Świat

Oto arabska solidarność w praktyce. Żaden kraj regionu nie chce przyjąć uchodźców na czas odbudowy Strefy Gazy

opublikowano:
mid-epa11866159_2.webp
Tak wygląda dziś Strefa Gazy. Jej odbudowa zajmie lata (Fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER)
Kraje Bliskiego Wschodu odrzuciły pomysł Donalda Trumpa dotyczący przeniesienia Palestyńczyków z Gazy na czas odbudowy zniszczonego regionu. Wysocy rangą przedstawiciele Egiptu, Jordanii, Arabii Saudyjskiej, Kataru oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich stanowczo sprzeciwili się propozycji amerykańskiego prezydenta, który zaproponował przeniesienie mieszkańców Strefy Gazy do Egiptu i Jordanii.

Wspólne oświadczenie ministrów spraw zagranicznych oraz wysokich urzędników państw arabskich, które zostało wydane po sobotnim spotkaniu w Kairze, podkreśla, że pomysł Trumpa "zagraża stabilności regionu, stwarza ryzyko rozszerzenia konfliktu i podważa perspektywę pokoju" na Bliskim Wschodzie. Dokument podpisał również sekretarz generalny Ligi Państw Arabskich Ahmad Abu al-Ghajt oraz przedstawiciel Autonomii Palestyńskiej. W oświadczeniu wyraźnie zaznaczono sprzeciw wobec jakiegokolwiek "naruszania niezbywalnych praw Palestyńczyków" poprzez działania osadnicze, wysiedlenia czy zajmowanie ich ziemi.

Trump wielokrotnie w ostatnich dniach sugerował możliwość tymczasowego lub długoterminowego przeniesienia części ludności Strefy Gazy, by umożliwić odbudowę zniszczonego przez wojnę terytorium. Prezydent USA wskazał Egipt i Jordanię jako potencjalne miejsca relokacji Palestyńczyków, jednak zarówno prezydent Egiptu, Abdel Fatah el-Sisi, jak i król Jordanii, Abdullah II, jednoznacznie odrzucili ten pomysł, zaznaczając, że nie wezmą udziału w jego realizacji.

Oficjalnie deklarują chęć współpracy

Egipskie biuro prasowe poinformowało, że prezydent Sisi rozmawiał z Trumpem na temat zawarcia rozejmu w Strefie Gazy. Rozmowa odbyła się w pozytywnej atmosferze, a obie strony podkreśliły konieczność współpracy i koordynacji działań między Egiptem a USA.

W przyjętej przez państwa arabskie deklaracji zapisano również gotowość do współpracy z nową administracją amerykańską w dążeniu do "sprawiedliwego i pełnego pokoju na Bliskim Wschodzie", który opierałby się na rozwiązaniu dwupaństwowym. Celem jest zakończenie trwającego od dziesięcioleci konfliktu izraelsko-palestyńskiego przez powstanie niepodległego państwa palestyńskiego obok Izraela.

Uchodźcy ciągną do Europy, bo arabscy bogacze ani myślą ich przyjmować

W Strefie Gazy, od 19 stycznia, obowiązuje zawieszenie broni, które zostało wynegocjowane przy pomocy USA, Egiptu i Kataru, kończąc kolejną fazę wojny między Izraelem a Hamasem. Obecnie trwa pierwszy etap porozumienia, obejmujący m.in. wymianę zakładników, stopniowe wycofywanie wojsk izraelskich oraz zwiększenie pomocy humanitarnej dla terytorium. W przyszłym tygodniu mają się rozpocząć negocjacje dotyczące drugiej fazy porozumienia, która zakłada trwały rozejm.

Odmowa pokazuje jednak, że kraje arabskie nie są skłonne pomagać ofiarom konfliktów w swoim regionie. Dotyczy to wszystkich, także najbogatszych państw Bliskiego Wschodu.

źr. wPolsce24 za PAP

Świat

Co powiedział Sławosz Uznański-Wiśniewski po starcie misji

opublikowano:
mid-25625084 ok.webp
W kosmosie nie jestem sam, reprezentuję nas wszystkich - powiedział z pokładu kapsuły Dragon polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski.
Świat

Polak już w kosmosie. Misja wystartowała

opublikowano:
mid-25625087 ok.webp
Rakieta Falcon 9 z kapsułą Crew Dragon (fot. PAP/Leszek Szymański)
Punktualnie o 8.31 wystartowała misja kosmiczna Ax-4 z udziałem polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Start odbył z Kennedy Space Center na przylądku Canaveral na Florydzie. Rakieta Falcon 9 firmy SpaceX wyniosła na orbitę kapsułę Dragon z czteroosobową załogą.
Świat

Prezydent Duda żegna się z Kijowem. Dostał ważne odznaczenie

opublikowano:
mid-25628186 ok.webp
Polska cały czas starała się wspierać Ukrainę - mówił w Kijowie prezydent Andrzej Duda, który spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim. Polski gość został uhonorowany jednym z najważniejszych ukraińskich odznaczeń - Orderem Wolności.
Świat

Gigantyczna eksplozja magazynu z fajerwerkami! Zaginęło siedem osób

opublikowano:
Zrzut ekranu 2025-07-03 155919.webp
W Kalifornii doszło do gigantycznej eksplozji magazynu, w którym trzymano fajerwerki. Strażakom nie udało się na razie odnaleźć siedmiu osób.
Świat

Koniec kosmicznej misji. Polski astronauta wrócił na Ziemię

opublikowano:
uznański powrót OK.webp
Niedaleko czekają łodzie z ekipami ratowniczymi, które zabezpieczą kapsułę (fot. print screen Axiom Space)
Kapsuła Dragon Grace z załogą misji Ax-4, w tym z Polakiem Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim, zgodnie z planem wodowała na Pacyfiku u wybrzeży Kalifornii ok. godz. 11.30 czasu polskiego.
Świat

Nasze korzenie są w tym państwie? Odkryto najstarszą osadę nad jeziorem w Europie

opublikowano:
1996032_6.webp
Odkryto najstarszą osadę w Europie (fot. wPolsce24)
Nad brzegiem Jeziora Ochrydzkikiego w Albanii odkryto najstarszą osadę ludzką zbudowaną nad jeziorem w Europie, poinformowała agencja Reutera, powołując się na doniesienia pracujących na miejscu archeologów.