Świat

To nie żart. Masz w głowie 99,5 procent tkanki mózgowej, a reszta to plastik

opublikowano:
mechanical-2033446_1280.webp
(Fot. Pixabay)
To naprawdę przerażające. Nowe badania wykazały, że w ludzkim mózgu znajduje się mikroplastik w ilości porównywalnej do łyżeczki plastiku – a u osób z demencją aż trzykrotnie więcej.

Mózg składa się w 99,5 proc. z tkanki mózgowej, ale pozostałe 0,5 proc. może być plastikiem. To niepokojący wniosek z badań prowadzonych przez Matthew Campena, profesora nauk farmaceutycznych na Uniwersytecie Nowego Meksyku. Naukowiec odkrył, że mikroplastiki gromadzą się w mózgu w znacznie większym stopniu niż w innych organach, a ich ilość wzrosła o 50 proc. w ciągu ostatnich ośmiu lat.

Mikroplastik w głowie przyczyną demencji?

Najczęściej wykrywanym rodzajem mikroplastiku w badanych próbkach był polietylen – powszechnie stosowany w produkcji opakowań, butelek i kubków. Średnio każda próbka mózgu zawierała około siedmiu gramów mikroplastiku, co odpowiada wadze plastikowej łyżeczki!

Jeszcze bardziej alarmujące są wyniki dotyczące pacjentów z demencją – w ich mózgach stwierdzono nawet dziesięciokrotnie większą ilość mikroplastików niż w mózgach zdrowych osób. Choć naukowcy zauważyli wyraźną korelację, podkreślają, że potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić bezpośredni związek między mikroplastikiem a neurodegeneracją.

Coraz więcej mikroplastiku w naszych ciałach

Badania przeprowadzono na 52 próbkach mózgowych – 28 pochodziło z autopsji z 2016 roku, a 24 z 2024 roku. We wszystkich próbkach znaleziono mikroplastiki, ale ich ilość była znacznie wyższa w tych nowszych. Dodatkowe próbki z lat 90. wykazały podobny trend – im nowsza próbka, tym większe stężenie mikroplastiku.

Matthew Campen zwraca uwagę, że wzrost poziomu mikroplastiku w mózgu idzie w parze z globalnym wzrostem produkcji plastiku, która w ciągu ostatnich dwóch dekad podwoiła się, osiągając 400 milionów ton rocznie. Wcześniejsze badania wykazały, że człowiek spożywa średnio pięć gramów mikroplastiku tygodniowo – mniej więcej tyle, ile waży karta kredytowa.

Mikroplastiki dostają się do organizmu przez żywność i powietrze. Naukowcy z Uniwersytetu Nowego Meksyku odkryli, że wiele cząstek jest mniejszych niż wirusy, co pozwala im przenikać przez barierę krew-mózg. Campen podejrzewa, że główną drogą dostania się mikroplastików do mózgu jest spożywana żywność, szczególnie mięso. Zanieczyszczona woda używana do nawadniania pól może powodować kumulację plastiku w roślinach, które następnie są spożywane przez zwierzęta hodowlane. Kolejnym potencjalnym szlakiem dostania się mikroplastiku do mózgu jest droga przez nos – drobne cząsteczki mogą przenikać bezpośrednio do mózgu przez opuszkę węchową.

Czy jest dla nas ratunek?

Pomimo globalnych wysiłków na rzecz redukcji plastiku, problem mikroplastików będzie narastał – plastik rozkłada się przez dekady, uwalniając coraz mniejsze cząsteczki do środowiska. Choć pełny wpływ mikroplastików na zdrowie wciąż nie jest znany, badania sugerują, że mogą one uszkadzać komórki, wywoływać stan zapalny, zaburzać funkcje organów i osłabiać układ odpornościowy. Ekspozycja na mikroplastiki może również zwiększać ryzyko zawałów serca, udarów oraz niektórych nowotworów.

