Świat

To nie żart. Masz w głowie 99,5 procent tkanki mózgowej, a reszta to plastik

opublikowano:
mechanical-2033446_1280.webp
(Fot. Pixabay)
To naprawdę przerażające. Nowe badania wykazały, że w ludzkim mózgu znajduje się mikroplastik w ilości porównywalnej do łyżeczki plastiku – a u osób z demencją aż trzykrotnie więcej.

Mózg składa się w 99,5 proc. z tkanki mózgowej, ale pozostałe 0,5 proc. może być plastikiem. To niepokojący wniosek z badań prowadzonych przez Matthew Campena, profesora nauk farmaceutycznych na Uniwersytecie Nowego Meksyku. Naukowiec odkrył, że mikroplastiki gromadzą się w mózgu w znacznie większym stopniu niż w innych organach, a ich ilość wzrosła o 50 proc. w ciągu ostatnich ośmiu lat.

Mikroplastik w głowie przyczyną demencji?

Najczęściej wykrywanym rodzajem mikroplastiku w badanych próbkach był polietylen – powszechnie stosowany w produkcji opakowań, butelek i kubków. Średnio każda próbka mózgu zawierała około siedmiu gramów mikroplastiku, co odpowiada wadze plastikowej łyżeczki!

Jeszcze bardziej alarmujące są wyniki dotyczące pacjentów z demencją – w ich mózgach stwierdzono nawet dziesięciokrotnie większą ilość mikroplastików niż w mózgach zdrowych osób. Choć naukowcy zauważyli wyraźną korelację, podkreślają, że potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić bezpośredni związek między mikroplastikiem a neurodegeneracją.

Coraz więcej mikroplastiku w naszych ciałach

Badania przeprowadzono na 52 próbkach mózgowych – 28 pochodziło z autopsji z 2016 roku, a 24 z 2024 roku. We wszystkich próbkach znaleziono mikroplastiki, ale ich ilość była znacznie wyższa w tych nowszych. Dodatkowe próbki z lat 90. wykazały podobny trend – im nowsza próbka, tym większe stężenie mikroplastiku.

Matthew Campen zwraca uwagę, że wzrost poziomu mikroplastiku w mózgu idzie w parze z globalnym wzrostem produkcji plastiku, która w ciągu ostatnich dwóch dekad podwoiła się, osiągając 400 milionów ton rocznie. Wcześniejsze badania wykazały, że człowiek spożywa średnio pięć gramów mikroplastiku tygodniowo – mniej więcej tyle, ile waży karta kredytowa.

Mikroplastiki dostają się do organizmu przez żywność i powietrze. Naukowcy z Uniwersytetu Nowego Meksyku odkryli, że wiele cząstek jest mniejszych niż wirusy, co pozwala im przenikać przez barierę krew-mózg. Campen podejrzewa, że główną drogą dostania się mikroplastików do mózgu jest spożywana żywność, szczególnie mięso. Zanieczyszczona woda używana do nawadniania pól może powodować kumulację plastiku w roślinach, które następnie są spożywane przez zwierzęta hodowlane. Kolejnym potencjalnym szlakiem dostania się mikroplastiku do mózgu jest droga przez nos – drobne cząsteczki mogą przenikać bezpośrednio do mózgu przez opuszkę węchową.

Czy jest dla nas ratunek?

Pomimo globalnych wysiłków na rzecz redukcji plastiku, problem mikroplastików będzie narastał – plastik rozkłada się przez dekady, uwalniając coraz mniejsze cząsteczki do środowiska. Choć pełny wpływ mikroplastików na zdrowie wciąż nie jest znany, badania sugerują, że mogą one uszkadzać komórki, wywoływać stan zapalny, zaburzać funkcje organów i osłabiać układ odpornościowy. Ekspozycja na mikroplastiki może również zwiększać ryzyko zawałów serca, udarów oraz niektórych nowotworów.

