Świat

Niemieckie media znów o Nawrockim. "Upolitycznił Muzeum II Wojny Światowej"

opublikowano:
MK4_krlnwr_2022_s_DSC02891.webp
Patriotyzm Karola Nawrockiego strasznie uwiera Niemców, a przynajmniej takie wnioski płyną z lektury niemieckiej prasy (Fot. Fratria)
Karol Nawrocki, kandydat na prezydenta Polski wspierany przez PiS, znów stał się obiektem krytyki w niemieckich mediach. Tym razem „Sueddeutsche Zeitung” zarzuca mu „upolitycznianie” Muzuem II Wojny Światowej w Gdańsku i promowanie określonej wizji historii Polski. Przypomnijmy, że "upolitycznienie" Nawrockiego polegało na mocnym wyeksponowaniu w muzeum św. Maksymiliana Kolbego, bł. Rodziny Ulmów i rtm. Pileckiego.

W artykule opublikowanym 26 listopada 2024 roku, niemiecka korespondentka Viktoria Grossmann pisze, że Nawrocki jako dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku „mocno upolitycznił tę instytucję” i wykorzystał ją do promowania „własnej wykładni historii Polski”. W tym kontekście niemiecka dziennikarka wspomina o zmianach w wystawie stałej muzeum i sporze sądowym, który towarzyszył tym działaniom.

Grossmann krytykuje również sposób prezentacji kandydatury Nawrockiego jako „obywatelskiej i ponadpartyjnej”, argumentując, że jego ewentualna wygrana będzie postrzegana jako sukces PiS.

Dziennik „Sueddeutsche Zeitung” przypomina jednocześnie o jego rywalach politycznych, takich jak Rafał Trzaskowski czy Szymon Hołownia, podkreślając znaczenie przyszłych wyborów prezydenckich dla obecnego rządu Donalda Tuska.

"Upolitycznienie" czy patriotyzm?

Jednak „upolitycznienie” zarzucane Karolowi Nawrockiemu, o którym pisze niemiecka prasa, nabiera zupełnie innego wymiaru, gdy przyjrzymy się szczegółom. Zmiany wprowadzone w Muzeum II Wojny Światowej nie polegały na manipulacji faktami czy partyjnej propagandzie. Dotyczyły one wprowadzenia do narracji muzeum postaci, które mają fundamentalne znaczenie dla historii Polski i które przez dekady były marginalizowane w europejskim dyskursie historycznym.

Przykładem jest św. Maksymilian Kolbe, polski zakonnik, który dobrowolnie oddał życie w niemieckim nazistowskim obozzie koncentracyjnym Auschwitz, by uratować innego więźnia. Czy przypomnienie o jego heroicznej ofierze to „upolitycznienie”? Podobne pytania można zadać w odniesieniu do Rodziny Ulmów – Polaków zamordowanych przez Niemców za ukrywanie Żydów – czy rotmistrza Witolda Pileckiego, bohatera ruchu oporu, który sam zgłosił się do Auschwitz, by organizować tam podziemną działalność i raportować światu o niemieckich zbrodniach, a po wojnie spotkała go śmierć z rąk sowieckich oprawców.

Historia Polski a niemieckie narracje

Przywołanie takich postaci w muzeum, które ma opowiadać historię II wojny światowej, trudno uznać za „polityczne”. Raczej jest to przypomnienie o bohaterach, którzy byli zbyt długo pomijani w międzynarodowych narracjach. Niemieckie media zarzucające Nawrockiemu „upolitycznianie” historii w istocie krytykują go za to, że odważył się przedstawić Polskę jako naród ofiar, bohaterów i sprawiedliwych – a to z pewnością nie wpisuje się w wygodne dla Niemiec ujęcie przeszłości.

Polityczne znaczenie wyborów

Komentarze niemieckiej prasy pokazują, jak ważna dla zachodnich mediów jest polska scena polityczna i jak różnie interpretowane są działania kandydatów na prezydenta. Artykuł w „Sueddeutsche Zeitung” wydaje się kolejną próbą przedstawienia Karola Nawrockiego jako reprezentanta narracji, która odbiega od tej promowanej w Niemczech. Jednak takie głosy mogą paradoksalnie zwiększyć zainteresowanie jego kandydaturą w Polsce.

