Świat

Ksiądz odprawił „mszę” przy piwie. Wywołał burzę, ale nie rozumie, dlaczego

opublikowano:
beer-OK.webp
Zdjęcie ilustracyjne (fot. pixabay)
Episkopat Czech stanowczo zareagował na „ekumeniczną mszę” przy piwie, oceniając, że to profanacja Eucharystii. Ksiądz, który ją odprawił, nie rozumie, dlaczego został odwołany.

Msza została odprawiona w gospodzie należącej do benedyktyńskiego opactwa Brzewno w w Pradze. Sprawował ją ks. Marek Vácha, wikariusz akademickiej parafii ks. Tomáša Halíka.

Piwo, wino i inne napoje

Podczas liturgii podawane było piwo, wino i inne napoje. Ewangelię odczytał były ksiądz, a homilię wygłosiły dwie osoby świeckie. 

Organizatorzy tłumaczyli, że miało to być "połączenie świata świętego i świeckiego", a celem miało być dotarcie do tych, którzy w normalnych warunkach nie przyszliby do kościoła.

Ponieważ „msza” była transmitowana na żywo przez telewizję Noe, zyskała wielki rozgłos. Jedni byli nią zachwyceni. Inni poczuli się urażeni takim potraktowaniem Eucharystii. 

Odwołanie księdza

W związku z tym praski arcybiskup Jan Graubner poprosił o opinię komisję episkopatu ds. liturgii. Jej ocena była jednoznaczna: msza w gospodzie w sposób istotny naruszyła szereg przepisów liturgicznych. „Drogą do poznania głębi tajemnicy Bożej obecności [w Eucharystii] nie może być jej profanacja” – wyjaśniła komisja, przypominając, że zgodnie z nauczaniem Kościoła nie wolno sprawować mszy w ramach trwającego posiłku ani też w miejscu, gdzie normalnie spożywa się posiłek.

Powołując się na tę opinię, abp Graubner odwołał ks. Váchę z funkcji wikarego w akademickiej parafii w Pradze. Kwestię ewentualnych sankcji dyscyplinarnych pozostawił w gestii ordynariusza diecezji brneńskiej, do której należy ksiądz.

Odwołanie ks. Váchy wywołało gwałtowne reakcje. Zorganizowano nawet protest przed siedzibą arcybiskupa. 

Ks. Vacha najwyraźniej też nie rozumie decyzji arcybiskupa. Uważa, że nie złamał żadnych zasad. "Nie chcę jednak być kolejną raną w ciele Kościoła i siać nienawiści i goryczy" – tłumaczył się w mediach społecznościowych.

Niedopuszczalny dyktat

Praska archidiecezja musiała więc wydać kolejny komunikat. „Uważamy za lekceważące i nietolerancyjne, aby ludzie, którzy nie są katolikami, dyktowali Kościołowi, jak powinna lub nie powinna wyglądać Msza św.” - zauważono w oświadczeniu i dodano: „Prosimy katolików, którzy czują się dotknięci odwołaniem swojego ulubionego księdza, aby zdali sobie sprawę, że w Kościele jest wielu braci i sióstr, dla których Msza św. jest najświętszą tajemnicą obecności Boga i czują się zranieni niewłaściwym zachowaniem ks. Váchy”.

Benedyktyńskie opactwo w Brzewnowie zostało założone w 993 r. przez św. Wojciecha. Jest to najstarszy w Czechach klasztor męski.

źr. wPolsce24 za Vatican News

 

Świat

Co łączy Grzegorza Brauna i Gretę Thunberg?

opublikowano:
MK5_Grz_Br_17_05_334_IMG_5374 2025-01-29_16.52.48 2025-01-29_16.53.14.webp
(Fot. Fratria)
Choć wydawać by się mogło, że Grzegorz Braun – tzw. "skrajnie prawicowy" polski polityk – i Greta Thunberg – lewicowa aktywistka klimatyczna – nie mają ze sobą nic wspólnego, to okazuje się, że ich drogi przecinają się w jednym punkcie: krytyce izraelskich działań w Strefie Gazy.
Świat

Od największej góry lodowej świata oderwał się fragment wielkości największej warszawskiej dzielnicy

opublikowano:
videoframe_3094.webp
Naukowcy potwierdzili, że od największej góry lodowej świata, nazwanej raczej mało romantycznie "A23", oderwał się duży fragment o długości 19 km i powierzchni 79 km², co odpowiada rozmiarom Wawra - największej dzielnicy stolicy Polski. To pierwsze poważne pęknięcie tej góry od jej oderwania się od Antarktydy w 1988 roku.
Świat

Wstrząsająca relacja ze Strefy Gazy. Do czego wracają Palestyńczycy?

opublikowano:
mid-epa11880773_2.webp
(fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER)
Klara Sołtan, analityczka przebywająca od kilku lat na terenie Palestyny, opowiada o życiu na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy. Czy po rozejmie, który podpisano w niedzielę 19 stycznia o 11.15 miejscowego czasu, kiedy weszło w życie zawieszenie broni w Gazie, mieszkańcy Strefy Gazy maja w ogóle do czego wracać? Jak wygląda ich codzienność?
Świat

Dramat Polki we Włoszech. Przez lata była więziona w piwnicy przez oprawcę

opublikowano:
1846720_6.webp
Dramat Polki we Włoszech. Więził ją partner. (fot. wPolsce24)
38 letnia Polka przez lata była więziona w piwnicy jednej z kamienic w Rzymie przez swojego partnera. Naszą rodaczkę udało się uratować dzięki determinacji przypadkowej kobiety.
Świat

Niemcy będą "koncentrować" migrantów w obozie "o chlebie, wodzie i mydle"

opublikowano:
1849022_5.webp
Reporter telewizji wPolsce24 dotarł do niemieckiego ośrodka dla migrantów (fot. wPolsce24)
Dziennikarz telewizji wPolsce24 Stanisław Pyrzanowski dotarł do niemieckiej miejscowości Eisenhüttenstadt, gdzie powstaje specjalny ośrodek dla migrantów, z którego będą oni deportowani do Polski.
Świat

Niemka zdradza, co sądzi o migrantach

opublikowano:
1850792_3.webp
Mieszkanka Niemiec zdradza, co myśli o uchodźcach w jej mieście i nie życzy tego Polsce (fot. wPolsce24)
Redaktor telewizji wPolsce24 Stanisław Pyrzanowski przebywa obecnie na granicy polsko-niemieckiej, gdzie zbiera informacje dotyczące powstającego w Eisenhüttenstadt ośrodka, z którego mają być przerzucani do Polski przebywający w Niemczech migranci. Pyrzanowski rozmawia ze zwykłymi Niemcami, którzy szczerze odpowiadają, co sądzą o przybyszach z Afryki i Azji oraz swoich władzach.