Świat

A to ciekawe! Zaskakujący gigant odnaleziony w Bałtyku

opublikowano:
MK8_bltszt_2023_DSC05635.webp
Bałtyk kryje w sobie niesamowite tajemnice (Fot. Fratria)
Naukowcy ze Szwecji dokonali niezwykłego odkrycia w Morzu Bałtyckim. Okazuje się, że skromny morszczyn pęcherzykowaty, potrafi klonować się do rozmiarów niewyobrażalnego giganta. Jeden z jego klonów rozciąga się na imponujące 500 kilometrów! Jeśli wyniki badań zostaną potwierdzone, może to być największy znany klon jakiegokolwiek organizmu na Ziemi.

Badacze z Uniwersytetu w Goeteborgu opisali to zjawisko w prestiżowym czasopiśmie „Molecular Ecology”. Morszczyn pęcherzykowaty jest jednym z nielicznych gatunków wodorostów, które potrafią przetrwać w mało zasolonych wodach Bałtyku. Tworzy on podmorskie lasy, które stanowią dom dla licznych ryb, narybku, skorupiaków i ślimaków.

Co sprawia, że ten konkretny morszczyn jest tak wyjątkowy? Otóż okazało się, że ta rozległa populacja to jeden organizm – genetycznie identyczne fragmenty, które przez wieki rozprzestrzeniały się z prądami wodnymi. Naukowcy ustalili, że klon ten jest niemal w całości żeński, a jego skala jest zdumiewająca – rozciąga się od Öregrund aż po okolice Umeå. To czyni go niekwestionowaną „supersamicą” wśród wodorostów!

Ciche zagrożenie dla wodnego giganta

Choć ten morszczyn pęcherzykowaty może wydawać się niezwykle odporny, jego przyszłość stoi pod znakiem zapytania. Brak rozmnażania płciowego sprawia, że jego zdolność do adaptacji jest ograniczona. Ocieplenie i spadek zasolenia Morza Bałtyckiego mogą stanowić poważne zagrożenie dla tej podwodnej potęgi.

To nie pierwsze takie odkrycie. W 2022 roku naukowcy znaleźli w australijskiej Zatoce Rekina gigantyczną roślinę mierzącą 180 kilometrów, która liczy sobie aż 4,5 tysiąca lat! Teraz Bałtyk może się pochwalić własnym podwodnym rekordzistą – pytanie tylko, jak długo uda mu się przetrwać w zmieniających się warunkach.

Podwodne ekosystemy wciąż skrywają przed nami tajemnice. Kto wie, jakie jeszcze giganty kryją się w morskich głębinach?

Z kolei za największy i najstarszy organizm na lądzie uchodzi las Pando w stanie Utah. Na powierzchni ponad 40 hektarów rośnie tam 47 tysięcy identycznych genetycznie drzew topoli osikowej, które dodatkowo połączone są jednym systemem korzeniowym.  Analizując setki próbek z tego unikalnego organizmu, naukowcy ustalili, że Pando ma od 16 000 do 80 000 lat, co potwierdza wcześniejsze hipotezy mówiące o tym, że jest jednym z najstarszych organizmów na Ziemi. 

źr. wPolsce24 za PAP

Świat

Wiadomości: Już jutro pogrzeb Papieża Franciszka. Nasza relacja z Rzymu w przededniu uroczystości

opublikowano:
1916590_6.webp
(fot. za wPolsce24)
Około 250 tysięcy osób oddało hołd papieżowi Franciszkowi przy jego trumnie wystawionej w bazylice Świętego Piotra - poinformowano już po zamknięciu bazyliki. Specjalną relację z Watykanu przygotowała reporterka wPolsce24 Anna Pawelec.
Świat

Pasterz, który chciał pachnieć jak jego owce. Zobacz wyjątkową relację z pogrzebu papieża Franciszka

opublikowano:
pogrzeb papieża wiadomości.webp
Pogrzeb papieża Franciszka (Fot. screen wPolsce24)
Był pierwszym jezuitą wybranym na papieża i pierwszym przedstawicielem Ameryki Południowej na tronie Piotrowym. Ale przede wszystkim: był papieżem, który chciał być blisko tych, którym służył.
Świat

Biały Dom z potężnym wsparciem dla Karola Nawrockiego w wyborczym wyścigu. Ta wizyta wywołała wściekłość ludzi Tuska

opublikowano:
bialydom.webp
(fot. screen za X)
Karol Nawrocki przebywa w Stanach Zjednoczonych, w Waszyngtonie. Obywatelski kandydat na prezydenta wziął udział w uroczystościach Narodowego Dnia Modlitwy w Ogrodzie Różanym w Białym Domu. Spotkał się z prezydentem Donaldem Trumpem, a oficjalny profil Białego Domu na portalu X zamieścił wspólne zdjęcia obu polityków.
Świat

„Przeciwko upokorzeniu w kraju i za granicą”. Kandydat konserwatystów głosował w Bukareszcie. Początek „wiosny ludów”?

opublikowano:
mid-epa12111622.webp
George Simion zagłosował pod Bukaresztem (Fot. PAP/EPA)
Lider rumuńskiej partii AUR George Simion zagłosował w niedzielę w drugiej turze wyborów prezydenckich. Towarzyszył mu Calin Georgescu, wykluczony z elekcji przez tamtejsze władze.
Świat

W Rumunii prowadzi Dan, ale eksperci radzą, żeby poczekać

opublikowano:
simion wyniki.webp
Wieczór wyborczy George Simiona (Fot. Artur Ceyrowski)
Prawie 54 proc. dla lewicowego, wpieranego m.in. przez rodzinę Sorosów Nicusora Dana i trochę ponad 46 proc. dla konserwatysty George'a Simiona w drugiej turze powtórzonych wyborów prezydenckich w Rumunii. To wcale nie oznacza jednak, że mamy pewnego zwycięzcę tej elekcji.
Świat

W Rumunii jednak wyborcza niespodzianka. Simion uznał wynik

opublikowano:
mid-epa12115387.webp
Nicusor Dan świętuje zwycięstwo (fot. ROBERT GHEMENT/EPA/PAP)
Lewicowy, prounijny burmistrz Bukaresztu Nicusor Dan wygrał wybory prezydenckie w Rumunii. Pokonał rywal z prawicy George Simiona. Przegrany początkowo nie uznał porażki, ale ostatecznie złożył Danowi gratulacje. Podkreślił zarazem, że będzie dalej walczył o sprawiedliwość.