Świat

Żona Asada chce się z nim rozwieść, bo nie chce mieszkać w Rosji? Kreml dementuje

opublikowano:
Zrzut ekranu 2024-12-24 111700.webp
Tureckie i arabskie media informują, że nie chce mieszkać w Moskwie (fot. Ammar Abd Rabbo\Wikipedia)
Tureckie media informują, że żona byłego dyktatora Syrii Baszszara al-Asada chce się z nim rozwieść, bo nie chce mieszkać w Rosji. Kreml dementuje te informacje.

W grudniu błyskawiczna ofensywa syryjskiej opozycji w kilka dni zakończyła trwające od pół wieku rządy rodziny Asadów. Wkrótce potem rosyjskie państwowe media poinformowały, że dyktator uciekł z rodziną do Moskwy, gdzie otrzymał azyl. Kierunek był dosyć oczywisty – Rosja była najważniejszym sojusznikiem jego reżymu, a rodzina Asada w ciągu ostatnich lat zainwestowała miliony w nieruchomości w Moskwie. Warto przy tym odnotować, że z jakiegoś powodu Kreml dotychczas nie opublikował żadnego zdjęcia lub nagrania z Asadami w stolicy ich kraju

Nie chce mieszkać w Moskwie 

Tureckie i arabskie media poinformowały w niedzielę, że żona dyktatora, Asma al-Assad, złożyła pozew o rozwód. Powodem jest to, że nie chce mieszkać w Rosji i liczy, że rozwód z mężem pomoże jej wrócić do Wielkiej Brytanii. Złożyła też wniosek do władz o zgodę na opuszczenie Moskwy Jak donoszą media, mimo przyznania azylu rodzina Asadów jest objęta licznymi restrykcjami i nie może opuścić Moskwy. Kreml miał również zamrozić jej majątek – w tym 2 miliardy dolarów, 270 kilogramów złota i osiemnaście mieszkań w Moskwie. Brat dyktatora, Maher al-Asad, nie dostał jeszcze azylu i ma przebywać z rodziną w areszcie domowym.

W poniedziałek rzecznik prasowy Kremla Dmitrij Pieskow zdementował te doniesienia. Stwierdził, że informacje, jakoby Asad nie mógł opuścić Moskwy, a władze zamroziły jego majątek, nie odpowiadają rzeczywistości. Wielu ekspertów podejrzewa, że Kreml planuje użyć Asada jako karty przetargowej w rozmowach z nowymi władzami Syrii, bo chce zachować dostęp do kluczowych dla międzynarodowych ambicji Rosji baz wojskowych. 

Chce wrócić do Londynu? 

Asma al-Asad urodziła się w Wielkiej Brytanii, w rodzinie imigrantów z Syrii. Jej ojciec był kardiologiem, a matka emerytowanym dyplomatą. Skończyła studia informatyczne i pracowała jako bankier. W 2000 roku odwiedziła ciotkę w Damaszku i podczas tej wizyty spotkała się z Baszszarem, przyjacielem jej rodziny, który wtedy był jeszcze lekarzem. W czerwcu tego roku przejął władzę nad Syrią po śmierci swojego ojca, a ona przeniosła się do tego kraju w listopadzie. Jej ślub z dyktatorem był wielkim zaskoczeniem dla wszystkich.

Asma szybko stała się kontrowersyjną postacią. Wiele osób oskarżało ją, że używa swojego brytyjskiego wychowania i edukacji, by maskować brutalność reżymu jej męża. W 2011 roku, tuż przed wybuchem protestów, które stały się zapalnikiem wojny domowej, magazyn Vogue poświęcił jej artykuł, w którym nazwał ją najświeższą i najbardziej magnetyczną z wszystkich pierwszych dam. Dziennikarze słowem nie wspomnieli w nim o ofiarach reżymu jej męża, a fala oburzenia była tak duża, że Vogue w końcu usunął go ze swojej strony internetowej. W 2020 roku została objęta amerykańskimi sankcjami. W oświadczeniu ówczesny sekretarz stanu Mike Pompeo stwierdził, że z pomocą rodziny korzystała z toczącej się wojny domowej.

