Świat

Oto arabska solidarność w praktyce. Żaden kraj regionu nie chce przyjąć uchodźców na czas odbudowy Strefy Gazy

opublikowano:
mid-epa11866159_2.webp
Tak wygląda dziś Strefa Gazy. Jej odbudowa zajmie lata (Fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER)
Kraje Bliskiego Wschodu odrzuciły pomysł Donalda Trumpa dotyczący przeniesienia Palestyńczyków z Gazy na czas odbudowy zniszczonego regionu. Wysocy rangą przedstawiciele Egiptu, Jordanii, Arabii Saudyjskiej, Kataru oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich stanowczo sprzeciwili się propozycji amerykańskiego prezydenta, który zaproponował przeniesienie mieszkańców Strefy Gazy do Egiptu i Jordanii.

Wspólne oświadczenie ministrów spraw zagranicznych oraz wysokich urzędników państw arabskich, które zostało wydane po sobotnim spotkaniu w Kairze, podkreśla, że pomysł Trumpa "zagraża stabilności regionu, stwarza ryzyko rozszerzenia konfliktu i podważa perspektywę pokoju" na Bliskim Wschodzie. Dokument podpisał również sekretarz generalny Ligi Państw Arabskich Ahmad Abu al-Ghajt oraz przedstawiciel Autonomii Palestyńskiej. W oświadczeniu wyraźnie zaznaczono sprzeciw wobec jakiegokolwiek "naruszania niezbywalnych praw Palestyńczyków" poprzez działania osadnicze, wysiedlenia czy zajmowanie ich ziemi.

Trump wielokrotnie w ostatnich dniach sugerował możliwość tymczasowego lub długoterminowego przeniesienia części ludności Strefy Gazy, by umożliwić odbudowę zniszczonego przez wojnę terytorium. Prezydent USA wskazał Egipt i Jordanię jako potencjalne miejsca relokacji Palestyńczyków, jednak zarówno prezydent Egiptu, Abdel Fatah el-Sisi, jak i król Jordanii, Abdullah II, jednoznacznie odrzucili ten pomysł, zaznaczając, że nie wezmą udziału w jego realizacji.

Oficjalnie deklarują chęć współpracy

Egipskie biuro prasowe poinformowało, że prezydent Sisi rozmawiał z Trumpem na temat zawarcia rozejmu w Strefie Gazy. Rozmowa odbyła się w pozytywnej atmosferze, a obie strony podkreśliły konieczność współpracy i koordynacji działań między Egiptem a USA.

W przyjętej przez państwa arabskie deklaracji zapisano również gotowość do współpracy z nową administracją amerykańską w dążeniu do "sprawiedliwego i pełnego pokoju na Bliskim Wschodzie", który opierałby się na rozwiązaniu dwupaństwowym. Celem jest zakończenie trwającego od dziesięcioleci konfliktu izraelsko-palestyńskiego przez powstanie niepodległego państwa palestyńskiego obok Izraela.

Uchodźcy ciągną do Europy, bo arabscy bogacze ani myślą ich przyjmować

W Strefie Gazy, od 19 stycznia, obowiązuje zawieszenie broni, które zostało wynegocjowane przy pomocy USA, Egiptu i Kataru, kończąc kolejną fazę wojny między Izraelem a Hamasem. Obecnie trwa pierwszy etap porozumienia, obejmujący m.in. wymianę zakładników, stopniowe wycofywanie wojsk izraelskich oraz zwiększenie pomocy humanitarnej dla terytorium. W przyszłym tygodniu mają się rozpocząć negocjacje dotyczące drugiej fazy porozumienia, która zakłada trwały rozejm.

Odmowa pokazuje jednak, że kraje arabskie nie są skłonne pomagać ofiarom konfliktów w swoim regionie. Dotyczy to wszystkich, także najbogatszych państw Bliskiego Wschodu.

źr. wPolsce24 za PAP

Świat

Rosyjski gaz nie płynie już do Europy przez Ukrainę. Kijów: "Wstrzymaliśmy tranzyt rosyjskiego gazu. To historyczne wydarzenie"

opublikowano:
mid-epa11799234.webp
Centrala Gazpromu (fot. PAP/EPA/ANATOLY MALTSEV)
Rosyjski koncern Gazprom poinformował o wstrzymaniu eksportu gazu do Europy przez Ukrainę od godz. 8 czasu moskiewskiego (6 czasu polskiego), kiedy to wygasł termin umowy o tranzycie tego surowca. Słowacki operator potwierdził, że przepływ gazu ustał.
Zaprzysiężenie Donalda Trumpa

Pierwsze decyzje nowego prezydenta. Zebraliśmy najważniejsze deklaracje Donalda Trumpa

opublikowano:
mid-epa11840194.webp
Donald Trump zapowiedział podjęcie pierwszych decyzji. (fot.PAP/EPA/Greg Nash)
Donald Trump chwilę po swoim zaprzysiężeniu na prezydenta USA wygłosił inauguracyjne przemówienie, w którym zapowiedział podjęcie pierwszych decyzji. Wśród deklaracji znalazła się m.in. polityka migracyjna, energetyka oraz handel zagraniczny.
Polska

Jacek Sasin: Tusk miał rację, jeden Donald wystarczy

opublikowano:
videoframe_245189.webp
Pierwsze decyzje Donalda Trumpa wyraźnie pokazują, że będzie on realizował politykę tożsamą z tym, co robiła w czasie swoich rządów w Polsce Zjednoczona Prawica - przekonywał były wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin w porannej rozmowie z red. Dorotą Łosiewicz na antenie wPolsce24.
Zaprzysiężenie Donalda Trumpa

Tak Ameryka świętowała zaprzysiężenie Donalda Trumpa

opublikowano:
impreza_potrumpie.webp
Amerykanie świętowali zaprzysiężenie Trumpa (fot. wPolsce24)
Trzy oficjalne bale i feta do białego rana na ulicach Waszyngtonu. Mieszkańcy Stanów Zjednoczonych świętowali objęcie władzy przez Donalda Trumpa.
Świat

Co łączy Grzegorza Brauna i Gretę Thunberg?

opublikowano:
MK5_Grz_Br_17_05_334_IMG_5374 2025-01-29_16.52.48 2025-01-29_16.53.14.webp
(Fot. Fratria)
Choć wydawać by się mogło, że Grzegorz Braun – tzw. "skrajnie prawicowy" polski polityk – i Greta Thunberg – lewicowa aktywistka klimatyczna – nie mają ze sobą nic wspólnego, to okazuje się, że ich drogi przecinają się w jednym punkcie: krytyce izraelskich działań w Strefie Gazy.
Świat

Od największej góry lodowej świata oderwał się fragment wielkości największej warszawskiej dzielnicy

opublikowano:
videoframe_3094.webp
Naukowcy potwierdzili, że od największej góry lodowej świata, nazwanej raczej mało romantycznie "A23", oderwał się duży fragment o długości 19 km i powierzchni 79 km², co odpowiada rozmiarom Wawra - największej dzielnicy stolicy Polski. To pierwsze poważne pęknięcie tej góry od jej oderwania się od Antarktydy w 1988 roku.