Świat

Pierwsze spotkanie od słynnej awantury w Białym Domu. J.D. Vance i Zełenski razem w Rzymie

opublikowano:
mid-epa12113164 ok.webp
Pierwsze spotkanie Wołodymyra Zełenskiego i J.D.Vence'a podczas mszy na placu św. Piotra (fot. FABIO FRUSTACI/EPA/PAP)
Amerykański wiceprezydent J.D. Vance i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkali się w Rzymie. To ich pierwsze rozmowy od czasu kłótni w Białym Domu. W spotkaniu uczestniczył sekretarz stanu USA Marco Rubio.

Msza św. inaugurująca pontyfikat Leona XIV zgromadziła wielu światowych przywódców, koronowane głowy oraz najważniejszych polityków. Byli wśród nich prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oraz wiceprezydent USA J.D. Vance, którzy wykorzystali uroczystość do odnowienia nadszarpniętych stosunków.

Jak podkreślają media, to ich pierwsze spotkanie od czasu osławionej sprzeczki w Białym Domu 28 lutego

Przypomnijmy w największym skrócie: Wołodymyr Zełenski w Waszyngtonie miał podpisać z prezydentem USA Donaldem Trumpem umowę o dostępie amerykańskich firm do eksploatacji metali ziem rzadkich w Ukrainie. Zamiast tego politycy zaczęli ożywioną dyskusję na temat skali amerykańskiej pomocy dla walczącej z Rosją Ukrainy. Do wymiany zdań dołączył się wiceprezydent USA J.D. Vance. Amerykańscy gospodarze zarzucili ukraińskiemu gościowi niewdzięczność. W konsekwencji tego dnia do podpisania umowy nie doszło, a Zełenski został wyproszony z Białego Domu. Umowa między obu krajami została podpisana dopiero 30 kwietnia 2025 roku.

W niedzielę Zełenski i J.D. Vance widzieli się najpierw na placu świętego Piotra w Watykanie na mszy inauguracyjnej pontyfikat Leona XIV i uścisnęli sobie dłonie. Potem spotkali się jeszcze w rezydencji ambasadora USA we Włoszech, gdzie dołączył do nich sekretarz stanu USA Marco Rubio.

źr. wPolsce24 za BFMTV/PAP

 

 

Świat

Biały Dom z potężnym wsparciem dla Karola Nawrockiego w wyborczym wyścigu. Ta wizyta wywołała wściekłość ludzi Tuska

opublikowano:
bialydom.webp
(fot. screen za X)
Karol Nawrocki przebywa w Stanach Zjednoczonych, w Waszyngtonie. Obywatelski kandydat na prezydenta wziął udział w uroczystościach Narodowego Dnia Modlitwy w Ogrodzie Różanym w Białym Domu. Spotkał się z prezydentem Donaldem Trumpem, a oficjalny profil Białego Domu na portalu X zamieścił wspólne zdjęcia obu polityków.
Świat

„Przeciwko upokorzeniu w kraju i za granicą”. Kandydat konserwatystów głosował w Bukareszcie. Początek „wiosny ludów”?

opublikowano:
mid-epa12111622.webp
George Simion zagłosował pod Bukaresztem (Fot. PAP/EPA)
Lider rumuńskiej partii AUR George Simion zagłosował w niedzielę w drugiej turze wyborów prezydenckich. Towarzyszył mu Calin Georgescu, wykluczony z elekcji przez tamtejsze władze.
Świat

W Rumunii prowadzi Dan, ale eksperci radzą, żeby poczekać

opublikowano:
simion wyniki.webp
Wieczór wyborczy George Simiona (Fot. Artur Ceyrowski)
Prawie 54 proc. dla lewicowego, wpieranego m.in. przez rodzinę Sorosów Nicusora Dana i trochę ponad 46 proc. dla konserwatysty George'a Simiona w drugiej turze powtórzonych wyborów prezydenckich w Rumunii. To wcale nie oznacza jednak, że mamy pewnego zwycięzcę tej elekcji.
Świat

W Rumunii jednak wyborcza niespodzianka. Simion uznał wynik

opublikowano:
mid-epa12115387.webp
Nicusor Dan świętuje zwycięstwo (fot. ROBERT GHEMENT/EPA/PAP)
Lewicowy, prounijny burmistrz Bukaresztu Nicusor Dan wygrał wybory prezydenckie w Rumunii. Pokonał rywal z prawicy George Simiona. Przegrany początkowo nie uznał porażki, ale ostatecznie złożył Danowi gratulacje. Podkreślił zarazem, że będzie dalej walczył o sprawiedliwość.
Świat

Panika w Berlinie! Niemcy boją się klęski Trzaskowskiego, wieszczą rozpad rządu Tuska i straszą prawicowymi ekstremistami

opublikowano:
MK9_gdlnm_19_09_sss_f_DSC05270.webp
W Berlinie panicznie boją się porażki Rafała Trzaskowskiego (Fot. Fratria)
Pali się! Niemieckie media wpadły w totalną panikę w związku z wynikami pierwszej tury wyborów prezydenckich w Polsce.
Świat

Zakulisowy deal z Tuskiem? Bruksela jest gotowa na wiele, byle tylko wygrał Trzaskowski

opublikowano:
mid-epa12121292 ok.webp
Dziennik „Le Monde” ujawnił, jak Komisja Europejska pomaga obozowi Donalda Tuska w czasie kampanii przed wyborami prezydenckimi. By nie zrazić wyborców i zwiększyć szanse Rafała Trzaskowskiego w rywalizacji z kandydatem popieranym przez PiS Karolem Nawrockim, szefowa KE Ursula von der der Leyen ograniczyła polityczną presję na polski rząd i przesuwa w czasie niewygodne decyzje.