Świat

Niemieckie media znów o Nawrockim. "Upolitycznił Muzeum II Wojny Światowej"

opublikowano:
MK4_krlnwr_2022_s_DSC02891.webp
Patriotyzm Karola Nawrockiego strasznie uwiera Niemców, a przynajmniej takie wnioski płyną z lektury niemieckiej prasy (Fot. Fratria)
Karol Nawrocki, kandydat na prezydenta Polski wspierany przez PiS, znów stał się obiektem krytyki w niemieckich mediach. Tym razem „Sueddeutsche Zeitung” zarzuca mu „upolitycznianie” Muzuem II Wojny Światowej w Gdańsku i promowanie określonej wizji historii Polski. Przypomnijmy, że "upolitycznienie" Nawrockiego polegało na mocnym wyeksponowaniu w muzeum św. Maksymiliana Kolbego, bł. Rodziny Ulmów i rtm. Pileckiego.

W artykule opublikowanym 26 listopada 2024 roku, niemiecka korespondentka Viktoria Grossmann pisze, że Nawrocki jako dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku „mocno upolitycznił tę instytucję” i wykorzystał ją do promowania „własnej wykładni historii Polski”. W tym kontekście niemiecka dziennikarka wspomina o zmianach w wystawie stałej muzeum i sporze sądowym, który towarzyszył tym działaniom.

Grossmann krytykuje również sposób prezentacji kandydatury Nawrockiego jako „obywatelskiej i ponadpartyjnej”, argumentując, że jego ewentualna wygrana będzie postrzegana jako sukces PiS.

Dziennik „Sueddeutsche Zeitung” przypomina jednocześnie o jego rywalach politycznych, takich jak Rafał Trzaskowski czy Szymon Hołownia, podkreślając znaczenie przyszłych wyborów prezydenckich dla obecnego rządu Donalda Tuska.

"Upolitycznienie" czy patriotyzm?

Jednak „upolitycznienie” zarzucane Karolowi Nawrockiemu, o którym pisze niemiecka prasa, nabiera zupełnie innego wymiaru, gdy przyjrzymy się szczegółom. Zmiany wprowadzone w Muzeum II Wojny Światowej nie polegały na manipulacji faktami czy partyjnej propagandzie. Dotyczyły one wprowadzenia do narracji muzeum postaci, które mają fundamentalne znaczenie dla historii Polski i które przez dekady były marginalizowane w europejskim dyskursie historycznym.

Przykładem jest św. Maksymilian Kolbe, polski zakonnik, który dobrowolnie oddał życie w niemieckim nazistowskim obozzie koncentracyjnym Auschwitz, by uratować innego więźnia. Czy przypomnienie o jego heroicznej ofierze to „upolitycznienie”? Podobne pytania można zadać w odniesieniu do Rodziny Ulmów – Polaków zamordowanych przez Niemców za ukrywanie Żydów – czy rotmistrza Witolda Pileckiego, bohatera ruchu oporu, który sam zgłosił się do Auschwitz, by organizować tam podziemną działalność i raportować światu o niemieckich zbrodniach, a po wojnie spotkała go śmierć z rąk sowieckich oprawców.

Historia Polski a niemieckie narracje

Przywołanie takich postaci w muzeum, które ma opowiadać historię II wojny światowej, trudno uznać za „polityczne”. Raczej jest to przypomnienie o bohaterach, którzy byli zbyt długo pomijani w międzynarodowych narracjach. Niemieckie media zarzucające Nawrockiemu „upolitycznianie” historii w istocie krytykują go za to, że odważył się przedstawić Polskę jako naród ofiar, bohaterów i sprawiedliwych – a to z pewnością nie wpisuje się w wygodne dla Niemiec ujęcie przeszłości.

Polityczne znaczenie wyborów

Komentarze niemieckiej prasy pokazują, jak ważna dla zachodnich mediów jest polska scena polityczna i jak różnie interpretowane są działania kandydatów na prezydenta. Artykuł w „Sueddeutsche Zeitung” wydaje się kolejną próbą przedstawienia Karola Nawrockiego jako reprezentanta narracji, która odbiega od tej promowanej w Niemczech. Jednak takie głosy mogą paradoksalnie zwiększyć zainteresowanie jego kandydaturą w Polsce.

źr. wPolsce24 za dw.com

Polska

Krzysztof Bosak: Nie uważam, aby KE odegrała jakąkolwiek pozytywną rolę we wzmacnianiu obronności i bezpieczeństwa Europejczyków

opublikowano:
WhatsApp Image 2025-03-14 at 21.26.17.webp
Krzysztof Bosak w programiie Polska Wybiera (fot. wPolsce24)
Krzysztof Bosak był gościem w programie „Polska Wybiera”, gdzie wypowiedział się m.in. na temat ostatniego głosowania ws. rezolucji dotyczącej obronności Europy oraz sporu na granicy polsko-niemieckiej ws. migrantów. Wicemarszałek Sejmu skomentował także obecne sondaże swojego partyjnego kolegi Sławomira Mentzena.
Polska

Karol Nawrocki spotkał się... ze zwolennikami Rafała Trzaskowskiego. Co im powiedział?

opublikowano:
1874926_5.webp
Karol Nawrocki spotkał się ze zwolennikami Rafała Trzaskowskiego (fot. wPolsce24)
Tarcza Wschód to dobry pomysł, ale mglisty. Ta władza zrealizuje go tak samo, jak benzynę po 5,19, inwestycje w nowe technologie, czy podniesienie kwoty wolnej od podatku - mówił Karol Nawrocki podczas spotkania z wyborcami.
Świat

Czy Putin faktycznie ograł Trumpa? Ekspert zwraca uwagę na kilka szczegółów

opublikowano:
1878118_6.webp
Marek Budzisz ocenił rozmowy Trump-Putin (fot. wPolsce24)
- Rozmowy, które się rozpoczynają nie będą rozmowami ani prostymi ani krótkimi. Tutaj Putin stawia wysoko poprzeczkę - powiedział na antenie telewizji wPolsce24.pl Marek Budzisz, ekspert od polityki międzynarodowej.
Polska

Czy młodzi Niemcy przyjechaliby się bić za Polskę? Sonda wPolsce24 u naszych zachodnich sąsiadów

opublikowano:
videoframe_196000.webp
Czy Polska mogłaby liczyć na wsparcie Niemiec w przypadku rosyjskiej agresji? Dziś reporter wPolsce24 Stanisław Pyrzanowski przeprowadził sondę wśród obywateli naszego zachodniego sąsiada, próbując uzyskać odpowiedź na to pytanie. Niektóre odpowiedzi z pewnością mogą zaskakiwać.
Polska

Karol Nawrocki kpi z Rafała Trzaskowskiego. "Chce rozmawiać o pilniku do paznokci?"

opublikowano:
1888112_4.webp
Dlaczego Rafał Trzaskowski boi się konfrontacji (fot. wPolsce24)
50 dni przed wyborami Karol Nawrocki apelował do Rafała Trzaskowskiego, by ten dał poznać Polakom, każdą ze swoich 50 twarzy i zachęcał, by ten stanął do debaty o bezpieczeństwie. Mijają kolejne godziny, a sztab Trzaskowskiego milczy. 
Polska

Prowokacja podczas wiecu Karola Nawrockiego. Mocna odpowiedź kandydata

opublikowano:
1889020_3.webp
Tłumy na spotkaniu z Karolem Nawrockim (fot. wPolsce24)
Podczas spotkania Karola Nawrockiego z mieszkańcami na rynku sanockim rynku miejskim miała miejsce prowokacja. Na czym ona polegała i jak ona się skończyła?