Jak ograniczyć kontakt z mikroplastikami? Eksperci radzą, aby zrezygnować z jednorazowych plastikowych opakowań na żywność i napoje, zastępować plastikowe pojemniki szklanymi lub metalowymi, a także unikać podgrzewania jedzenia w plastikowych naczyniach. Warto również filtrować wodę z kranu, inwestować w dobre filtry powietrza i częściej sprzątać mieszkanie. Ograniczenie spożycia przetworzonych produktów spożywczych również może pomóc w zmniejszeniu ilości spożywanych mikroplastików.

źr. wPolsce24 za nypost.com

Świat

Rosyjski gaz nie płynie już do Europy przez Ukrainę. Kijów: "Wstrzymaliśmy tranzyt rosyjskiego gazu. To historyczne wydarzenie"

opublikowano:
mid-epa11799234.webp
Centrala Gazpromu (fot. PAP/EPA/ANATOLY MALTSEV)
Rosyjski koncern Gazprom poinformował o wstrzymaniu eksportu gazu do Europy przez Ukrainę od godz. 8 czasu moskiewskiego (6 czasu polskiego), kiedy to wygasł termin umowy o tranzycie tego surowca. Słowacki operator potwierdził, że przepływ gazu ustał.
Świat

Razem z Los Angeles pali się polityka równościowa. Poważne zarzuty pod adresem "tęczowego" kierownictwa straży pożarnej

opublikowano:
videoframe_18972.webp
Los Angeles zmaga się z rekordowymi pożarami, ale równie duże emocje wywołuje sposób, w jaki kierownictwo tamtejszej straży pożarnej (LAFD) radzi sobie z kryzysem. Na pierwszym planie znalazły się zarzuty wobec polityki równościowej, którą wdraża szefowa LAFD Kristin Crowley – pierwsza otwarcie "LGBTQ osoba" na tym stanowisku. Krytyka ta nabiera szczególnego wydźwięku, gdy przypomnieć wypowiedzi znanej amerykańskiej dziennikarki Megyn Kelly.
Świat

Zaprzysiężenie Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych. O której rozpocznie się transmisja?

opublikowano:
1816458_6.webp
(fot. screen za wPolsce24)
Procedura zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych rozpocznie się 20 stycznia, w poniedziałek, około godziny 18.00 czasu polskiego. Transmisję na żywo będzie można obejrzeć na oficjalnych kanałach Białego Domu, a także na łamach telewizji wPolsce24. W najnowszym Tele-Expresie pokazujemy - prosto z Waszyngtonu - jak wyglądają ostatnie godziny przygotowań do tej niezwykłej uroczystości.
Świat

Ameryka czeka na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Oto plan inauguracji

opublikowano:
1816543_3.webp
Jak będzie wyglądał dokładny plan inauguracji 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych?
Świat

Co łączy Grzegorza Brauna i Gretę Thunberg?

opublikowano:
MK5_Grz_Br_17_05_334_IMG_5374 2025-01-29_16.52.48 2025-01-29_16.53.14.webp
(Fot. Fratria)
Choć wydawać by się mogło, że Grzegorz Braun – tzw. "skrajnie prawicowy" polski polityk – i Greta Thunberg – lewicowa aktywistka klimatyczna – nie mają ze sobą nic wspólnego, to okazuje się, że ich drogi przecinają się w jednym punkcie: krytyce izraelskich działań w Strefie Gazy.
Świat

Od największej góry lodowej świata oderwał się fragment wielkości największej warszawskiej dzielnicy

opublikowano:
videoframe_3094.webp
Naukowcy potwierdzili, że od największej góry lodowej świata, nazwanej raczej mało romantycznie "A23", oderwał się duży fragment o długości 19 km i powierzchni 79 km², co odpowiada rozmiarom Wawra - największej dzielnicy stolicy Polski. To pierwsze poważne pęknięcie tej góry od jej oderwania się od Antarktydy w 1988 roku.