Świat

Unia chce nam dać "tożsamość cyfrową". Czy można ufać brukselskim urzędnikom?

opublikowano:
pexels-karolina-grabowska-4386152.webp
Flaga UE na banknocie Euro (fot.Pexels)
Unijni urzędnicy postawili na cyfrową rewolucję. Od 2026 roku tradycyjne dokumenty tożsamości mogą odejść do lamusa – zastąpi je Europejska Tożsamość Cyfrowa (EUDI), czyli wirtualny portfel w telefonie. System jest już testowany w 25 krajach UE oraz Norwegii, Islandii i Ukrainie.

Dzięki EUDI obywatele sami zdecydują, kto i jakie ich informacje może wykorzystywać – zapowiadała Ursula von der Leyen. W praktyce oznacza to możliwość załatwiania spraw urzędowych, zakładania kont bankowych czy wynajmu samochodów bez fizycznych dokumentów.

Testy systemu potrwają do 2025 roku. W pilotażu bierze udział ponad 250 firm i instytucji z całej Europy.  "Chcemy wyeliminować wszystkie niedociągnięcia przed oficjalnym startem" - tłumaczy unijna urzędnik. Co ciekawe, w gronie testujących znalazła się Ukraina, co eksperci odczytują jako sygnał przyszłej integracji z UE.

Niemcy już idą o krok dalej. Od kwietnia br. kierowcy mogą legitymować się wyłącznie cyfrowym prawem jazdy w aplikacji.

– Testy z 2,5 tys. użytkowników potwierdziły, że to wygodne i bezpieczne rozwiązanie – zapewnia niemieckie Ministerstwo Cyfryzacji.

źr. wPolsce24 za Wirtualna Polska

 

Świat

Zakulisowy deal z Tuskiem? Bruksela jest gotowa na wiele, byle tylko wygrał Trzaskowski

opublikowano:
mid-epa12121292 ok.webp
Dziennik „Le Monde” ujawnił, jak Komisja Europejska pomaga obozowi Donalda Tuska w czasie kampanii przed wyborami prezydenckimi. By nie zrazić wyborców i zwiększyć szanse Rafała Trzaskowskiego w rywalizacji z kandydatem popieranym przez PiS Karolem Nawrockim, szefowa KE Ursula von der der Leyen ograniczyła polityczną presję na polski rząd i przesuwa w czasie niewygodne decyzje.
Polska

Poseł ze Szwecji: miliony uchodźców z Ukrainy nie zwolnią Polski z obowiązków migracyjnych wobec UE

opublikowano:
videoframe_26403.webp
Ludvig Aspling, szwedzki poseł do parlamentu i znany krytyk unijnej polityki migracyjnej, odniósł się do kwestii tzw. paktu migracyjnego, który budzi kontrowersje w wielu krajach członkowskich. W jego ocenie Polska, mimo ogromnego zaangażowania w pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy, nie może liczyć na zwolnienie z obowiązku przyjmowania migrantów w ramach nowych unijnych przepisów.
Polska

"Prezydencja widmo" - jaki jest największy sukces polskiego przewodnictwa w UE? Rząd częstował jabłkami

opublikowano:
videoframe_114873.webp
Z końcem czerwca kończy się polska prezydencja w Unii Europejskiej. Z tej okazji Wiadomości wPolsce24 przypomniały zapowiedzi premiera Donalda Tuska, gdy się zaczynała pół roku temu. A podsumowanie? No cóż, nie bardzo jest co podsumowywać.
Świat

Co powiedział Sławosz Uznański-Wiśniewski po starcie misji

opublikowano:
mid-25625084 ok.webp
W kosmosie nie jestem sam, reprezentuję nas wszystkich - powiedział z pokładu kapsuły Dragon polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski.
Świat

Polak już w kosmosie. Misja wystartowała

opublikowano:
mid-25625087 ok.webp
Rakieta Falcon 9 z kapsułą Crew Dragon (fot. PAP/Leszek Szymański)
Punktualnie o 8.31 wystartowała misja kosmiczna Ax-4 z udziałem polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Start odbył z Kennedy Space Center na przylądku Canaveral na Florydzie. Rakieta Falcon 9 firmy SpaceX wyniosła na orbitę kapsułę Dragon z czteroosobową załogą.
Świat

Prezydent Duda żegna się z Kijowem. Dostał ważne odznaczenie

opublikowano:
mid-25628186 ok.webp
Polska cały czas starała się wspierać Ukrainę - mówił w Kijowie prezydent Andrzej Duda, który spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim. Polski gość został uhonorowany jednym z najważniejszych ukraińskich odznaczeń - Orderem Wolności.