Świat

Czy w Polsce też już czas na partię kierowców? Nasi sąsiedzi już taką mają

opublikowano:
AWIK_Trzaskowski_28102022_01.webp
Rafał Trzaskowski w Warszawie realizuje politykę wypychania kierowców z ulic. Sam korzysta z auta, ale podczas kampanii wyborczych lubi pozować w komunikacji publicznej (Fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
W praskiej hali Královka odbył się kongres czeskiej partii Motoristé, której nazwę można przetłumaczyć jako "kierowcy" lub "zmotoryzowani". Formacja ta, początkowo działająca jako ruch polityczny, ogłosiła swoje przeobrażenie w pełnoprawną partię polityczną i jasno zadeklarowała chęć startu w wyborach parlamentarnych. Kongres zgromadził około 1400 nowych członków, co pokazuje, że ugrupowanie zdobywa coraz większą popularność.

Motoristé przedstawiają się jako reprezentanci interesów kierowców i orędownicy zdrowego rozsądku w polityce. Lider partii, Petr Macinka, zaprezentował w minioną sobotę, 7 grudnia, program, który stanowi odpowiedź na wdrażaną w ostatnich latach politykę antysamochodową . W programie partii znalazło się m.in. przeciwdziałanie nadmiernym regulacjom klimatycznym, wspieranie rozwoju energetyki bez ideologicznych ograniczeń, a także obrona tradycyjnych wartości i praw obywateli.

Według Macinki planeta Ziemia powinna służyć człowiekowi, a nie odwrotnie. Lider ugrupowania jasno podkreśla, że Motoristé przeciwstawiają się "zielonym ideologiom", które ich zdaniem ograniczają rozwój gospodarczy. W ich wizji samochód pozostaje symbolem wolności i postępu, a kierowcy nie mogą być traktowani jak wrogowie publiczni.

Reakcja na polityki antysamochodowe

Powstanie partii Motoristé nie jest przypadkiem. W całej Europie kierowcy coraz częściej wyrażają frustrację z powodu działań polityków, które utrudniają codzienne życie. W wielu miastach likwiduje się miejsca parkingowe, rozszerza strefy płatnego parkowania, wprowadza surowe ograniczenia prędkości i zwęża wielopasmowe jezdnie. Jednocześnie ceny samochodów i paliw osiągają rekordowe poziomy.

Budzi to opór szczególnie wśród ludzi, którzy codziennie korzystają z samochodów, by dojechać do pracy, odebrać dzieci ze szkoły czy załatwić inne codzienne sprawy. Tymczasem politycy, którzy o tym decydują, często sami korzystają z przywilejów, takich jak służbowe limuzyny, darmowe miejsca parkingowe przy urzędach czy transport lotniczy. Pozowanie do zdjęć na rowerach lub w komunikacji publicznej ogranicza się zazwyczaj do kampanii wyborczych.

Wsparcie znanych postaci

Partia Motoristé pozyskała wsparcie znanych postaci, takich jak były prezydent Czech Vaclav Klaus czy eurodeputowany Filip Turek, który otrzymał honorowy tytuł prezydenta ugrupowania. W strukturach ugrupowania znalazły się również osoby o znacznym dorobku zawodowym, m.in. ekonomista Vladimír Pikora czy była naczelna prokurator Renata Vesecká. Nie brakuje też wsparcia finansowego od zamożnych sponsorów, takich jak miliarder Richard Chlad.

Czy Motoristé zyskają poparcie?

Ugrupowanie celuje w wyborców rozczarowanych tradycyjnymi partiami, takimi jak ODS, które zdaniem liderów Motoristów "straciły kontakt z rzeczywistością". Partia zapowiada, że zamierza odnieść sukces w wyborach parlamentarnych i zyskać wpływ na przyszły kształt rządu. Na ile te deklaracje okażą się skuteczne, pokaże czas. Nie ulega jednak wątpliwości, że frustracja kierowców w Europie może jeszcze wielokrotnie zmienić polityczną mapę naszego kontynentu.

Kiedy w Polsce?

Motoristé wpisują się w szerszy trend powstawania partii i ruchów politycznych, które wyrażają sprzeciw wobec oderwania elit od codziennych problemów zwykłych ludzi. W Polsce podobne nastroje mogłyby spotkać się z poparciem społecznym, zwłaszcza że wielu kierowców zmaga się z podobnymi wyzwaniami. Może to właśnie Motoristé staną się inspiracją dla podobnych inicjatyw w naszym kraju?

źr. wPolsce24 za lidovky.cz

Świat

Chińscy astronauci wrócili na ziemię. Spędzili w kosmosie pół roku

opublikowano:
mid-epa11700209.webp
Pekin nie ukrywa swoich kosmicznych ambicji (fot. PAP/EPA/XINHUA / LI ZHIPENG)
Chiński program kosmiczny znacząco przyspieszył. Chińczycy chcą do połowy stulecia zostać światowym liderem w podboju kosmosu.
Świat

Izraelscy kibice zaatakowani po meczu w Amsterdamie. Natychmiastowa reakcja Netanjahu

opublikowano:
mid-epa11709346.webp
Izrael wysyła do Amsterdamu samoloty, którymi obywatele będą mogli wrócić do kraju. (fot.PAP/EPA/VLN Nieuws)
62 osoby zostały zatrzymane w związku z atakiem na grupę izraelskich kibiców, którzy dopingowali swoją drużynę na meczu w Amsterdamie. Służby odeskortowały fanów Maccabi Tel Awiw do hotelu, a do sprawy odniósł się już premier Izraela, który przekazał, że samoloty są w drodze do Holandii, skąd mają zabrać m.in. rannych obywateli.
Świat

Orze jak może? Artysta, który tworzy traktorem i pługiem. A za płótno ma pole

opublikowano:
videoframe_14924.webp
Jego dzieła zawsze fascynują, choć portfolio jest... kontrowersyjne. Włoski artysta krajobrazu Dario Gambarin tworzy za pomocą... traktora z podczepionym pługiem. Tym razem wyorał logo Jubileuszowego Roku 2025, jakie wcześniej zaprezentował Watykan.
Świat

Wiadomości wPolsce24: rosyjskie tankowce pękły na pół na Morzu Czarnym. Są ofiary i zagrożenie dla środowiska

opublikowano:
videoframe_46560338.webp
W Cieśninie Kerczeńskiej na Morzu Czarnym doszło do poważnego wypadku morskiego – dwa rosyjskie tankowce, Wołgonieft 212 i Wołgonieft 239, złamały się na pół, przewożąc tysiące ton mazutu. W wyniku katastrofy do morza wyciekła znaczna ilość ciężkiego oleju opałowego, stanowiącego poważne zagrożenie dla środowiska.
Świat

Wiadomości wPolsce24: Orban nie ugnie się przed Tuskiem w sprawie azylu Romanowskiego

opublikowano:
videoframe_45462886.webp
Zdaniem informatorów Wiadomości wPolsce24 poseł Marcin Romanowski nie musi się obawiać, że rząd Węgier wystraszy się ataku Donalda Tuska i zaprzestanie udzielania mu ochrony.
Świat

Rośnie liczba ofiar zamachu w Magdeburgu

opublikowano:
mid-epa11787853.webp
Liczba ofiar może jeszcze wzrosnąć (fot. PAP/EPA/FILIP SINGER)
Wzrosła liczba ofiar zamachu w Magdeburgu. Potwierdzono, że zginęło co najmniej pięć osób.