Zaprzysiężenie Donalda Trumpa

Trump idzie na wojnę z samochodami elektrycznymi. Podjął ważne decyzje

opublikowano:
electric-car-6641133_1280 (2).webp
Ich producentów czekają ciężkie czasy (fot. ilustracyjna Pixabay)
Wśród setek dokumentów, jakie Donald Trump podpisał pierwszego dnia, znalazły się także decyzje dotyczące samochodów elektrycznych. Nie spodobają się ich fanom.

Jak donosi Bloomberg, Trump nakazał agencjom federalnym przyjrzenie się dopłatom do zakupu samochodów elektrycznych. Obecnie Amerykanie, którzy decydują się na kupno takiego pojazdu, mogą liczyć m.in. na ulgę podatkową w wysokości do 7,5 tys. dolarów. Trump nie wycofał jej na razie w całości – do tego potrzebna będzie osobna ustawa przyjęta przez Kongres, co może długo potrwać – ale jako prezydent ma możliwość znacznie utrudnić korzystanie z niej. 

Koniec z przymusem 

Na tym jednak nie koniec. W swojej dyrektywie, która była częścią większej dyrektywy energetycznej, Trump stwierdził, że niektóre rządowe programy wsparcia dla pojazdów elektrycznych, a także np. zaostrzone normy emisji i inne „nieprzemyślane, narzucone przez rząd zakłócenia rynku” w praktyce wprowadzały nakaz kupna pojazdów elektrycznych. Na razie nie nakazał jednak ich zniesienia.

Wśród wycofanych przez Trumpa rozporządzeń Bidena znalazł się również ten, który nakazywał rządowi staranie się, by wszystkie pojazdy na amerykańskich drogach były bezemisyjne do 2035 roku. Trump nakazał także anulowanie wszystkich specjalnych zezwoleń, które pozwalają poszczególnym stanom na wprowadzanie takich nakazów. Ta decyzja była najprawdopodobniej wymierzona w lewicową Kalifornię, gdzie przepisy nakazują, by do tego roku wszystkie pojazdy były zeroemisyjne.

Trump nakazał też agencjom federalnym, by te nie wydawały pieniędzy, które przyznały im dwie ustawy przyjęte w czasach Bidena - Ustawa o Redukcji Inflacji i Ustawa o Inwestycjach i Miejscach Pracy w Infrastrukturze. Ta druga przyznawała aż 7,5 miliarda dolarów na budowę sieci publicznych ładowarek w USA.

Co na to Musk? 

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak na te decyzje zareaguje Elon Musk, jego bliski sojusznik i założyciel Tesli, najsłynniejszego producenta samochodów elektrycznych. Jak zauważyła jakiś czas temu agencja Reuters, sam Musk oficjalnie jest przeciw tym dopłatom, ale jego firma szeroko z nich korzysta. Co więcej, lobbuje za kolejnymi przywilejami dla branży – np. w lutym zeszłego roku zachęcała administrację Bidena, by ta pozwoliła Kalifornii na zaostrzenie przepisów dotyczących emisji. Wcześniej domagała się też od Bidena zasad, które w praktyce uniemożliwiłyby produkcję samochodów spalinowych.

Osoby zaznajomione z jego tokiem myślenia uważają, że nie ma w tym sprzeczności. Musk nie ma nic przeciwko braniu rządowych pieniędzy, gdy je rozdają. Z drugiej strony jego poparcie dla Trumpa to środek do realizacji ważniejszych ambicji – i Musk będzie go popierał, nawet jeśli ucierpi na tym jego firma.

źr. wPolsce24 za Bloomberg, Reuters

Zaprzysiężenie Donalda Trumpa

Pierwsze decyzje nowego prezydenta. Zebraliśmy najważniejsze deklaracje Donalda Trumpa

opublikowano:
mid-epa11840194.webp
Donald Trump zapowiedział podjęcie pierwszych decyzji. (fot.PAP/EPA/Greg Nash)
Donald Trump chwilę po swoim zaprzysiężeniu na prezydenta USA wygłosił inauguracyjne przemówienie, w którym zapowiedział podjęcie pierwszych decyzji. Wśród deklaracji znalazła się m.in. polityka migracyjna, energetyka oraz handel zagraniczny.
Polska

Jacek Sasin: Tusk miał rację, jeden Donald wystarczy

opublikowano:
videoframe_245189.webp
Pierwsze decyzje Donalda Trumpa wyraźnie pokazują, że będzie on realizował politykę tożsamą z tym, co robiła w czasie swoich rządów w Polsce Zjednoczona Prawica - przekonywał były wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin w porannej rozmowie z red. Dorotą Łosiewicz na antenie wPolsce24.
Zaprzysiężenie Donalda Trumpa

Tak Ameryka świętowała zaprzysiężenie Donalda Trumpa

opublikowano:
impreza_potrumpie.webp
Amerykanie świętowali zaprzysiężenie Trumpa (fot. wPolsce24)
Trzy oficjalne bale i feta do białego rana na ulicach Waszyngtonu. Mieszkańcy Stanów Zjednoczonych świętowali objęcie władzy przez Donalda Trumpa.
Polska

Prezydent po spotkaniu z człowiekiem Trumpa: Amerykanie nie wycofają się z Polski

opublikowano:
duda kellog.webp
Po spotkaniu z gen. Keithem Kellogiem prezydent Andrzej Duda zapewnił, że Amerykanie nie zmniejszą swojego kontygentu wojskowego w Polsce (Fot. Marek Borawski/KPRP)
- Zostaliśmy zapewnieni: nie ma absolutnie żadnych zamiarów amerykańskich, żeby obniżać aktywność w naszej części Europy – powiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu ze specjalnym wysłannikiem Donalda Trumpa ds. Ukrainy. – Więcej Stanów Zjednoczonych w Europie środkowej i wschodniej, to jest nasz cel – stwierdził prezydent po rozmowie z Keithem Kellogiem.
Polska

Prezydent Andrzej Duda: nie widzę innej siły poza USA, która mogłaby zatrzymać wojnę na Ukrainie

opublikowano:
videoframe_83434.webp
Prezydent Andrzej Duda skomentował wczorajsze wydarzenia w Białym Domu przed swoim odlotem do Stanów Zjednoczonych. Prezydent podkreślił, że pokój na Ukrainie nie jest możliwy bez udziału Stanu Zjednoczonych.
Świat

Ostra kłótnia Trumpa z Zełenskim na oczach świata! Pokoju nie będzie, a co Trump powiedział o Polsce?

opublikowano:
mid-epa11930794.webp
Donald Trump, J.D Vance oraz Wołodymyr Zełenski podczas rozmów w Gabinecie Owalnym (fot.PAP/EPA/JIM LO SCALZO / POOL)
W Białym Domu doszło do spotkania między Donaldem Trumpem a Wołodymyrem Zełenskim. Cały świat obserwował kłótnię jaka rozpętała się między politykami, z czynnym udziałem wiceprezydenta USA JD Vance'a. Ta rozmowa z pewnością przejdzie do historii.