Świat

Niemieckie media znów o Nawrockim. "Upolitycznił Muzeum II Wojny Światowej"

opublikowano:
MK4_krlnwr_2022_s_DSC02891.webp
Patriotyzm Karola Nawrockiego strasznie uwiera Niemców, a przynajmniej takie wnioski płyną z lektury niemieckiej prasy (Fot. Fratria)
Karol Nawrocki, kandydat na prezydenta Polski wspierany przez PiS, znów stał się obiektem krytyki w niemieckich mediach. Tym razem „Sueddeutsche Zeitung” zarzuca mu „upolitycznianie” Muzuem II Wojny Światowej w Gdańsku i promowanie określonej wizji historii Polski. Przypomnijmy, że "upolitycznienie" Nawrockiego polegało na mocnym wyeksponowaniu w muzeum św. Maksymiliana Kolbego, bł. Rodziny Ulmów i rtm. Pileckiego.

W artykule opublikowanym 26 listopada 2024 roku, niemiecka korespondentka Viktoria Grossmann pisze, że Nawrocki jako dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku „mocno upolitycznił tę instytucję” i wykorzystał ją do promowania „własnej wykładni historii Polski”. W tym kontekście niemiecka dziennikarka wspomina o zmianach w wystawie stałej muzeum i sporze sądowym, który towarzyszył tym działaniom.

Grossmann krytykuje również sposób prezentacji kandydatury Nawrockiego jako „obywatelskiej i ponadpartyjnej”, argumentując, że jego ewentualna wygrana będzie postrzegana jako sukces PiS.

Dziennik „Sueddeutsche Zeitung” przypomina jednocześnie o jego rywalach politycznych, takich jak Rafał Trzaskowski czy Szymon Hołownia, podkreślając znaczenie przyszłych wyborów prezydenckich dla obecnego rządu Donalda Tuska.

"Upolitycznienie" czy patriotyzm?

Jednak „upolitycznienie” zarzucane Karolowi Nawrockiemu, o którym pisze niemiecka prasa, nabiera zupełnie innego wymiaru, gdy przyjrzymy się szczegółom. Zmiany wprowadzone w Muzeum II Wojny Światowej nie polegały na manipulacji faktami czy partyjnej propagandzie. Dotyczyły one wprowadzenia do narracji muzeum postaci, które mają fundamentalne znaczenie dla historii Polski i które przez dekady były marginalizowane w europejskim dyskursie historycznym.

Przykładem jest św. Maksymilian Kolbe, polski zakonnik, który dobrowolnie oddał życie w niemieckim nazistowskim obozzie koncentracyjnym Auschwitz, by uratować innego więźnia. Czy przypomnienie o jego heroicznej ofierze to „upolitycznienie”? Podobne pytania można zadać w odniesieniu do Rodziny Ulmów – Polaków zamordowanych przez Niemców za ukrywanie Żydów – czy rotmistrza Witolda Pileckiego, bohatera ruchu oporu, który sam zgłosił się do Auschwitz, by organizować tam podziemną działalność i raportować światu o niemieckich zbrodniach, a po wojnie spotkała go śmierć z rąk sowieckich oprawców.

Historia Polski a niemieckie narracje

Przywołanie takich postaci w muzeum, które ma opowiadać historię II wojny światowej, trudno uznać za „polityczne”. Raczej jest to przypomnienie o bohaterach, którzy byli zbyt długo pomijani w międzynarodowych narracjach. Niemieckie media zarzucające Nawrockiemu „upolitycznianie” historii w istocie krytykują go za to, że odważył się przedstawić Polskę jako naród ofiar, bohaterów i sprawiedliwych – a to z pewnością nie wpisuje się w wygodne dla Niemiec ujęcie przeszłości.

Polityczne znaczenie wyborów

Komentarze niemieckiej prasy pokazują, jak ważna dla zachodnich mediów jest polska scena polityczna i jak różnie interpretowane są działania kandydatów na prezydenta. Artykuł w „Sueddeutsche Zeitung” wydaje się kolejną próbą przedstawienia Karola Nawrockiego jako reprezentanta narracji, która odbiega od tej promowanej w Niemczech. Jednak takie głosy mogą paradoksalnie zwiększyć zainteresowanie jego kandydaturą w Polsce.

źr. wPolsce24 za dw.com

Polska

Karol Nawrocki nie chce zwlekać. Wiemy, jak będzie wyglądał pierwszy dzień jego prezydentury!

opublikowano:
mid-25622149.webp
Karol Nawrocki w Pultusku (Fot. PAP/Piotr Nowak)
Karol Nawrocki powiedział w niedzielę, że dzień po zaprzysiężeniu na urząd prezydenta RP wystąpi z pierwszymi inicjatywami. Zapewnił, że nie będzie zwlekał z realizacją swojego planu.
Polska

Chcą zamordować Karola Nawrockiego. Narasta agresja wobec prezydenta-elekta

opublikowano:
1974291_4.webp
Grożą śmiercią Karolowi Nawrockiemu (fot. wPolsce24)
Już w kampanii rozkręcali spirale hejtu i nienawiści. Przy pomocy portalu Onet z niemieckim kapitałem atakowali manipulacjami, półprawdami i kompletnymi kłamstwami. Celem ataku był Karol Nawrocki i jego rodzina.
Polska

Smutny rechot historii. Zapłacimy Niemcom miliony za sprzęt wojskowy

opublikowano:
1974303_5.webp
Zapłacimy Niemcom, za sprzęt wojskowy (fot. w Polsce24)
Po pół roku bezbarwnej i całkowicie biernej prezydencji Polski w Unii Europejskiej, rzecznik rządu, Adam Szłapka, ogłosił jej sukcesem program SAFE. Projekt, który de facto tworzy monopol niemieckich i francuskich firm zbrojeniowych kosztem reszty Europy, w tym Polski.
Świat

Co powiedział Sławosz Uznański-Wiśniewski po starcie misji

opublikowano:
mid-25625084 ok.webp
W kosmosie nie jestem sam, reprezentuję nas wszystkich - powiedział z pokładu kapsuły Dragon polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski.
Świat

Polak już w kosmosie. Misja wystartowała

opublikowano:
mid-25625087 ok.webp
Rakieta Falcon 9 z kapsułą Crew Dragon (fot. PAP/Leszek Szymański)
Punktualnie o 8.31 wystartowała misja kosmiczna Ax-4 z udziałem polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Start odbył z Kennedy Space Center na przylądku Canaveral na Florydzie. Rakieta Falcon 9 firmy SpaceX wyniosła na orbitę kapsułę Dragon z czteroosobową załogą.
Świat

Prezydent Duda żegna się z Kijowem. Dostał ważne odznaczenie

opublikowano:
mid-25628186 ok.webp
Polska cały czas starała się wspierać Ukrainę - mówił w Kijowie prezydent Andrzej Duda, który spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim. Polski gość został uhonorowany jednym z najważniejszych ukraińskich odznaczeń - Orderem Wolności.