Zaskakujące odkrycie w sali, w której odbyła się Ostatnia Wieczerza. Odkryto starożytne graffiti

Wieczernik, zwany także Salą na Górze, to według tradycji sala, w której miała miejsce Ostatnia Wieczerza. To w niej Jezus miał ukazać się apostołom i miało miejsce zesłanie Ducha Świętego w dniu Pięćdziesiętnicy.
Pamiątki po pielgrzymach
Wieczernik znajduje się w sanktuarium na wzgórzu Syjon, najwyższym punkcie Jerozolimy. Budynek, w którym się znajduje, został zbudowany w XII wieku przez Krzyżowców, ale istnieją przekazy, że sanktuarium w tym miejscu istniało już co najmniej w IV wieku. Obecnie budynek znajduje się pod zarządem izraelskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
Austriacka Akademia Nauk (OeAW) ogłosiła, że archeolodzy dokonali w tej sali niecodziennego odkrycia. Znaleźli na jej ścianach graffiti sprzed setek lat. Większość napisów wykonano w średniowieczu.
Pielgrzymowali z całego świata
Odkrycie napisów pod tynkiem było możliwe dzięki nowoczesnej technologii. Naukowcy wykonali zdjęcia ścian przy pomocy obrazowania wielospektralnego oraz techniki RTI, która polega na wykonaniu serii zdjęć powierzchni, na którą pada światło pod różnymi kątami. Następnie otrzymane w ten sposób zdjęcia zostały połączone ze sobą cyfrowo, co umożliwiło odczytanie napisów.
Wieczernik od dawna był miejscem pielgrzymek i większość tych napisów została wykonana przez pielgrzymów. Wielu z nich narysowało na ścianach swoje herby. Większość napisów wykonali pielgrzymi z Bliskiego Wschodu, ale znaleziono też napisy po niemiecku, czesku i serbsku. Nad herbem jednego z niemieckich rycerzy odkryto też obrazek przedstawiający ostatnią wieczerzę – kielich, tacę i okrągły bochenek chleba z dziurą w środku, podobny do współczesnych bajgli jerozolimskich. Znaleziono też obrazek przedstawiający skorpiona – najprawdopodobniej powstał już po tym, gdy sułtan Sulejman Wspaniały przejął to sanktuarium w 1523 r. i zmienił je w meczet. Historyk Ilya Berkovich powiedział mediom, że zaskoczyło ich, z ilu państw pochodziły te napisy. Zauważył, że to odkrycie dało unikalny wgląd w miejsca, z których wyruszały pielgrzymki do Ziemi Świętej.
To kolejne już w ostatnim czasie odkrycie archeologiczne mające związek z chrześcijaństwem. Nieco wcześniej archeolodzy znaleźli ślady starożytnego ogrodu w Bazylice Grobu Pańskiego, który jest zgodny z biblijnymi opisami. W grudniu odkryto za to napis, który dowodzi, że w północnych Włoszech chrześcijaństwo było obecne już między 230 i 260 r.
źr. wPolsce24 za Fox News