Świat

Izrael jak III Rzesza? ONZ: Ludobójstwo, bezduszny brak szacunku dla ludzkiego życia

opublikowano:
mid-epa11994969.webp
Skutek izraelskiego ataku (fot. PAP/EPA/WAEL HAMZEH )
Państwo Izrael w sposób metodyczny prowadzi eksterminację Palestyńczyków. W nalotach giną dzieci, kobiety i wolontariusze, którzy niosą im pomoc. Tylko w ciągu ostatniej doby zginęło 41 osób. ONZ działania Izraela określił mianem, które do tej pory było stosowane m.in. w stosunku do III Rzeszy.

Działania Izraela w Strefie Gazy, w tym "bezduszny brak szacunku dla ludzkiego życia", noszą znamiona najcięższych zbrodni - powiedział w piątek rzecznik programu humanitarnego ONZ, Jens Laerke.

W ciągu ostatniej doby w izraelskich atakach zginęło 41 osób - przekazało w piątek ministerstwo zdrowia Strefy Gazy. Od wznowienia izraelskich ataków w zeszłym tygodniu zabito 896 osób - dodał resort.

"To ludobójstwo"

- Mamy do czynienia z bezdusznym brakiem szacunku dla ludzkiego życia i godności, działania wojenne, które obserwujemy, noszą znamiona najcięższych zbrodni. (...) Każdego dnia widzimy zabijane dzieci, zabijanych pracowników pomocowych, ludzi bez środków do życia, którzy są przymusowo przesiedlani - wyliczył rzecznik Biura Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA).

Użyty przez Laerkego termin "najcięższe zbrodnie" (ang. atrocity crimes) stosowany jest zazwyczaj w odniesieniu do trzech zdefiniowanych w prawie międzynarodowym przestępstw: zbrodni ludobójstwa, zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości. Takich jak te, których dokonywali Niemcy w czasie rządów Adolfa Hitlera, czy Sowieci za Lenina i Stalina.

Międzynarodowy Trybunał Karny wydał w listopadzie 2024 r. nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i byłego już ministra obrony Joawa Galanta, zarzucając im odpowiedzialność za popełnienie zbrodni wojennych i przeciwko ludzkości podczas wojny w Strefie Gazy.

Izrael odpiera zarzuty o popełnianie zbrodni podczas wojny w Strefie Gazy i naruszanie międzynarodowego prawa humanitarnego. Władze podkreślają, że to Hamas wyrządza krzywdę cywilom, traktując ich jak żywe tarcze i wykorzystując cywilną infrastrukturę do prowadzenia działalności terrorystycznej. Hamas zaprzecza tym oskarżeniom.

Większość ofiar to cywile

We wcześniejszych komunikatach ministerstwa zdrowia Strefy Gazy podawano, że większość ofiar stanowią cywile, kobiety i dzieci. Media, wojsko izraelskie i sam Hamas informowały jednak również o zabiciu kilkunastu dowódców i członków tej organizacji. Izraelska armia podkreśla, że jej celem jest Hamas i inne grupy terrorystyczne i że w pierwszym tygodniu operacji zabiła ponad 150 terrorystów.

Izrael wznowił ataki na Strefę Gazy 18 marca, zaznaczając, że to reakcja na odrzucanie przez Hamas kolejnych propozycji przedłużenia zawartego w styczniu zawieszenia broni. Hamas deklaruje, że jest gotowy na rozejm zgodny z wcześniejszym porozumieniem, podczas gdy Izrael forsuje nowe warunki.

By zwiększyć presję na Hamas, Izrael jeszcze przed wznowieniem walk odciął dostawy pomocy humanitarnej i elektryczności.

Organizacje humanitarne ostrzegają, że w Strefie Gazy kończą się zapasy pomocy.

Światowy Program Żywnościowy (WFP) przekazał w czwartek, że jego zapasy żywności wystarczą na zaledwie dwa tygodnie, a Palestyńczykom ponownie zagraża głód.

W Strefie Gazy kurczą się też zapasy materiałów medycznych, pozostało tam mniej niż 500 jednostek krwi, a miesięczne zapotrzebowanie wynosi 4500 jednostek - powiedział w piątek przedstawiciel Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na terytoria palestyńskie, Rik Peeperkorn.

źr. wPolsce24 za PAP (Jerzy Adamiak)

Świat

Niemcy będą "koncentrować" migrantów w obozie "o chlebie, wodzie i mydle"

opublikowano:
1849022_5.webp
Reporter telewizji wPolsce24 dotarł do niemieckiego ośrodka dla migrantów (fot. wPolsce24)
Dziennikarz telewizji wPolsce24 Stanisław Pyrzanowski dotarł do niemieckiej miejscowości Eisenhüttenstadt, gdzie powstaje specjalny ośrodek dla migrantów, z którego będą oni deportowani do Polski.
Świat

Niemka zdradza, co sądzi o migrantach

opublikowano:
1850792_3.webp
Mieszkanka Niemiec zdradza, co myśli o uchodźcach w jej mieście i nie życzy tego Polsce (fot. wPolsce24)
Redaktor telewizji wPolsce24 Stanisław Pyrzanowski przebywa obecnie na granicy polsko-niemieckiej, gdzie zbiera informacje dotyczące powstającego w Eisenhüttenstadt ośrodka, z którego mają być przerzucani do Polski przebywający w Niemczech migranci. Pyrzanowski rozmawia ze zwykłymi Niemcami, którzy szczerze odpowiadają, co sądzą o przybyszach z Afryki i Azji oraz swoich władzach.
Świat

Macron bije się w piersi za konszachty z Rosją. "To Polska miała rację"

opublikowano:
macron screen.webp
Emmanuel Macron pokajał się za błędy w relacjach z Rosją (Fot. screen YT)
Emmanuel Macron przyznał, że mylił się latami w sprawie Rosji. Według niego to nie Francja czy Niemcy, ale Polska miała rację co do tego, jak traktować Moskali.
Świat

Niemcy już gotowi do cenzury przekazu z okolic ośrodka dla migrantów przy granicy z Polską. Wiadomości wPolsce24

opublikowano:
videoframe_86107.webp
Niemieckie władze już jutro uruchomią specjalny ośrodka dla osób, których wnioski o azyl zostały odrzucone, w Eisenhüttenstadt, przy granicy z Polską. A dziś już pokazali, że będą cenzurować reporterów z Polski, którzy będą chcieli pokazywać, jak działa ośrodek.
Świat

Ostra kłótnia Trumpa z Zełenskim na oczach świata! Pokoju nie będzie, a co Trump powiedział o Polsce?

opublikowano:
mid-epa11930794.webp
Donald Trump, J.D Vance oraz Wołodymyr Zełenski podczas rozmów w Gabinecie Owalnym (fot.PAP/EPA/JIM LO SCALZO / POOL)
W Białym Domu doszło do spotkania między Donaldem Trumpem a Wołodymyrem Zełenskim. Cały świat obserwował kłótnię jaka rozpętała się między politykami, z czynnym udziałem wiceprezydenta USA JD Vance'a. Ta rozmowa z pewnością przejdzie do historii.
Świat

Czy Putin faktycznie ograł Trumpa? Ekspert zwraca uwagę na kilka szczegółów

opublikowano:
1878118_6.webp
Marek Budzisz ocenił rozmowy Trump-Putin (fot. wPolsce24)
- Rozmowy, które się rozpoczynają nie będą rozmowami ani prostymi ani krótkimi. Tutaj Putin stawia wysoko poprzeczkę - powiedział na antenie telewizji wPolsce24.pl Marek Budzisz, ekspert od polityki międzynarodowej.