Świat

Koniec długiej rozmowy Trumpa z Putinem. „Jesteśmy na dobrej drodze”

opublikowano:
mid-epa12117565.webp
Donald Trump rozmawiał z Władimirem Putinem. (fot.PAP/ EPA/VYACHESLAV PROKOFYEV)
Zakończyła się rozmowa prezydentów Stanów Zjednoczonych i Rosji. Zdaniem Władimira Putina konwersacja z Donaldem Trumpem była „konstruktywna”. Rosyjski przywódca wyraził gotowość do pracy ze stroną ukraińską nad memorandum dotyczącym przyszłych rozmów pokojowych.

Rozmowa telefoniczna Donalda Trumpa z Władimirem Putinem rozpoczęła się o godzinie 16:39 czasu polskiego. Prezydenci połączyli się ze sobą już po raz trzeci od czasu ponownego objęcia urzędu przez Donalda Trumpa. Wcześniej kontaktowali się telefonicznie 12 lutego i 18 marca.

Po zakończeniu rozmowy, która trwała ponad dwie godziny rosyjski przywódca wyszedł do dziennikarzy i zdradził, jak przebiegała dyskusja z jego amerykańskim odpowiednikiem.

Zdaniem Putina rozmowa była „konstruktywna”, a jej głównym tematem był proces pokojowy, a szczególnie wstrzymanie działań wojennych. Prezydent Rosji zadeklarował, że Kreml jest gotowy pracować z Ukrainą nad memorandum w sprawie przyszłych rozmów pokojowych. Ponownie powiedział, że „pierwotne przyczyny konfliktu powinny zostać wyeliminowane”.

- Putin powiedział, że Kijów i Moskwa powinny wypracować kompromis, który będzie odpowiadał obu stronom – informuje Reuters. 

- Ogólnie rzecz biorąc, jesteśmy na dobrej drodze. Rosja opowiada się za zaprzestaniem walk, ale konieczne jest opracowanie najskuteczniejszych metod prowadzących do pokoju – stwierdził Putin na spotkaniu z dziennikarzami.

źr. wPolsce24 za RMF FM

Świat

Biały Dom z potężnym wsparciem dla Karola Nawrockiego w wyborczym wyścigu. Ta wizyta wywołała wściekłość ludzi Tuska

opublikowano:
bialydom.webp
(fot. screen za X)
Karol Nawrocki przebywa w Stanach Zjednoczonych, w Waszyngtonie. Obywatelski kandydat na prezydenta wziął udział w uroczystościach Narodowego Dnia Modlitwy w Ogrodzie Różanym w Białym Domu. Spotkał się z prezydentem Donaldem Trumpem, a oficjalny profil Białego Domu na portalu X zamieścił wspólne zdjęcia obu polityków.
Świat

„Przeciwko upokorzeniu w kraju i za granicą”. Kandydat konserwatystów głosował w Bukareszcie. Początek „wiosny ludów”?

opublikowano:
mid-epa12111622.webp
George Simion zagłosował pod Bukaresztem (Fot. PAP/EPA)
Lider rumuńskiej partii AUR George Simion zagłosował w niedzielę w drugiej turze wyborów prezydenckich. Towarzyszył mu Calin Georgescu, wykluczony z elekcji przez tamtejsze władze.
Świat

W Rumunii prowadzi Dan, ale eksperci radzą, żeby poczekać

opublikowano:
simion wyniki.webp
Wieczór wyborczy George Simiona (Fot. Artur Ceyrowski)
Prawie 54 proc. dla lewicowego, wpieranego m.in. przez rodzinę Sorosów Nicusora Dana i trochę ponad 46 proc. dla konserwatysty George'a Simiona w drugiej turze powtórzonych wyborów prezydenckich w Rumunii. To wcale nie oznacza jednak, że mamy pewnego zwycięzcę tej elekcji.
Świat

W Rumunii jednak wyborcza niespodzianka. Simion uznał wynik

opublikowano:
mid-epa12115387.webp
Nicusor Dan świętuje zwycięstwo (fot. ROBERT GHEMENT/EPA/PAP)
Lewicowy, prounijny burmistrz Bukaresztu Nicusor Dan wygrał wybory prezydenckie w Rumunii. Pokonał rywal z prawicy George Simiona. Przegrany początkowo nie uznał porażki, ale ostatecznie złożył Danowi gratulacje. Podkreślił zarazem, że będzie dalej walczył o sprawiedliwość.
Świat

Panika w Berlinie! Niemcy boją się klęski Trzaskowskiego, wieszczą rozpad rządu Tuska i straszą prawicowymi ekstremistami

opublikowano:
MK9_gdlnm_19_09_sss_f_DSC05270.webp
W Berlinie panicznie boją się porażki Rafała Trzaskowskiego (Fot. Fratria)
Pali się! Niemieckie media wpadły w totalną panikę w związku z wynikami pierwszej tury wyborów prezydenckich w Polsce.
Świat

Zakulisowy deal z Tuskiem? Bruksela jest gotowa na wiele, byle tylko wygrał Trzaskowski

opublikowano:
mid-epa12121292 ok.webp
Dziennik „Le Monde” ujawnił, jak Komisja Europejska pomaga obozowi Donalda Tuska w czasie kampanii przed wyborami prezydenckimi. By nie zrazić wyborców i zwiększyć szanse Rafała Trzaskowskiego w rywalizacji z kandydatem popieranym przez PiS Karolem Nawrockim, szefowa KE Ursula von der der Leyen ograniczyła polityczną presję na polski rząd i przesuwa w czasie niewygodne decyzje.