nich zginął na miejscu, a drugi został ranny. 46-latek został przetransportowany helikopterem do szpitala. Lekarze stwierdzili u niego poważny uraz nogi.

Również w niedzielę HZS interweniowała na tej samej trasie wobec dwóch innych Polaków. Wówczas pomocy potrzebowali mężczyźni w wieku 27 i 28 lat, którzy po załamaniu pogody i burzy utknęli w nocy w rejonie Niżnej Velickiej Ławce. Taternicy przeczekali tam noc i o świcie zostali ewakuowani śmigłowcem do Starego Smokowca. Przy okazji ratownicy apelują, aby planować górskie wyprawy odpowiedzialnie i nie przeceniać swoich możliwości.

Gerlach wznosi się na 2655 m n.p.m. i jest najwyższym szczytem w Tatrach oraz w całych Karpatach. Leży w całości po słowackiej stronie. Na Gerlach nie prowadzą znakowane szlaki turystyczne, a na szczyt mogą wchodzić tylko wykwalifikowane osoby bądź prowadzone przez przewodników wysokogórskich ze specjalnymi uprawnieniami.

źr. wPolsce24 za Polsat News/PAP

Świat

Donald Tusk: nikt mnie nie ogra w UE. Premier Estonii: to Niemcy nie chciały Tuska na spotkaniu o Ukrainie

opublikowano:
mid-epa11666748
Spotkanie przywódców z Bidenem bez Tuska (fot. PAP EPA/CHRIS EMIL JANSSEN)
Jeszcze rok temu Donald Tusk utyskiwał, że Polska pod rządami PiS-u nie ma silnego głosu na forum europejskim. Zapewniał, że jego nikt w Europie nie ogra. Tymczasem okazuje się, że Niemcy, na które od lat lider PO stawia, nie tylko nie lekceważą naszego premiera przerzucając nam uchodźców, to jeszcze blokują możliwość jego udziału w spotkaniu z sekretarzem obrony USA.
Świat

Donald Trump szukał pracy w barze szybkiej obsługi. Stanął przy frytkownicy

opublikowano:
mid-epa11667793
Donald Trump smażył frytki (PAP/EPA/NICK HAGEN)
Donald Trump odwiedził w niedzielę restaurację popularnej sieci na przedmieściach Filadelfii, gdzie smażył frytki i obsługiwał kasę drive-thru.
Świat

Strefa Starcia wróciła! Gorące polityczne show na antenie telewizji wPolsce24

opublikowano:
strefa
Strefa Starcia na antenie wPolsce24 (fot. Fratria)
Strefa Starcia wróciła na antenę telewizji wPolsce24. Redaktor Michał Adamczyk i jego goście omówili najważniejsze wydarzenia mijającego tygodnia w Polsce i na świecie. Nie brakowało emocji.
Świat

Chińscy astronauci wrócili na ziemię. Spędzili w kosmosie pół roku

opublikowano:
mid-epa11700209
Pekin nie ukrywa swoich kosmicznych ambicji (fot. PAP/EPA/XINHUA / LI ZHIPENG)
Chiński program kosmiczny znacząco przyspieszył. Chińczycy chcą do połowy stulecia zostać światowym liderem w podboju kosmosu.
Świat

Izraelscy kibice zaatakowani po meczu w Amsterdamie. Natychmiastowa reakcja Netanjahu

opublikowano:
mid-epa11709346
Izrael wysyła do Amsterdamu samoloty, którymi obywatele będą mogli wrócić do kraju. (fot.PAP/EPA/VLN Nieuws)
62 osoby zostały zatrzymane w związku z atakiem na grupę izraelskich kibiców, którzy dopingowali swoją drużynę na meczu w Amsterdamie. Służby odeskortowały fanów Maccabi Tel Awiw do hotelu, a do sprawy odniósł się już premier Izraela, który przekazał, że samoloty są w drodze do Holandii, skąd mają zabrać m.in. rannych obywateli.
Świat

Orze jak może? Artysta, który tworzy traktorem i pługiem. A za płótno ma pole

opublikowano:
videoframe_14924
Jego dzieła zawsze fascynują, choć portfolio jest... kontrowersyjne. Włoski artysta krajobrazu Dario Gambarin tworzy za pomocą... traktora z podczepionym pługiem. Tym razem wyorał logo Jubileuszowego Roku 2025, jakie wcześniej zaprezentował Watykan.