Polska

Salmonella na skorupkach jaj. GIS ostrzega przed ich spożyciem

opublikowano:
egg-7345934_1280.webp
Zdjęcie ilustracyjne / pixabay
Na skorupkach jednej z partii kurzych jaj wykryto Salmonellę. Główny Inspektorat Sanitarny wydał w tej sprawie komunikat i ostrzegł, że spożycie tego produktu wiąże się z ryzykiem zatrucia pokarmowego.

Produkt, przed którym ostrzega GIS to: KURZA PACZKA Jaja z Chowu na wolnym wybiegu Klasa wagowa M, 10 szt. Numer partii: 24.11.2024 (6) Termin przydatności do spożycia: 24.11.2024. Kod na skorupce jaja: 1PL 14271316. Kod kreskowy: 5909000517929. Producent: OVOS Sp. z o.o., ul. Borek 5, 09- 320 Bieżuń, weterynaryjny numer identyfikacyjny zakładu pakowania 14375901.

Państwowa Inspekcja Sanitarna prowadziła działania urzędowe, w wyniku których na powierzchni skorupek wskazanej partii jaj wykryto obecność Salmonella z grupy D. GIS poinformował o wszczęciu przez producenta procedury wycofania z rynku jaj z numerem partii 24.11.2024 (6). Chodzi o całą partię – zarówno klasę wagową M, jak i klasę wagową L, ponieważ pochodziły one z tej samej fermy i tej samej daty zniesienia.

- Wyniki badań próbek treści jaj i wymazów ze skorup jaj z kodem: 1PL 14271316 pobieranych w sierpniu i październiku 2024 r. przez Zakład Pakowania Jaj "OVOS" Sp. z o.o. nie wykazały obecności Salmonella spp – podkreślono w komunikacie.

GIS ostrzega, że nie należy spożywać produktu z partii objętej komunikatem. Podkreślono, że w przypadku wystąpienia objawów zatrucia pokarmowego po spożyciu wyżej wymienionego produktu, należy skontaktować się z lekarzem.

Objawy zatrucia

Pierwsze objawy choroby mogą wystąpić w okresie od 6 godzin do 3-7 dni od momentu kontaktu z czynnikiem zakaźnym. Wśród nich wymieniane są bóle brzucha, gorączka, biegunka, odwodnienie, nudności, wymioty. Zatruciu może towarzyszyć także zakażenie układowe o cięższym przebiegu, tzw. postać pozajelitowa. Występuje ono szczególnie u małych dzieci, osób w podeszłym wieku lub z obniżoną odpornością. Objawami zakażenia są powstawanie ropni, zapalenie dróg żółciowych, płuc, opon mózgowo-rdzeniowych, stawów, szpiku kostnego, kości oraz posocznicę.

źr. wPolsce24 za PAP/ GIS

Polska

Kto nie wytrzymał napięcia ciszy wyborczej oprócz Myrchy? Materiał Wiadomości wPolsce24

opublikowano:
videoframe_135735.webp
Wiadomości wPolsce24 podsumowują przypadki łamania ciszy wyborczej. Jakoś tak się złożyło, że prawa nie umieją przestrzegać członkowie partii Donalda Tuska. Oprócz skandalu jaki wywołał - o zgrozo - wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha, także inni członkowie PO nie dali radę wytrzymać w ciszy nawet kilku godzin.
Polska

"Rota" wybrzmiała przed niemiecką policją na niemieckiej ziemi. Wiadomości wPolsce24

opublikowano:
videoframe_82328.webp
Dziś w niemieckim Görlitz, tuż przy moście granicznym z Polską, odbyła się demonstracja zorganizowana przez polskich aktywistów w proteście przeciwko tzw. pushbackom – czyli przymusowemu zawracaniu nielegalnych imigrantów przez niemieckie służby na stronę polską.
Polska

Politycy PO złamali ciszę wyborczą. Czy poniosą konsekwencje?

opublikowano:
myrcha.webp
Choć konsekwencje łamania ciszy wyborczej znane są od lat, znaleźli się tacy, którzy ją złamali. Także wśród polityków Koalicji Obywatelskiej. - Takie zachowanie jest niedopuszczalne – komentował przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak, dodając, że takie osoby powinny świecić przykładem. Czy za złamanie prawa polityków spotkają kary?
Polska

Remis! Wszystko rozstrzygnie się w drugiej turze, prawica na fali!

opublikowano:
mid-25518764.webp
Radość państwa Nawrockich po ogłoszeniu wyników (Fot. PAP/Adam Warżawa)
Rafał Trzaskowski tuż przed Karolem Nawrockim – takie są sondażowe wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich. Na trzecim miejscu Sławomir Mentzen.
Polska

Podliczono wszystkie głosy. Są wyniki ze 100 proc. komisji wyborczych

opublikowano:
wyniki100.webp
Wyniki ze 100 proc. komisji wyborczych. Większość Polski przedstawia się w niebieskich barwach (Karol Nawrocki), ale duże miasta dały zwycięstwo Trzaskowskiemu.
Polska

Mieszkanie Tuska w Sopocie ma tajemnicę? Posłowie PiS poszli po dokumenty do urzędu miasta

opublikowano:
mid-25518260.webp
Małgorzata i Donald Tuskowie pobliżu swojego mieszkania w Sopocie (Fot. PAP/Marcin Gadomski)
Posłowie Prawa i Sprawiedliwości Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Kazimierz Smoliński zażądali od sopockich urzędników okazania umowy, na podstawie której w latach 90. Donald Tusk nabył mieszkanie w prestiżowej dzielnicy Sopotu. Politycy wglądu do dokumentów nie otrzymali i za kilka dni mają ponownie zjawić się w magistracie.