Jej brytyjskie aktywa zostały zamrożone w 2012 roku, ale nadal posiada brytyjskie obywatelstwo. Sekretarz spraw zagranicznych David Lammy powiedział jednak niedawno parlamentowi, że nadal jest objęta brytyjskimi sankcjami i nie jest mile widziana w Wielkiej Brytanii. Zapytany o to, czy wzorem kobiet, które dołączyły do ISIS, Asma również zostanie pozbawiona obywatelstwa, lewicowy premier Keir Starmer powiedział jednak, że jest jeszcze dużo za wcześnie, by o tym rozmawiać.

źr. wPolsce24 za Guardian 

Świat

Tak wyglądał ostatni przejazd Ojca Świętego

opublikowano:
1912221_6.webp
Ostatni przejazd papieża przez Plac Św. Piotra (fot. wPolsce24)
Papież Franciszek I wczoraj po raz ostatni spotkał się z wiernymi. Kamery zarejestrowały przejazd papa mobile przez Plac Św. Piotra. Nikt nie spodziewał się, że to ostatnia wizyta głowy Kościoła na najsłynniejszym placu świata.
Świat

Co palą na konklawe? Wyjaśniamy krok po kroku, jak kardynałowie wybiorą nowego papieża

opublikowano:
konklawe.webp
Konklawe przebiega w ściśle ustalony sposób (Fot. screen wPolsce24)
W sobotę pogrzeb papieża Franciszka, niedługo potem rozpocznie się konklawe. Dziennikarze Telewizji wPolsce24 krok po kroku przedstawiają, jak przebiega wybór głowy Kościoła.
Świat

Wiadomości: Już jutro pogrzeb Papieża Franciszka. Nasza relacja z Rzymu w przededniu uroczystości

opublikowano:
1916590_6.webp
(fot. za wPolsce24)
Około 250 tysięcy osób oddało hołd papieżowi Franciszkowi przy jego trumnie wystawionej w bazylice Świętego Piotra - poinformowano już po zamknięciu bazyliki. Specjalną relację z Watykanu przygotowała reporterka wPolsce24 Anna Pawelec.
Świat

Pasterz, który chciał pachnieć jak jego owce. Zobacz wyjątkową relację z pogrzebu papieża Franciszka

opublikowano:
pogrzeb papieża wiadomości.webp
Pogrzeb papieża Franciszka (Fot. screen wPolsce24)
Był pierwszym jezuitą wybranym na papieża i pierwszym przedstawicielem Ameryki Południowej na tronie Piotrowym. Ale przede wszystkim: był papieżem, który chciał być blisko tych, którym służył.
Świat

Biały Dom z potężnym wsparciem dla Karola Nawrockiego w wyborczym wyścigu. Ta wizyta wywołała wściekłość ludzi Tuska

opublikowano:
bialydom.webp
(fot. screen za X)
Karol Nawrocki przebywa w Stanach Zjednoczonych, w Waszyngtonie. Obywatelski kandydat na prezydenta wziął udział w uroczystościach Narodowego Dnia Modlitwy w Ogrodzie Różanym w Białym Domu. Spotkał się z prezydentem Donaldem Trumpem, a oficjalny profil Białego Domu na portalu X zamieścił wspólne zdjęcia obu polityków.
Świat

„Przeciwko upokorzeniu w kraju i za granicą”. Kandydat konserwatystów głosował w Bukareszcie. Początek „wiosny ludów”?

opublikowano:
mid-epa12111622.webp
George Simion zagłosował pod Bukaresztem (Fot. PAP/EPA)
Lider rumuńskiej partii AUR George Simion zagłosował w niedzielę w drugiej turze wyborów prezydenckich. Towarzyszył mu Calin Georgescu, wykluczony z elekcji przez tamtejsze władze.