Świat

Co Biden zostawił Trumpowi w Gabinecie Owalnym? Tradycja sięga czasów Reagana

opublikowano:
mid-epa11840878.webp
Prezydent Donald Trump z listem od Joe Bidena (fot. JIM LO SCALZO/EPA/PAP)
„To bardzo miły list. Mogłem go pokazać, ponieważ uważam, że to jest miły list” – mówił prezydent USA Donald Trump, udostępniając dziennikarzom notatkę, jaką pozostawił mu jego poprzednik Joe Biden.

Trump powiedział dziennikarzom, że otworzył list w dniu inauguracji. - Był zatytułowany „Do Czterdziestego Siódmego" - relacjonował Trump. „Ciesz się tym i rób dobrą robotę”, napisał były prezydent, podkreślając, jak ważna jest ta praca.

Witamy ponownie

Trump powiedział, że czuje, iż powinien pozwolić ludziom zobaczyć list, ponieważ jego treść stawia Bidena w pozytywnym świetle. Dodał: „Doceniam ten list”.

Biden i Trump najwyraźniej odbyli przyjacielską pogawędkę przy herbacie w Białym Domu w poniedziałkowy poranek, przed zaprzysiężeniem. Biden powitał Trumpa w drzwiach słowami „Witamy ponownie”.

Trump przekazując po pierwszej kadencji władzę Bidenowi w styczniu 2021 r., również zostawił dla niego list. Biden przyznał, że treść tej notatki była "bardzo uprzejma", ale nigdy jej nie opublikował.

Nie pozwól, żeby indyki cię załatwiły

Jak przypomniała agencja Reutera, tradycję zostawiania listów dla następcy zapoczątkował w 1989 r. prezydent Ronald Reagan. Przejmujący wówczas władzę George Bush znalazł na biurku kilka słów napisanych przez Reagana na papeterii z nagłówkiem: "Nie pozwól, żeby indyki cię załatwiły" ("Don't let the turkeys get you down") i rysunkiem przedstawiającym wyczerpanego słonia - symbol Republikanów - na którym siedzi stadko indyków ("indyk" to w potocznej angielszczyźnie również "głupek" czy "palant"). Wcześniej Bush sprawował funkcję wiceprezydenta w administracji Reagana.

Kolejne listy były pisane na oficjalnej papeterii Białego Domu. Płynący z nich przekaz był zawsze pozytywny - nawet jeżeli władza była przekazywana przeciwnikowi, z którym zwycięzca właśnie stoczył brutalną walkę.

Symbolikę listów podsumował archiwista z Prezydenckiej Biblioteki Georga Busha. "Pokojowe przekazanie władzy i wiedzy przez jedną administrację prezydenckiej kolejnej jest kamieniem węgielnym i stałym elementem amerykańskiej demokracji" - podkreślił.

źr. wPolsce24 za The Hill/Reuters/PAP

 

Świat

Rosyjski gaz nie płynie już do Europy przez Ukrainę. Kijów: "Wstrzymaliśmy tranzyt rosyjskiego gazu. To historyczne wydarzenie"

opublikowano:
mid-epa11799234.webp
Centrala Gazpromu (fot. PAP/EPA/ANATOLY MALTSEV)
Rosyjski koncern Gazprom poinformował o wstrzymaniu eksportu gazu do Europy przez Ukrainę od godz. 8 czasu moskiewskiego (6 czasu polskiego), kiedy to wygasł termin umowy o tranzycie tego surowca. Słowacki operator potwierdził, że przepływ gazu ustał.
Zaprzysiężenie Donalda Trumpa

Pierwsze decyzje nowego prezydenta. Zebraliśmy najważniejsze deklaracje Donalda Trumpa

opublikowano:
mid-epa11840194.webp
Donald Trump zapowiedział podjęcie pierwszych decyzji. (fot.PAP/EPA/Greg Nash)
Donald Trump chwilę po swoim zaprzysiężeniu na prezydenta USA wygłosił inauguracyjne przemówienie, w którym zapowiedział podjęcie pierwszych decyzji. Wśród deklaracji znalazła się m.in. polityka migracyjna, energetyka oraz handel zagraniczny.
Polska

Jacek Sasin: Tusk miał rację, jeden Donald wystarczy

opublikowano:
videoframe_245189.webp
Pierwsze decyzje Donalda Trumpa wyraźnie pokazują, że będzie on realizował politykę tożsamą z tym, co robiła w czasie swoich rządów w Polsce Zjednoczona Prawica - przekonywał były wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin w porannej rozmowie z red. Dorotą Łosiewicz na antenie wPolsce24.
Zaprzysiężenie Donalda Trumpa

Tak Ameryka świętowała zaprzysiężenie Donalda Trumpa

opublikowano:
impreza_potrumpie.webp
Amerykanie świętowali zaprzysiężenie Trumpa (fot. wPolsce24)
Trzy oficjalne bale i feta do białego rana na ulicach Waszyngtonu. Mieszkańcy Stanów Zjednoczonych świętowali objęcie władzy przez Donalda Trumpa.
Świat

Co łączy Grzegorza Brauna i Gretę Thunberg?

opublikowano:
MK5_Grz_Br_17_05_334_IMG_5374 2025-01-29_16.52.48 2025-01-29_16.53.14.webp
(Fot. Fratria)
Choć wydawać by się mogło, że Grzegorz Braun – tzw. "skrajnie prawicowy" polski polityk – i Greta Thunberg – lewicowa aktywistka klimatyczna – nie mają ze sobą nic wspólnego, to okazuje się, że ich drogi przecinają się w jednym punkcie: krytyce izraelskich działań w Strefie Gazy.
Świat

Od największej góry lodowej świata oderwał się fragment wielkości największej warszawskiej dzielnicy

opublikowano:
videoframe_3094.webp
Naukowcy potwierdzili, że od największej góry lodowej świata, nazwanej raczej mało romantycznie "A23", oderwał się duży fragment o długości 19 km i powierzchni 79 km², co odpowiada rozmiarom Wawra - największej dzielnicy stolicy Polski. To pierwsze poważne pęknięcie tej góry od jej oderwania się od Antarktydy w 1988 roku.