Świat

Spada zadowolenie z funkcjonowania demokracji w Niemczech

opublikowano:
AS_DSC05327_20231128.webp
fot. Fratria / Andrzej Skwarczyński
W Niemczech wzrasta odsetek osób niezadowolonych ze sposobu funkcjonowania demokracji w ich kraju, a zmiany na gorsze widoczne są szczególnie na zachodzie kraju – wynika z raportu o tendencjach autorytarnych, opublikowanego przez ośrodek badawczy Uniwersytetu w Lipsku.

Chociaż dziewięciu na 10 obywateli Niemiec identyfikuje się z ideą demokracji, to zaledwie 42,3 proc. deklaruje zadowolenie z funkcjonowania systemu demokratycznego we własnym kraju. To najniższa wartość od 2002 r. Ośrodek badań nad prawicowym ekstremizmem i demokracją Uniwersytetu w Lipsku publikuje raport co dwa lata.

W poprzednim raporcie odsetek zadowolonych z niemieckiego ustroju demokratycznego wynosił 57,5 proc. Badanie pokazało znaczne różnice w ocenie demokracji między mieszkańcami byłej NRD a Niemcami z dawnej RFN. Pozytywnie ocenia demokrację w Niemczech 45,5 proc. Niemców zachodnich (w 2022 r.: 58,8 proc.), ale tylko 29,7 proc. ich rodaków z Niemiec Wschodnich (dwa lata temu 53,5 proc.). Z oceną, że w Niemczech jest zbyt dużo cudzoziemców, zgadza się 31,1 proc. Niemców z zachodu (+ 8,4) i 44,3 proc. Niemców ze Wschód, tzw. Ossis (+6 pkt. proc.).

Autorzy badania stwierdzili wrogość wobec cudzoziemców u 19,3 proc. Niemców zachodnich oraz u 31,5 proc. Niemców ze wschodniej części kraju. O ile na Zachodzie takie postawy deklarują przede wszystkim osoby w wieku powyżej 61 lat, o tyle w byłej NRD są to ludzie w przedziale wiekowym 31-60 lat. Całościowy prawicowo-radykalny światopogląd wyznaje 4,5 proc. Niemców w obu częściach kraju.

Autorzy projektu wskazują na niską ocenę polityków i partii jako główną przyczynę niezadowolenia z systemu demokracji. Wielu uczestników ankiety krytykowało ponadto brak możliwości bezpośredniego udziału w życiu politycznym.

Naukowcy z Uniwersytetu w Lipsku zwrócili uwagę na rozpowszechnione poczucie kryzysu wśród niemieckiego społeczeństwa. Mimo sceptycznego podejścia do praktycznego funkcjonowania demokracji ich zdaniem nie widać szerszej akceptacji dla haseł autorytarnych czy skrajnie prawicowych. Widoczna jest natomiast tendencja do ucieczki od rzeczywistości, przejawiająca się w przesądach, skłonności do akceptowania teorii spiskowych i zainteresowaniu ezoteryką.

W ankiecie przeprowadzonej w okresie od końca marca do połowy czerwca uczestniczyło 2504 osób reprezentatywnych dla niemieckiego społeczeństwa.

źr. wPolsce24 za PAP

 

Polska

"Rota" wybrzmiała przed niemiecką policją na niemieckiej ziemi. Wiadomości wPolsce24

opublikowano:
videoframe_82328.webp
Dziś w niemieckim Görlitz, tuż przy moście granicznym z Polską, odbyła się demonstracja zorganizowana przez polskich aktywistów w proteście przeciwko tzw. pushbackom – czyli przymusowemu zawracaniu nielegalnych imigrantów przez niemieckie służby na stronę polską.
Świat

„Przeciwko upokorzeniu w kraju i za granicą”. Kandydat konserwatystów głosował w Bukareszcie. Początek „wiosny ludów”?

opublikowano:
mid-epa12111622.webp
George Simion zagłosował pod Bukaresztem (Fot. PAP/EPA)
Lider rumuńskiej partii AUR George Simion zagłosował w niedzielę w drugiej turze wyborów prezydenckich. Towarzyszył mu Calin Georgescu, wykluczony z elekcji przez tamtejsze władze.
Świat

W Rumunii prowadzi Dan, ale eksperci radzą, żeby poczekać

opublikowano:
simion wyniki.webp
Wieczór wyborczy George Simiona (Fot. Artur Ceyrowski)
Prawie 54 proc. dla lewicowego, wpieranego m.in. przez rodzinę Sorosów Nicusora Dana i trochę ponad 46 proc. dla konserwatysty George'a Simiona w drugiej turze powtórzonych wyborów prezydenckich w Rumunii. To wcale nie oznacza jednak, że mamy pewnego zwycięzcę tej elekcji.
Świat

W Rumunii jednak wyborcza niespodzianka. Simion uznał wynik

opublikowano:
mid-epa12115387.webp
Nicusor Dan świętuje zwycięstwo (fot. ROBERT GHEMENT/EPA/PAP)
Lewicowy, prounijny burmistrz Bukaresztu Nicusor Dan wygrał wybory prezydenckie w Rumunii. Pokonał rywal z prawicy George Simiona. Przegrany początkowo nie uznał porażki, ale ostatecznie złożył Danowi gratulacje. Podkreślił zarazem, że będzie dalej walczył o sprawiedliwość.
Świat

Panika w Berlinie! Niemcy boją się klęski Trzaskowskiego, wieszczą rozpad rządu Tuska i straszą prawicowymi ekstremistami

opublikowano:
MK9_gdlnm_19_09_sss_f_DSC05270.webp
W Berlinie panicznie boją się porażki Rafała Trzaskowskiego (Fot. Fratria)
Pali się! Niemieckie media wpadły w totalną panikę w związku z wynikami pierwszej tury wyborów prezydenckich w Polsce.
Świat

Zakulisowy deal z Tuskiem? Bruksela jest gotowa na wiele, byle tylko wygrał Trzaskowski

opublikowano:
mid-epa12121292 ok.webp
Dziennik „Le Monde” ujawnił, jak Komisja Europejska pomaga obozowi Donalda Tuska w czasie kampanii przed wyborami prezydenckimi. By nie zrazić wyborców i zwiększyć szanse Rafała Trzaskowskiego w rywalizacji z kandydatem popieranym przez PiS Karolem Nawrockim, szefowa KE Ursula von der der Leyen ograniczyła polityczną presję na polski rząd i przesuwa w czasie niewygodne decyzje.