Świat

Macron nadal chce "unowocześnić" Notre Dame. Jego ofiarą mają zostać witraże

opublikowano:
Zrzut ekranu 2024-12-29 115759.webp
Plany Macrona od początku budzą ogromny sprzeciw (fot. Ali Sabbagh - Notre Dam De Paris\Wikipedia)
Po pożarze katedry Notre Dame prezydent Emanuel Macron zapowiedział, że podczas odbudowy zostanie „unowocześniona”. Okazuje się, że jednak nie zrezygnował z tych planów – i nie wszystkim się to podoba.

Notre Dame spaliła się w kwietniu 2019 roku. Gdy wybuchła dyskusja o jej odbudowie, pojawił się pomysł dodania do niej nowoczesnych akcentów. Proponowano m.in. dodanie do niej szklanej iglicy czy wykonanych z węgla płomieni, krytego ogrodu, a nawet basenu na dachu. Fala oburzenia na te pomysły była jednak tak duża, że Notre Dame ostatecznie odbudowano w kształcie sprzed pożaru.

Chcą wymienić historyczne witraże 

Wygląda jednak na to, że rząd Francji nie zrezygnował z tego pomysłu. Jak donosi Guardian, chce teraz wymienić witraże w kaplicy. Sześć oryginalnych witraży stworzył słynny francuski architekt Eugene Viollet-le-Duc, zainstalowano je w 1844 roku. Wszystkie wyszły z pożaru bez szwanku.

W konkursie na projekt nowych witraży wzięło udział stu artystów. Zwyciężyła w nim 43-letnia Claire Tabouret. Jej projekt pokazuje zatopionych w modlitwie ludzi. Jego realizacją ma zająć się słynne studio witrażowe Atelier Simon-Marq z Reims, które założono w 1640 roku.

Nie wszystkim się to podoba

Plan wymiany witraży od początku budzi opory. Już w czerwcu komisja ds. dziedzictwa i architektury w ministerstwie kultury jednogłośnie opowiedziała się przeciwko niemu. Sprzeciwiła mu się również słynna uczelnia artystyczna Académie des Beaux-Arts. Historyyk sztuki Didier Rykner, który stworzył branżowy periodyk La Tribune de l'Art, stworzył specjalną petycję, którą podpisało już ćwierć miliona osób. Zajmujące się zabytkami stowarzyszenie Sites & Monuments zagroziło, że pójdzie z tym do sądu.

Jak donosi Guardian, plan wymiany tych witraży ma poparcie nie tylko Macrona, ale także arcybiskupa Paryża Laurenta Ulricha i władz kościelnych. Ich wymiana ma kosztować ok. 4 mln euro. Nowe witraże, o wysokości 7 metrów i łącznej powierzchni 121 metrów kwadratowych, miałyby być zainstalowane już w 2026 roku. Tabouret powiedziała na konferencji prasowej, że jest świadoma, że ich wymiana budzi ogromne kontrowersje. Dodała, że w swojej pracy użyje motywów z oryginalnych witraży.

Rykner powiedział Observerowi, że nie ma nic przeciwko współczesnym witrażom, ale plan zastąpienia nimi dzieła Viollet-le-Duca i umieszczenia ich w muzeum to kpina. Dodał, że nie rozumie, dlaczego Macron ma aż taki wpływ na renowację zabytkowej budowli. Jego zdaniem nalega na jej uwspółcześnienie z powodu własnej próżności. Podobnego zdania jest Stephane Bern, który niegdyś odpowiadał w jego administracji za renowacje zabytków. W rozmowie z Oust France zauważył, że ich wymiana naruszyłaby przepisy o konserwacji zabytków. Dlaczego państwo nie przestrzega przepisów, które nałożyło na innych? Bo prezydent tak chce? - powiedział.

źr. wPolsce24 za Guardian 

Świat

Rosyjski gaz nie płynie już do Europy przez Ukrainę. Kijów: "Wstrzymaliśmy tranzyt rosyjskiego gazu. To historyczne wydarzenie"

opublikowano:
mid-epa11799234.webp
Centrala Gazpromu (fot. PAP/EPA/ANATOLY MALTSEV)
Rosyjski koncern Gazprom poinformował o wstrzymaniu eksportu gazu do Europy przez Ukrainę od godz. 8 czasu moskiewskiego (6 czasu polskiego), kiedy to wygasł termin umowy o tranzycie tego surowca. Słowacki operator potwierdził, że przepływ gazu ustał.
Świat

Wiadomości wPolsce24: rosyjskie tankowce pękły na pół na Morzu Czarnym. Są ofiary i zagrożenie dla środowiska

opublikowano:
videoframe_46560338.webp
W Cieśninie Kerczeńskiej na Morzu Czarnym doszło do poważnego wypadku morskiego – dwa rosyjskie tankowce, Wołgonieft 212 i Wołgonieft 239, złamały się na pół, przewożąc tysiące ton mazutu. W wyniku katastrofy do morza wyciekła znaczna ilość ciężkiego oleju opałowego, stanowiącego poważne zagrożenie dla środowiska.
Świat

Wiadomości wPolsce24: Orban nie ugnie się przed Tuskiem w sprawie azylu Romanowskiego

opublikowano:
videoframe_45462886.webp
Zdaniem informatorów Wiadomości wPolsce24 poseł Marcin Romanowski nie musi się obawiać, że rząd Węgier wystraszy się ataku Donalda Tuska i zaprzestanie udzielania mu ochrony.
Świat

Rośnie liczba ofiar zamachu w Magdeburgu

opublikowano:
mid-epa11787853.webp
Liczba ofiar może jeszcze wzrosnąć (fot. PAP/EPA/FILIP SINGER)
Wzrosła liczba ofiar zamachu w Magdeburgu. Potwierdzono, że zginęło co najmniej pięć osób.
Świat

Prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew tłumaczy, jaki błąd popełnił Donald Tusk w sprawie Smoleńska. Te słowa warto zapamietać

opublikowano:
mid-epa11794706.webp
Ludzie składają kwiaty, by upamiętnić ofiary lotu J2-8243 linii Azerbaijan Airlines (fot. PAP/EPA/STRINGER)
- Strona rosyjska oficjalnie zasugerowała nam, aby Międzypaństwowy Komitet Lotniczy zbadał tę sprawę. Kategorycznie odmówiliśmy. Powód jest jasny. Ponieważ nie jest tajemnicą, że struktura ta składa się głównie z rosyjskich urzędników, a na jej czele stoją rosyjscy obywatele. Czynniki obiektywizmu nie mogą być tutaj w pełni zapewnione - powiedział prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew.
Świat

Tragedia w Cetyni: strzelanina zabrała życie 12 osobom, w tym dzieciom

opublikowano:
videoframe_19228.webp
Do jednej z największych tragedii w historii współczesnej Czarnogóry doszło w środę, gdy w mieście Cetynia 45-letni Aco Martinović otworzył ogień, zabijając 12 osób, w tym dwoje dzieci, i raniąc ciężko cztery kolejne. Według ministra spraw wewnętrznych Danilo Szaranovicia, atak rozpoczął się w jednym z lokali na obrzeżach miasta, następnie Martinović kontynuował swoje działania w kilku innych miejscach.