Świat

Niewiarygodne bestialstwo! Rzucają bomby na tereny zniszczone przez trzęsienie ziemi

opublikowano:
mid-epa11996875.webp
Dziś z wizytą do swoich przyjaciół z junty przybył wiceminister obrony Rosji Aleksander Fomin. Pretekstem była 80. rocznica utworzenia wojsk w Birmie (Fot. PAP/EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS S HANDOUT)
Czy są jakieś granice bestialstwa, których nie przekroczy człowiek? Podczas gdy mieszkańcy Brimy (Mjanmy) próbują podnieść się po potężnym trzęsieniu ziemi, które zabiło tysiące osób, wojskowa junta... nie przestaje bombardować kraju!

ONZ nazwało te ataki "całkowicie skandalicznymi i nie do zaakceptowania". ONZ-owski ekspert ds. Mjanmy Tom Andrews stwierdził, że to "niewiarygodne", iż wojsko zrzuca bomby w czasie, gdy ludzie próbują ratować ofiary katastrofy.

Trzęsienie ziemi w cieniu wojny

Wstrząsy o magnitudzie 7,7 nawiedziły region Birmy Sagaing, powodując zniszczenia także w Mandalay i stolicy Naypyidaw, ponad 240 km od epicentrum. Tragedia była tym bardziej bolesna, że wydarzyła się w kraju rozdzieranym toczoną od czterech lat wojną domową.

W obliczu tej tragedii opozycyjny Narodowy Rząd Jedności (NUG) ogłosił dwutygodniowe wstrzymanie operacji ofensywnych, by umożliwić pomoc poszkodowanym. Junta wojskowa natomiast nie zaprzestała ataków.

Już trzy godziny po trzęsieniu ziemi w wyniku nalotu w Naungcho, w stanie Shan, zginęło siedem osób. Wrogie juncie grupy partyzanckie donoszą o bombardowaniach w Chang-U i regionach przy granicy z Tajlandią.

Junta traci kontrolę

Cztery lata po zamachu stanu, do jakiego doszło w lutym 2021 roku, armia kontroluje mniej niż jedną czwartą kraju. Resztę terytorium przejęły grupy oporu i armie etniczne. Junta ponosząc kolejne porażki w walkach lądowych, coraz częściej ucieka się do nalotów. Wojsko przeprowadza bezwzględne ataki na szkoły, szpitale, klasztory i kościoły – w jednym z nalotów zginęło ponad 170 osób, w tym kobiety i dzieci.

Putin i Xi też maczają tu palce

Mimo międzynarodowych wezwań do nałożenia embarga na broń, Rosja i Chiny nie tylko dostarczają reżimowi zaawansowane technologicznie samoloty bojowe, ale także szkolą pilotów. Te same kraje wysłały teraz pomoc humanitarną, co budzi podejrzenia wśród mieszkańców Birmy. Aktywistka Julie Khine mówi: "Trudno zaufać tym wyrazom współczucia, gdy równocześnie te państwa dostarczają reżimowi śmiercionośną broń".

Broń w postaci pomocy humanitarnej

Junta od lat stosuje taktykę blokowania pomocy w regionach kontrolowanych przez opozycję. ONZ ostrzega, że wojskowi mogą wykorzystać pomoc do wzmocnienia swojej pozycji, dostarczając ją jedynie do regionów pozostających pod ich kontrolą, jednocześnie odmawiając jej ludności cywilnej w strefach, gdzie napotykają na opór. Takie działania miały już miejsce w przeszłości – armia uniemożliwiała transporty humanitarne i aresztowała pracowników organizacji pomocowych.

Społeczność międzynarodowa powinna działać

Tom Andrews wezwał zatem społeczność międzynarodową do zwiększenia presji na juntę. „Każdy, kto ma wpływ na wojsko Mjanmy, musi działać natychmiast. Te ataki muszą się skończyć” – podkreślił.

Mieszkańcy Birmy walczą nie tylko z tragicznymi skutkami trzęsienia ziemi, ale także z terrorem własnej armii. Armii, która ewidentnie postanowiła wykorzystać katastrofalne trzęsienie ziemi w celu odzyskania przewagi nad swoimi przeciwnikami. 

źr. wPolsce24 za bbc.com

Świat

Niemcy będą "koncentrować" migrantów w obozie "o chlebie, wodzie i mydle"

opublikowano:
1849022_5.webp
Reporter telewizji wPolsce24 dotarł do niemieckiego ośrodka dla migrantów (fot. wPolsce24)
Dziennikarz telewizji wPolsce24 Stanisław Pyrzanowski dotarł do niemieckiej miejscowości Eisenhüttenstadt, gdzie powstaje specjalny ośrodek dla migrantów, z którego będą oni deportowani do Polski.
Świat

Niemka zdradza, co sądzi o migrantach

opublikowano:
1850792_3.webp
Mieszkanka Niemiec zdradza, co myśli o uchodźcach w jej mieście i nie życzy tego Polsce (fot. wPolsce24)
Redaktor telewizji wPolsce24 Stanisław Pyrzanowski przebywa obecnie na granicy polsko-niemieckiej, gdzie zbiera informacje dotyczące powstającego w Eisenhüttenstadt ośrodka, z którego mają być przerzucani do Polski przebywający w Niemczech migranci. Pyrzanowski rozmawia ze zwykłymi Niemcami, którzy szczerze odpowiadają, co sądzą o przybyszach z Afryki i Azji oraz swoich władzach.
Świat

Macron bije się w piersi za konszachty z Rosją. "To Polska miała rację"

opublikowano:
macron screen.webp
Emmanuel Macron pokajał się za błędy w relacjach z Rosją (Fot. screen YT)
Emmanuel Macron przyznał, że mylił się latami w sprawie Rosji. Według niego to nie Francja czy Niemcy, ale Polska miała rację co do tego, jak traktować Moskali.
Świat

Niemcy już gotowi do cenzury przekazu z okolic ośrodka dla migrantów przy granicy z Polską. Wiadomości wPolsce24

opublikowano:
videoframe_86107.webp
Niemieckie władze już jutro uruchomią specjalny ośrodka dla osób, których wnioski o azyl zostały odrzucone, w Eisenhüttenstadt, przy granicy z Polską. A dziś już pokazali, że będą cenzurować reporterów z Polski, którzy będą chcieli pokazywać, jak działa ośrodek.
Świat

Ostra kłótnia Trumpa z Zełenskim na oczach świata! Pokoju nie będzie, a co Trump powiedział o Polsce?

opublikowano:
mid-epa11930794.webp
Donald Trump, J.D Vance oraz Wołodymyr Zełenski podczas rozmów w Gabinecie Owalnym (fot.PAP/EPA/JIM LO SCALZO / POOL)
W Białym Domu doszło do spotkania między Donaldem Trumpem a Wołodymyrem Zełenskim. Cały świat obserwował kłótnię jaka rozpętała się między politykami, z czynnym udziałem wiceprezydenta USA JD Vance'a. Ta rozmowa z pewnością przejdzie do historii.
Świat

Czy Putin faktycznie ograł Trumpa? Ekspert zwraca uwagę na kilka szczegółów

opublikowano:
1878118_6.webp
Marek Budzisz ocenił rozmowy Trump-Putin (fot. wPolsce24)
- Rozmowy, które się rozpoczynają nie będą rozmowami ani prostymi ani krótkimi. Tutaj Putin stawia wysoko poprzeczkę - powiedział na antenie telewizji wPolsce24.pl Marek Budzisz, ekspert od polityki międzynarodowej.