Świat

Spada zadowolenie z funkcjonowania demokracji w Niemczech

opublikowano:
AS_DSC05327_20231128.webp
fot. Fratria / Andrzej Skwarczyński
W Niemczech wzrasta odsetek osób niezadowolonych ze sposobu funkcjonowania demokracji w ich kraju, a zmiany na gorsze widoczne są szczególnie na zachodzie kraju – wynika z raportu o tendencjach autorytarnych, opublikowanego przez ośrodek badawczy Uniwersytetu w Lipsku.

Chociaż dziewięciu na 10 obywateli Niemiec identyfikuje się z ideą demokracji, to zaledwie 42,3 proc. deklaruje zadowolenie z funkcjonowania systemu demokratycznego we własnym kraju. To najniższa wartość od 2002 r. Ośrodek badań nad prawicowym ekstremizmem i demokracją Uniwersytetu w Lipsku publikuje raport co dwa lata.

W poprzednim raporcie odsetek zadowolonych z niemieckiego ustroju demokratycznego wynosił 57,5 proc. Badanie pokazało znaczne różnice w ocenie demokracji między mieszkańcami byłej NRD a Niemcami z dawnej RFN. Pozytywnie ocenia demokrację w Niemczech 45,5 proc. Niemców zachodnich (w 2022 r.: 58,8 proc.), ale tylko 29,7 proc. ich rodaków z Niemiec Wschodnich (dwa lata temu 53,5 proc.). Z oceną, że w Niemczech jest zbyt dużo cudzoziemców, zgadza się 31,1 proc. Niemców z zachodu (+ 8,4) i 44,3 proc. Niemców ze Wschód, tzw. Ossis (+6 pkt. proc.).

Autorzy badania stwierdzili wrogość wobec cudzoziemców u 19,3 proc. Niemców zachodnich oraz u 31,5 proc. Niemców ze wschodniej części kraju. O ile na Zachodzie takie postawy deklarują przede wszystkim osoby w wieku powyżej 61 lat, o tyle w byłej NRD są to ludzie w przedziale wiekowym 31-60 lat. Całościowy prawicowo-radykalny światopogląd wyznaje 4,5 proc. Niemców w obu częściach kraju.

Autorzy projektu wskazują na niską ocenę polityków i partii jako główną przyczynę niezadowolenia z systemu demokracji. Wielu uczestników ankiety krytykowało ponadto brak możliwości bezpośredniego udziału w życiu politycznym.

Naukowcy z Uniwersytetu w Lipsku zwrócili uwagę na rozpowszechnione poczucie kryzysu wśród niemieckiego społeczeństwa. Mimo sceptycznego podejścia do praktycznego funkcjonowania demokracji ich zdaniem nie widać szerszej akceptacji dla haseł autorytarnych czy skrajnie prawicowych. Widoczna jest natomiast tendencja do ucieczki od rzeczywistości, przejawiająca się w przesądach, skłonności do akceptowania teorii spiskowych i zainteresowaniu ezoteryką.

W ankiecie przeprowadzonej w okresie od końca marca do połowy czerwca uczestniczyło 2504 osób reprezentatywnych dla niemieckiego społeczeństwa.

źr. wPolsce24 za PAP

 

Bez Cenzury

Bez Cenzury: Zamach na opozycję i kolejne protesty społeczne

opublikowano:
Bez nazwy.webp
"Bez Cenzury" to dynamiczny i odważny program publicystyczny, emitowany w telewizji wPolsce24, w którym prowadzący oraz zaproszeni goście poruszają najbardziej kontrowersyjne i aktualne tematy polityczne, społeczne i gospodarcze. Jak sugeruje tytuł, dyskusje toczą się bez ograniczeń, bez autocenzury i w pełnej swobodzie wypowiedzi.
Świat

Donald Trump szukał pracy w barze szybkiej obsługi. Stanął przy frytkownicy

opublikowano:
mid-epa11667793.webp
Donald Trump smażył frytki (PAP/EPA/NICK HAGEN)
Donald Trump odwiedził w niedzielę restaurację popularnej sieci na przedmieściach Filadelfii, gdzie smażył frytki i obsługiwał kasę drive-thru.
Świat

Strefa Starcia wróciła! Gorące polityczne show na antenie telewizji wPolsce24

opublikowano:
strefa.webp
Strefa Starcia na antenie wPolsce24 (fot. Fratria)
Strefa Starcia wróciła na antenę telewizji wPolsce24. Redaktor Michał Adamczyk i jego goście omówili najważniejsze wydarzenia mijającego tygodnia w Polsce i na świecie. Nie brakowało emocji.
Świat

Chińscy astronauci wrócili na ziemię. Spędzili w kosmosie pół roku

opublikowano:
mid-epa11700209.webp
Pekin nie ukrywa swoich kosmicznych ambicji (fot. PAP/EPA/XINHUA / LI ZHIPENG)
Chiński program kosmiczny znacząco przyspieszył. Chińczycy chcą do połowy stulecia zostać światowym liderem w podboju kosmosu.
Świat

Izraelscy kibice zaatakowani po meczu w Amsterdamie. Natychmiastowa reakcja Netanjahu

opublikowano:
mid-epa11709346.webp
Izrael wysyła do Amsterdamu samoloty, którymi obywatele będą mogli wrócić do kraju. (fot.PAP/EPA/VLN Nieuws)
62 osoby zostały zatrzymane w związku z atakiem na grupę izraelskich kibiców, którzy dopingowali swoją drużynę na meczu w Amsterdamie. Służby odeskortowały fanów Maccabi Tel Awiw do hotelu, a do sprawy odniósł się już premier Izraela, który przekazał, że samoloty są w drodze do Holandii, skąd mają zabrać m.in. rannych obywateli.
Gość Wiadomości

Prof. Andrzej Przyłębski w Gościu Wiadomości wPolsce24: elity europejskie są w szoku po zwycięstwie Trumpa

opublikowano:
videoframe_45784789.webp
Były ambasador Polski w Niemczech prof. Andrzej Przyłębski był rozmówcą red. Michała Adamczyka w programie Gość Wiadomości wPolsce24. I jeśli wydawało się, że komentatorzy polityczni odkryli już wszelkie możliwe konsekwencje wyboru Donalda Trumpa na prezydenta USA, to prof. Andrzej Przyłębski wskazał jeszcze wiele wątków, które warto rozważyć.