Świat

To koniec wojny? Izrael i Liban zgodziły się na zawieszenie broni

opublikowano:
mid-epa11743042.webp
Izrael ma stopniowo wycofać z Libanu swoich żołnierzy (fot. PAP/EPA/ALAA BADARNEH)
Izrael i Hezbollah zgodziły się w końcu na wynegocjowane przez USA i Francję zawieszenie broni. Zakończy – przynajmniej na jakiś czas – konflikt, który trwa od ponad roku.

Wspierany przez Iran Hezbollah ma ogromną władzę nad Libanem. Po ataku Hamasu terroryści z tej organizacji zaczęli ostrzeliwać północny Izrael rakietami. Ten konflikt sprawił, że dziesiątki tysięcy mieszkańców pasa przygranicznego musiało opuścić swoje domy. 1 października Izraelskie Siły Obronne (IDF) przekroczyły granicę, dokonując piątej już inwazji na Liban. Ich celem było odrzucenie terrorystów od granicy i zniszczenie infrastruktury, która służy do ataków na Izrael. Równocześnie izraelskie lotnictwo regularnie dokonywało nalotów na Liban, w których oprócz terrorystów zginęło też wielu cywili.

Francja i USA pomogły

USA i Francja próbowały doprowadzić do deeskalacji i zawarcia zawieszenia broni między stronami. We wtorek izraelski gabinet bezpieczeństwa zgodził się na ich propozycję stosunkiem głosów 10 do 1. Przemawiając we wtorek w Ogrodzie Różanym, prezydent Joe Biden stwierdził, że porozmawiał z premierem Binjaminem Netanjahu i szefem technicznego rządu Libanu Najibem Mikatim i że zawieszenie broni zacznie obowiązywać w środę, o 4 rano czasu lokalnego. Dodał, że zaprojektowano je tak, by było trwałeTemu, co zostało z Hezbollahu i innych organizacji terrorystycznych, nie pozwoli się na to, by grozić bezpieczeństwu Izraela -podkreślił.

Biden poinformował, że w ramach tego porozumienia Izrael w ciągu najbliższych 60 dni wycofa stopniowo swoje wojska z Libanu. Kontrolę nad okupowanym terytorium przejmie libańska armia, która tradycyjnie zachowała neutralność w walkach między Izraelem i terrorystami. Jej zadaniem będzie dopilnowanie, by zawieszenie broni było przestrzegane. Wojskowi poprosili już mieszkańców, którzy musieli opuścić swoje domy, by nie spieszyli się na razie z powrotem.

Mieszkańcy wracają do domów

Jak donosi agencja Reuters, po ogłoszeniu zawieszenia broni w Bejrucie słyszano strzały z broni palnej. Na razie nie jest jasne, czy strzelano na wiwat. Uciekinierzy z południa kraju już tam wracają. Wiele wiosek, w których mieszkali, została zniszczona, ale jedna z kobiet powiedziała dziennikarzom, że dla wielu z nich wynajmowanie domów, w których czekali na koniec wojny, było ogromnym obciążeniem finansowym i chcą wrócić jak najszybciej, by nie płacić czynszu za kolejny miesiąc.

Teraz najważniejszy zadaniem dyplomatów będzie wynegocjowanie zawieszenia broni w Gazie. Siła musi ustąpić miejsca dialogowi. To zostało teraz osiągnięte w Libanie, i musi stać się tak szybko, jak to możliwe, w Strefie Gazy – powiedział minister spraw zagranicznych Francji Jean-Noel Barrot.

źr. wPolsce24 za Reuters

Świat

Co palą na konklawe? Wyjaśniamy krok po kroku, jak kardynałowie wybiorą nowego papieża

opublikowano:
konklawe.webp
Konklawe przebiega w ściśle ustalony sposób (Fot. screen wPolsce24)
W sobotę pogrzeb papieża Franciszka, niedługo potem rozpocznie się konklawe. Dziennikarze Telewizji wPolsce24 krok po kroku przedstawiają, jak przebiega wybór głowy Kościoła.
Świat

Wiadomości: Już jutro pogrzeb Papieża Franciszka. Nasza relacja z Rzymu w przededniu uroczystości

opublikowano:
1916590_6.webp
(fot. za wPolsce24)
Około 250 tysięcy osób oddało hołd papieżowi Franciszkowi przy jego trumnie wystawionej w bazylice Świętego Piotra - poinformowano już po zamknięciu bazyliki. Specjalną relację z Watykanu przygotowała reporterka wPolsce24 Anna Pawelec.
Świat

Pasterz, który chciał pachnieć jak jego owce. Zobacz wyjątkową relację z pogrzebu papieża Franciszka

opublikowano:
pogrzeb papieża wiadomości.webp
Pogrzeb papieża Franciszka (Fot. screen wPolsce24)
Był pierwszym jezuitą wybranym na papieża i pierwszym przedstawicielem Ameryki Południowej na tronie Piotrowym. Ale przede wszystkim: był papieżem, który chciał być blisko tych, którym służył.
Świat

Biały Dom z potężnym wsparciem dla Karola Nawrockiego w wyborczym wyścigu. Ta wizyta wywołała wściekłość ludzi Tuska

opublikowano:
bialydom.webp
(fot. screen za X)
Karol Nawrocki przebywa w Stanach Zjednoczonych, w Waszyngtonie. Obywatelski kandydat na prezydenta wziął udział w uroczystościach Narodowego Dnia Modlitwy w Ogrodzie Różanym w Białym Domu. Spotkał się z prezydentem Donaldem Trumpem, a oficjalny profil Białego Domu na portalu X zamieścił wspólne zdjęcia obu polityków.
Świat

„Przeciwko upokorzeniu w kraju i za granicą”. Kandydat konserwatystów głosował w Bukareszcie. Początek „wiosny ludów”?

opublikowano:
mid-epa12111622.webp
George Simion zagłosował pod Bukaresztem (Fot. PAP/EPA)
Lider rumuńskiej partii AUR George Simion zagłosował w niedzielę w drugiej turze wyborów prezydenckich. Towarzyszył mu Calin Georgescu, wykluczony z elekcji przez tamtejsze władze.
Świat

W Rumunii prowadzi Dan, ale eksperci radzą, żeby poczekać

opublikowano:
simion wyniki.webp
Wieczór wyborczy George Simiona (Fot. Artur Ceyrowski)
Prawie 54 proc. dla lewicowego, wpieranego m.in. przez rodzinę Sorosów Nicusora Dana i trochę ponad 46 proc. dla konserwatysty George'a Simiona w drugiej turze powtórzonych wyborów prezydenckich w Rumunii. To wcale nie oznacza jednak, że mamy pewnego zwycięzcę tej elekcji.