Świat

Spada zadowolenie z funkcjonowania demokracji w Niemczech

opublikowano:
AS_DSC05327_20231128.webp
fot. Fratria / Andrzej Skwarczyński
W Niemczech wzrasta odsetek osób niezadowolonych ze sposobu funkcjonowania demokracji w ich kraju, a zmiany na gorsze widoczne są szczególnie na zachodzie kraju – wynika z raportu o tendencjach autorytarnych, opublikowanego przez ośrodek badawczy Uniwersytetu w Lipsku.

Chociaż dziewięciu na 10 obywateli Niemiec identyfikuje się z ideą demokracji, to zaledwie 42,3 proc. deklaruje zadowolenie z funkcjonowania systemu demokratycznego we własnym kraju. To najniższa wartość od 2002 r. Ośrodek badań nad prawicowym ekstremizmem i demokracją Uniwersytetu w Lipsku publikuje raport co dwa lata.

W poprzednim raporcie odsetek zadowolonych z niemieckiego ustroju demokratycznego wynosił 57,5 proc. Badanie pokazało znaczne różnice w ocenie demokracji między mieszkańcami byłej NRD a Niemcami z dawnej RFN. Pozytywnie ocenia demokrację w Niemczech 45,5 proc. Niemców zachodnich (w 2022 r.: 58,8 proc.), ale tylko 29,7 proc. ich rodaków z Niemiec Wschodnich (dwa lata temu 53,5 proc.). Z oceną, że w Niemczech jest zbyt dużo cudzoziemców, zgadza się 31,1 proc. Niemców z zachodu (+ 8,4) i 44,3 proc. Niemców ze Wschód, tzw. Ossis (+6 pkt. proc.).

Autorzy badania stwierdzili wrogość wobec cudzoziemców u 19,3 proc. Niemców zachodnich oraz u 31,5 proc. Niemców ze wschodniej części kraju. O ile na Zachodzie takie postawy deklarują przede wszystkim osoby w wieku powyżej 61 lat, o tyle w byłej NRD są to ludzie w przedziale wiekowym 31-60 lat. Całościowy prawicowo-radykalny światopogląd wyznaje 4,5 proc. Niemców w obu częściach kraju.

Autorzy projektu wskazują na niską ocenę polityków i partii jako główną przyczynę niezadowolenia z systemu demokracji. Wielu uczestników ankiety krytykowało ponadto brak możliwości bezpośredniego udziału w życiu politycznym.

Naukowcy z Uniwersytetu w Lipsku zwrócili uwagę na rozpowszechnione poczucie kryzysu wśród niemieckiego społeczeństwa. Mimo sceptycznego podejścia do praktycznego funkcjonowania demokracji ich zdaniem nie widać szerszej akceptacji dla haseł autorytarnych czy skrajnie prawicowych. Widoczna jest natomiast tendencja do ucieczki od rzeczywistości, przejawiająca się w przesądach, skłonności do akceptowania teorii spiskowych i zainteresowaniu ezoteryką.

W ankiecie przeprowadzonej w okresie od końca marca do połowy czerwca uczestniczyło 2504 osób reprezentatywnych dla niemieckiego społeczeństwa.

źr. wPolsce24 za PAP

 

Świat

Co powiedział Sławosz Uznański-Wiśniewski po starcie misji

opublikowano:
mid-25625084 ok.webp
W kosmosie nie jestem sam, reprezentuję nas wszystkich - powiedział z pokładu kapsuły Dragon polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski.
Świat

Polak już w kosmosie. Misja wystartowała

opublikowano:
mid-25625087 ok.webp
Rakieta Falcon 9 z kapsułą Crew Dragon (fot. PAP/Leszek Szymański)
Punktualnie o 8.31 wystartowała misja kosmiczna Ax-4 z udziałem polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Start odbył z Kennedy Space Center na przylądku Canaveral na Florydzie. Rakieta Falcon 9 firmy SpaceX wyniosła na orbitę kapsułę Dragon z czteroosobową załogą.
Świat

Prezydent Duda żegna się z Kijowem. Dostał ważne odznaczenie

opublikowano:
mid-25628186 ok.webp
Polska cały czas starała się wspierać Ukrainę - mówił w Kijowie prezydent Andrzej Duda, który spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim. Polski gość został uhonorowany jednym z najważniejszych ukraińskich odznaczeń - Orderem Wolności.
Świat

Gigantyczna eksplozja magazynu z fajerwerkami! Zaginęło siedem osób

opublikowano:
Zrzut ekranu 2025-07-03 155919.webp
W Kalifornii doszło do gigantycznej eksplozji magazynu, w którym trzymano fajerwerki. Strażakom nie udało się na razie odnaleźć siedmiu osób.
Świat

Koniec kosmicznej misji. Polski astronauta wrócił na Ziemię

opublikowano:
uznański powrót OK.webp
Niedaleko czekają łodzie z ekipami ratowniczymi, które zabezpieczą kapsułę (fot. print screen Axiom Space)
Kapsuła Dragon Grace z załogą misji Ax-4, w tym z Polakiem Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim, zgodnie z planem wodowała na Pacyfiku u wybrzeży Kalifornii ok. godz. 11.30 czasu polskiego.
Świat

Nasze korzenie są w tym państwie? Odkryto najstarszą osadę nad jeziorem w Europie

opublikowano:
1996032_6.webp
Odkryto najstarszą osadę w Europie (fot. wPolsce24)
Nad brzegiem jeziora Ochryckiego w Albanii odkryto najstarszą osadę ludzką zbudowaną nad jeziorem w Europie, poinformowała agencja Reutera, powołując się na doniesienia pracujących na miejscu archeologów.