Polska

"Washington Post" ostro o Donaldzie Tusku. Poważne oskarżenia wobec polskiego rządu

opublikowano:
Tusk OK.webp
Donald Tusk nie będzie już kandydatem PO na premiera? (fot. Andrzej Wiktor/Fratria)
Na łamach "Washington Post" ukazał się artykuł Tim'a Constantine'a na temat sytuacji politcznej w Polsce. Publicysta wskazuje na szereg praktyk ze strony rządu Donalda Tuska, które uznaje ze przejawy nadużywania władzy.

Constantine już na wstępie przyrównuje sytuację w Polsce do tej, która miała miejsce w USA za rządów Joe Bidena w latach 2020-2024. Zdaniem publicysty rząd Tuska stosuje podobne metody, jakie Demokraci stosowali wobec swoich oponentów z Partii Republikańskiej, np. ograniczanie finansowania czy doprowadzanie do sytuacji, w której najważniejsze media stają się stronnicze.

Konflikt z opozycją

Constantine opisuje Koalicję Obywatelską jako ugrupowanie, które „z chęcią oddaje decyzyjność w zakresie zarządzania Polską władzom Unii Europejskiej”. Publicysta przybliża czytelnikom „Washington Post” kwestię sporu o finansowanie Prawa i Sprawiedliwości, wspominając o zignorowaniu przez obecny rząd zarówno polskiego prawa, jak i orzeczeń sądów, które mają być uznawane za „nielegalnie powołane”. Odnosi się przy tym do sporu wokół Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego.

Constantine wspomina również o odwołaniu przez Donalda Tuska Prokuratora Krajowego Dariusza Barskiego, co miało zostać dokonane z pominięciem polskiego prawa. Jego zdaniem stało się tak, ponieważ Barski miał odkryć dowody na istnienie korupcji w obecnym rządzie.

Publicysta krytykuje również media głównego nurtu w Polsce, które jego zdaniem zostały upolitycznione. Podkreśla, że partia rządząca ma silny wpływ na przekaz medialny w kraju. "W Polsce istnieją tylko wiadomości kontrolowane przez rząd, więc potencjalni wyborcy mogą usłyszeć tylko to, co chcą usłyszeć ci, którzy sprawują władzę. Dotyczy to telewizji, radia, prasy i treści online" – pisze Constantine.

Dodaje, że choć w USA również istnieją media o „silnej lewicowej tendencji” (np. CNN), to Amerykanie mają prawo wyboru i mogą przełączyć się na inne stacje, takie jak Fox News.

Próby przywrócenia praworządności

Constantine podkreśla, że w Polsce trwają obecnie próby przywrócenia praworządności. Jako przykład podaje złożenie przez prezesa Trybunału Konstytucyjnego zawiadomienia o możliwości dopuszczenia się zamachu stanu przez Radę Ministrów pod przewodnictwem Donalda Tuska.

– Wiemy tylko tyle: partia sprawująca władzę próbowała stłamsić główną partię opozycyjną, pozbawiając ją pieniędzy, ustawiając przeciwko niej sądownictwo, ignorując sądy, gdy było to wygodne, i kontrolując przekaz za pośrednictwem wszystkich form mediów – czytamy na łamach „Washington Post”.

Źr. wPolsce24 za "Washington Post"/"Do Rzeczy"

 

Polska

Kosiniak-Kamysz o skandalicznej wystawie w gdańskim muzeum. "Nie służy polskiej pamięci"

opublikowano:
AWIK6739 (2) (1).webp
(fot. Andrzej Wiktor\Fratria)
Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz skomentował skandaliczną wystawę w Muzeum Gdańska. Nie ukrywał, że nie podoba mu się pomysł jej organizacji.
Polska

Prezydent ułaskawił Bąkiewicza. Chodzi o karę za „Babcię Kasię”

opublikowano:
AW_Ustawa447_25022019_07.webp
Lider Ruchu Obrony Granic Robert Bąkiewicz (Fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
Prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie o darowaniu kary Robertowi Bąkiewiczowi - przekazała prok. Anna Adamiak, rzecznik pasowa Prokuratora Generalnego. Chodzi o wyrok za naruszenia nietykalności cielesnej agresywnej aktywistki znanej szerzej jako „Babcia Kasia”.
Polska

Tak rząd chroni teścia swojej funkcjonariuszki. Wymazany z listy zbrodniarzy

opublikowano:
1994495_4.webp
Sznepf usunięty z listy zbrodniarzy (fot. wPolsce24)
Ofiary Obławy Augustowskiej pozbawiono najpierw życia, a potem prawa do chwały. W domu Turka w Augustowie otwarty został Dom Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. To miejsce, które upamiętnia największą zbrodnię dokonaną na Polakach po II wojnie światowej. Niestety zabrakło nazwiska komunistycznego zbrodniarza.
Polska

Obrzydliwy atak Onetu na siostrę Mateusza Morawieckiego

opublikowano:
1994365_6.webp
Teresa Gaj odpowiada na skandaliczny atak Onetu na siostrę Mateusza Morawieckiego (fot. wPolsce24)
Wstrętny paszkwil - tylko tak można określić artykuł Onetu, w którym niemiecko-szwajcarski portal informuje o rzekomym wykorzystywaniu przez siostrę Mateusza Morawieckiego byłej żołnierz Armii Krajowej Teresy Gaj. Sama kombatantka przesłała do naszej redakcji list, w którym zaprzecza skandalicznym oskarżeniom redaktora Jacka Harłukowicza.
Polska

Sawicki uderza w rząd Tuska i spółki. "Pracują tam ludzie dla zewnętrznych koncernów"

opublikowano:
1994527_5.webp
Marszałek senior Marek Sawicki był gościem redaktora marka Pyzy (fot. wPolsce24)
- W spółkach związanych z energetyką, z sektorem paliwowym, mamy tak hamujących ludzi, którzy mam wrażenie, że pracują bardziej dla zewnętrznych koncernów energetycznych, niż dla państwa polskiego i dla polskich spółek - mówił w rozmowie z Markiem Pyzą poseł PSL Marek Sawicki.
Polska

Prawie milion złotych za pobyt pracowników ministerstwa klimatu i środowiska w Brukseli. Gigantyczne pieniądze na luksusowy hotel

opublikowano:
_MIL4194_Wycinka.webp
(fot. Fratria/ Liudmyla Kazakova)
Luksusowy samochód czy mieszkanie w centrum Warszawy? Na takie zbytki można byłoby wydać to, na co poszły publiczne pieniądze w kwocie: 874 tys. zł. Tyle miały kosztować pobyty pracowników MKiŚ w luksusowym hotelu w Brukseli. To równowartość 1750 noclegów.