Świat

Polacy zbojkotowali skandaliczną niemiecką uroczystość. Jak można było wziąć w tym udział?

opublikowano:
bundestag-3532214_1280.webp
(fot. ilustracyjna/ pixabay)
W mieście Seelow w Niemczech zorganizowano skandaliczną uroczystość. Z okazji 80. rocznicy bitwy, która miała miejsce w tamtych rejonach podczas II wojny światowej, powiewały flagi z sierpem i młotem. W wydarzeniu mieli uczestniczyć także polscy przedstawiciele, którzy ostatecznie odmówili przyjazdu do Seelow.

W Niemczech zorganizowano obchody 80. rocznicy bitwy o Wzgórza Seelow. Starcie, do którego doszło 1945 roku trwało od 16 do 18 kwietnia. W walce poległo ponad 40 tys. żołnierzy. Oprócz niemieckiej i radzieckiej armii w bitwach brało udział także niemal 80 tys. Polaków.

Lokalne władze postanowiły uczcić rocznicę bitwy, zapraszając na uroczystości m.in. grupę Rosjan, w której znalazł się rosyjski ambasador w Niemczech Siergiej Nieczajew. Według informacji przekazanych przez „Gazetę Lubuską” w wydarzeniu wzięli udział także przedstawiciele Białorusi oraz byli żołnierze NRD. Jak relacjonuje gazeta, „nad głowami uczestników wisiały flagi z sierpem i młotem”.

Do Seelow miała udać się także delegacja z Polski m.in. z Kostrzyna nad Odrą. Ostatecznie przedstawiciele Polski zrezygnowali z udziału w kontrowersyjnych uroczystościach.

- Gdybym tam pojechał, to chyba nawet najwięksi przyjaciele przestaliby ze mną rozmawiać. Jak miałbym spojrzeć wnukom w oczy? To jest poza wszelką dyskusją, po prostu nie mogło nas tam być wyjaśnił w rozmowie z „Gazetą Lubuską" Andrzej Kunt, burmistrz Kostrzyna nad Odrą – miasta partnerskiego Seelow.

Samorządowiec przyznaje, że wraz z niemieckim miastem zrealizowano „wiele wspaniałych projektów”, a współpraca będzie kontynuowana.

- Ale tego, co wydarzyło się wczoraj, nie potrafię wyjaśnić. Po prostu nie mogło nas tam być – dodał Kunt.

źr. wPolsce24 za "Gazeta Lubuska"

Polska

Smutny rechot historii. Zapłacimy Niemcom miliony za sprzęt wojskowy

opublikowano:
1974303_5.webp
Zapłacimy Niemcom, za sprzęt wojskowy (fot. w Polsce24)
Po pół roku bezbarwnej i całkowicie biernej prezydencji Polski w Unii Europejskiej, rzecznik rządu, Adam Szłapka, ogłosił jej sukcesem program SAFE. Projekt, który de facto tworzy monopol niemieckich i francuskich firm zbrojeniowych kosztem reszty Europy, w tym Polski.
Świat

Co powiedział Sławosz Uznański-Wiśniewski po starcie misji

opublikowano:
mid-25625084 ok.webp
W kosmosie nie jestem sam, reprezentuję nas wszystkich - powiedział z pokładu kapsuły Dragon polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski.
Świat

Polak już w kosmosie. Misja wystartowała

opublikowano:
mid-25625087 ok.webp
Rakieta Falcon 9 z kapsułą Crew Dragon (fot. PAP/Leszek Szymański)
Punktualnie o 8.31 wystartowała misja kosmiczna Ax-4 z udziałem polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Start odbył z Kennedy Space Center na przylądku Canaveral na Florydzie. Rakieta Falcon 9 firmy SpaceX wyniosła na orbitę kapsułę Dragon z czteroosobową załogą.
Świat

Prezydent Duda żegna się z Kijowem. Dostał ważne odznaczenie

opublikowano:
mid-25628186 ok.webp
Polska cały czas starała się wspierać Ukrainę - mówił w Kijowie prezydent Andrzej Duda, który spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim. Polski gość został uhonorowany jednym z najważniejszych ukraińskich odznaczeń - Orderem Wolności.
Świat

Gigantyczna eksplozja magazynu z fajerwerkami! Zaginęło siedem osób

opublikowano:
Zrzut ekranu 2025-07-03 155919.webp
W Kalifornii doszło do gigantycznej eksplozji magazynu, w którym trzymano fajerwerki. Strażakom nie udało się na razie odnaleźć siedmiu osób.
Świat

Koniec kosmicznej misji. Polski astronauta wrócił na Ziemię

opublikowano:
uznański powrót OK.webp
Niedaleko czekają łodzie z ekipami ratowniczymi, które zabezpieczą kapsułę (fot. print screen Axiom Space)
Kapsuła Dragon Grace z załogą misji Ax-4, w tym z Polakiem Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim, zgodnie z planem wodowała na Pacyfiku u wybrzeży Kalifornii ok. godz. 11.30 czasu polskiego.