Jak ograniczyć kontakt z mikroplastikami? Eksperci radzą, aby zrezygnować z jednorazowych plastikowych opakowań na żywność i napoje, zastępować plastikowe pojemniki szklanymi lub metalowymi, a także unikać podgrzewania jedzenia w plastikowych naczyniach. Warto również filtrować wodę z kranu, inwestować w dobre filtry powietrza i częściej sprzątać mieszkanie. Ograniczenie spożycia przetworzonych produktów spożywczych również może pomóc w zmniejszeniu ilości spożywanych mikroplastików.

źr. wPolsce24 za nypost.com

Świat

Niemcy będą "koncentrować" migrantów w obozie "o chlebie, wodzie i mydle"

opublikowano:
1849022_5.webp
Reporter telewizji wPolsce24 dotarł do niemieckiego ośrodka dla migrantów (fot. wPolsce24)
Dziennikarz telewizji wPolsce24 Stanisław Pyrzanowski dotarł do niemieckiej miejscowości Eisenhüttenstadt, gdzie powstaje specjalny ośrodek dla migrantów, z którego będą oni deportowani do Polski.
Świat

Niemka zdradza, co sądzi o migrantach

opublikowano:
1850792_3.webp
Mieszkanka Niemiec zdradza, co myśli o uchodźcach w jej mieście i nie życzy tego Polsce (fot. wPolsce24)
Redaktor telewizji wPolsce24 Stanisław Pyrzanowski przebywa obecnie na granicy polsko-niemieckiej, gdzie zbiera informacje dotyczące powstającego w Eisenhüttenstadt ośrodka, z którego mają być przerzucani do Polski przebywający w Niemczech migranci. Pyrzanowski rozmawia ze zwykłymi Niemcami, którzy szczerze odpowiadają, co sądzą o przybyszach z Afryki i Azji oraz swoich władzach.
Świat

Macron bije się w piersi za konszachty z Rosją. "To Polska miała rację"

opublikowano:
macron screen.webp
Emmanuel Macron pokajał się za błędy w relacjach z Rosją (Fot. screen YT)
Emmanuel Macron przyznał, że mylił się latami w sprawie Rosji. Według niego to nie Francja czy Niemcy, ale Polska miała rację co do tego, jak traktować Moskali.
Świat

Niemcy już gotowi do cenzury przekazu z okolic ośrodka dla migrantów przy granicy z Polską. Wiadomości wPolsce24

opublikowano:
videoframe_86107.webp
Niemieckie władze już jutro uruchomią specjalny ośrodka dla osób, których wnioski o azyl zostały odrzucone, w Eisenhüttenstadt, przy granicy z Polską. A dziś już pokazali, że będą cenzurować reporterów z Polski, którzy będą chcieli pokazywać, jak działa ośrodek.
Świat

Ostra kłótnia Trumpa z Zełenskim na oczach świata! Pokoju nie będzie, a co Trump powiedział o Polsce?

opublikowano:
mid-epa11930794.webp
Donald Trump, J.D Vance oraz Wołodymyr Zełenski podczas rozmów w Gabinecie Owalnym (fot.PAP/EPA/JIM LO SCALZO / POOL)
W Białym Domu doszło do spotkania między Donaldem Trumpem a Wołodymyrem Zełenskim. Cały świat obserwował kłótnię jaka rozpętała się między politykami, z czynnym udziałem wiceprezydenta USA JD Vance'a. Ta rozmowa z pewnością przejdzie do historii.
Świat

Czy Putin faktycznie ograł Trumpa? Ekspert zwraca uwagę na kilka szczegółów

opublikowano:
1878118_6.webp
Marek Budzisz ocenił rozmowy Trump-Putin (fot. wPolsce24)
- Rozmowy, które się rozpoczynają nie będą rozmowami ani prostymi ani krótkimi. Tutaj Putin stawia wysoko poprzeczkę - powiedział na antenie telewizji wPolsce24.pl Marek Budzisz, ekspert od polityki międzynarodowej.