Świat

Oto arabska solidarność w praktyce. Żaden kraj regionu nie chce przyjąć uchodźców na czas odbudowy Strefy Gazy

opublikowano:
mid-epa11866159_2.webp
Tak wygląda dziś Strefa Gazy. Jej odbudowa zajmie lata (Fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER)
Kraje Bliskiego Wschodu odrzuciły pomysł Donalda Trumpa dotyczący przeniesienia Palestyńczyków z Gazy na czas odbudowy zniszczonego regionu. Wysocy rangą przedstawiciele Egiptu, Jordanii, Arabii Saudyjskiej, Kataru oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich stanowczo sprzeciwili się propozycji amerykańskiego prezydenta, który zaproponował przeniesienie mieszkańców Strefy Gazy do Egiptu i Jordanii.

Wspólne oświadczenie ministrów spraw zagranicznych oraz wysokich urzędników państw arabskich, które zostało wydane po sobotnim spotkaniu w Kairze, podkreśla, że pomysł Trumpa "zagraża stabilności regionu, stwarza ryzyko rozszerzenia konfliktu i podważa perspektywę pokoju" na Bliskim Wschodzie. Dokument podpisał również sekretarz generalny Ligi Państw Arabskich Ahmad Abu al-Ghajt oraz przedstawiciel Autonomii Palestyńskiej. W oświadczeniu wyraźnie zaznaczono sprzeciw wobec jakiegokolwiek "naruszania niezbywalnych praw Palestyńczyków" poprzez działania osadnicze, wysiedlenia czy zajmowanie ich ziemi.

Trump wielokrotnie w ostatnich dniach sugerował możliwość tymczasowego lub długoterminowego przeniesienia części ludności Strefy Gazy, by umożliwić odbudowę zniszczonego przez wojnę terytorium. Prezydent USA wskazał Egipt i Jordanię jako potencjalne miejsca relokacji Palestyńczyków, jednak zarówno prezydent Egiptu, Abdel Fatah el-Sisi, jak i król Jordanii, Abdullah II, jednoznacznie odrzucili ten pomysł, zaznaczając, że nie wezmą udziału w jego realizacji.

Oficjalnie deklarują chęć współpracy

Egipskie biuro prasowe poinformowało, że prezydent Sisi rozmawiał z Trumpem na temat zawarcia rozejmu w Strefie Gazy. Rozmowa odbyła się w pozytywnej atmosferze, a obie strony podkreśliły konieczność współpracy i koordynacji działań między Egiptem a USA.

W przyjętej przez państwa arabskie deklaracji zapisano również gotowość do współpracy z nową administracją amerykańską w dążeniu do "sprawiedliwego i pełnego pokoju na Bliskim Wschodzie", który opierałby się na rozwiązaniu dwupaństwowym. Celem jest zakończenie trwającego od dziesięcioleci konfliktu izraelsko-palestyńskiego przez powstanie niepodległego państwa palestyńskiego obok Izraela.

Uchodźcy ciągną do Europy, bo arabscy bogacze ani myślą ich przyjmować

W Strefie Gazy, od 19 stycznia, obowiązuje zawieszenie broni, które zostało wynegocjowane przy pomocy USA, Egiptu i Kataru, kończąc kolejną fazę wojny między Izraelem a Hamasem. Obecnie trwa pierwszy etap porozumienia, obejmujący m.in. wymianę zakładników, stopniowe wycofywanie wojsk izraelskich oraz zwiększenie pomocy humanitarnej dla terytorium. W przyszłym tygodniu mają się rozpocząć negocjacje dotyczące drugiej fazy porozumienia, która zakłada trwały rozejm.

Odmowa pokazuje jednak, że kraje arabskie nie są skłonne pomagać ofiarom konfliktów w swoim regionie. Dotyczy to wszystkich, także najbogatszych państw Bliskiego Wschodu.

źr. wPolsce24 za PAP

Świat

Niemka zdradza, co sądzi o migrantach

opublikowano:
1850792_3.webp
Mieszkanka Niemiec zdradza, co myśli o uchodźcach w jej mieście i nie życzy tego Polsce (fot. wPolsce24)
Redaktor telewizji wPolsce24 Stanisław Pyrzanowski przebywa obecnie na granicy polsko-niemieckiej, gdzie zbiera informacje dotyczące powstającego w Eisenhüttenstadt ośrodka, z którego mają być przerzucani do Polski przebywający w Niemczech migranci. Pyrzanowski rozmawia ze zwykłymi Niemcami, którzy szczerze odpowiadają, co sądzą o przybyszach z Afryki i Azji oraz swoich władzach.
Świat

Macron bije się w piersi za konszachty z Rosją. "To Polska miała rację"

opublikowano:
macron screen.webp
Emmanuel Macron pokajał się za błędy w relacjach z Rosją (Fot. screen YT)
Emmanuel Macron przyznał, że mylił się latami w sprawie Rosji. Według niego to nie Francja czy Niemcy, ale Polska miała rację co do tego, jak traktować Moskali.
Świat

Niemcy już gotowi do cenzury przekazu z okolic ośrodka dla migrantów przy granicy z Polską. Wiadomości wPolsce24

opublikowano:
videoframe_86107.webp
Niemieckie władze już jutro uruchomią specjalny ośrodka dla osób, których wnioski o azyl zostały odrzucone, w Eisenhüttenstadt, przy granicy z Polską. A dziś już pokazali, że będą cenzurować reporterów z Polski, którzy będą chcieli pokazywać, jak działa ośrodek.
Polska

Prezydent Andrzej Duda: nie widzę innej siły poza USA, która mogłaby zatrzymać wojnę na Ukrainie

opublikowano:
videoframe_83434.webp
Prezydent Andrzej Duda skomentował wczorajsze wydarzenia w Białym Domu przed swoim odlotem do Stanów Zjednoczonych. Prezydent podkreślił, że pokój na Ukrainie nie jest możliwy bez udziału Stanu Zjednoczonych.
Świat

Ostra kłótnia Trumpa z Zełenskim na oczach świata! Pokoju nie będzie, a co Trump powiedział o Polsce?

opublikowano:
mid-epa11930794.webp
Donald Trump, J.D Vance oraz Wołodymyr Zełenski podczas rozmów w Gabinecie Owalnym (fot.PAP/EPA/JIM LO SCALZO / POOL)
W Białym Domu doszło do spotkania między Donaldem Trumpem a Wołodymyrem Zełenskim. Cały świat obserwował kłótnię jaka rozpętała się między politykami, z czynnym udziałem wiceprezydenta USA JD Vance'a. Ta rozmowa z pewnością przejdzie do historii.
Świat

Czy Putin faktycznie ograł Trumpa? Ekspert zwraca uwagę na kilka szczegółów

opublikowano:
1878118_6.webp
Marek Budzisz ocenił rozmowy Trump-Putin (fot. wPolsce24)
- Rozmowy, które się rozpoczynają nie będą rozmowami ani prostymi ani krótkimi. Tutaj Putin stawia wysoko poprzeczkę - powiedział na antenie telewizji wPolsce24.pl Marek Budzisz, ekspert od polityki międzynarodowej.