źr. wPolsce24 za dw.com

Polska

Nawrocki o CPK: Ten projekt da nam szansę po raz pierwszy scalić ziemie z trzech zaborów

opublikowano:
nawrocki_raciborz.webp
Karol Nawrocki był dzisiaj gościem mieszkańców Raciborza (fot. wPolsce24)
Obywatelski kandydat na prezydenta dr Karol Nawrocki odwiedził dziś Racibórz, gdzie został bardzo ciepło przyjęty przez setki mieszkańców miasta. Prezes IPN mówił m. in. o znaczeniu zbiornika retencyjnego "Racibórz", dzięki któremu miasto, a także inne miejscowości uniknęły zalania przez falę powodziową. Mówił również o znaczeniu projektu CPK, który według kandydata na prezydenta pozwoli w końcu połączyć ziemie rozdarte przez zabory.
Polska

Nawrocki mówi, co go różni z Trzaskowskim. Choćby stosunek do ulic Lecha Kaczyńskiego i Pawła Adamowicza

opublikowano:
videoframe_45012356.webp
- Przez głowę by mi nie przeszło, żeby być przeciwko upamiętnieniu zamordowanego prezydenta mojego rodzinnego Gdańska Pawła Adamowicza poprzez nadanie jednej z ulic jego imienia - mówił podczas spotkania z mieszkańcami Wrześni kandydat na prezydenta Karol Nawrocki.
Polska

Nawrocki: są symbole, których się nie dotyka. Jednym z nich jest krzyż

opublikowano:
Karol_okrzyzu.webp
Obywatelski kandydat na prezydenta i prezes IPN Karol Nawrocki kontynuuje swój objazd wszystkich polskich powiatów. Dzisiaj odwiedził Głogów, miasto znane z obrony przed wojskami niemieckimi za czasów Bolesława Krzywoustego. Podczas spotkania z mieszkańcami Nawrocki mówił m.in. o tym, jak ważne dla polskiej tożsamości są wartości chrześcijańskie i krzyż, którego lewicowo-liberalni politycy najchętniej by się pozbyli.
Salon Dziennikarski

Salon Dziennikarski | Prowadzi Jacek Karnowski (30.11.2024)

opublikowano:
ostra 2024-11-30_10.31.29.webp
"Salon Dziennikarski" w telewizji wPolsce24 to program publicystyczny, w którym prowadzone są analizy i dyskusje na temat bieżących wydarzeń politycznych, społecznych oraz gospodarczych.
Wiadomości

Wiadomości wPolsce24: czy Kancelaria Sejmu płaci za kampanię prezydencką Hołowni?

opublikowano:
videoframe_45487638.webp
Oburzenie dawnych legendarnych opozycjonistów takich jak Krzysztof Wyszkowski czy Andrzej Gwiazda wzbudził pomysł marszałka Sejmu Szymona Hołowni, który chce urządzić swój wiec wyborczy w historycznej sali BHP w Stoczni Gdańskiej. Tymczasem Wiadomości wPolsce24 dotarły do informacji, że chęć wynajęcia sali BHP na wiec Hołowni skierowała... Kancelaria Sejmu.
Polska

"Strefa Starcia Michała Adamczyka": Polityczna burza wokół wyborów prezydenckich - kto wygra walkę o Pałac Prezydencki? (1.12.2024)

opublikowano:
Bez nazwy.webp
Co dzieje się, gdy różne punkty widzenia spotykają się w jednym miejscu? "Strefa Starcia Michała Adamczyka" to przestrzeń, gdzie polityka, gospodarka i społeczne kontrowersje są naświetlane w gorących dyskusjach. Zapraszamy na kolejne starcie argumentów w programie, który stawia na rzetelną analizę i ścieranie się opinii!