Świat

Iran rozmawia z USA o atomie

opublikowano:
mid-epa12026548.webp
Obie strony przyznały, że rozmowy poszły dobrze (fot. PAP/EPA/ABEDIN TAHERKENAREH)
Stany Zjednoczone i Iran rozpoczęły negocjacje w sprawie ograniczenia przez Teheran programu nuklearnego. Okazało się, że to Donald Trump mówił prawdę – odbyły się bez pośredników.

W 2016 zaczęła obowiązywać JCPOA, zwana popularnie Umową Nuklearną. USA i Unia Europejska zobowiązały się w niej, że będą stopniowo zdejmować sankcje z Iranu. W zamian za to reżym w Teheranie miał tak ograniczyć swój program nuklearny, by nie mógł posłużyć do budowy broni atomowej. Trump podczas swojej pierwszej kadencji wycofał z tej umowy USA, twierdząc, że jej warunki były zbyt łagodne dla Iranu, a reżym i tak ich nie dotrzymywał. 

Rozmawiali bezpośrednio 

Teraz Trump twierdzi, że Iran nie może pozyskać broni atomowej – i sugeruje, że powstrzyma go przed tym siłą jeśli nie będzie innej możliwości. Kilka dni temu obie strony poinformowały, że wkrótce rozpoczną się negocjacje w tej sprawie, które będą miały miejsce w Omanie. Iran deklarował jednak, że negocjacje będą odbywać się przy pomocy pośredników, a Trump zarzekał się, że Amerykanie i Irańczycy będą rozmawiać bezpośrednio. 

Teraz irański państwowy nadawca poinformował, że to jednak Trump miał rację. Jego przedstawiciel ds. Bliskiego Wschodu Steve Witkoff odbył bezpośrednią rozmowę z ministrem spraw zagranicznych Iranu Abbasem Araghchim. To pierwszy bezpośredni kontakt między oboma państwami od czasów Obamy.

Konstruktywna rozmowa 

Rozmowa odbyła się na przedmieściach Maskatu, stolicy Omanu. Potrwały ponad dwie godziny. Biały Dom stwierdził, że były bardzo pozytywne i konstruktywne, ale przyznał, że problemy, które trzeba rozwiązać przed porozumieniem, są bardzo skomplikowane, ale ta rozmowa to krok naprzód w osiągnięciu obustronnie korzystnego wyniku. W podobnym tonie wypowiedział się też Trump, który stwierdził, że nic nie ma znaczenia, dopóki umowa nie zostanie faktycznie podpisana, ale idzie dobrze.

Kolejną rundę rozmów zaplanowano na 19 kwietnia. Araghchi powiedział w państwowej telewizji, że ani oni, ani Amerykanie nie są zainteresowani tak zwanymi rozmowami żeby rozmawiać i negocjacjami, które tylko marnują czas. Dodał, że obie strony chcą dojść do porozumienia jak najszybciej, ale przyznał, że nie będzie to łatwe.

źr. wPolsce24 za AP

Świat

Co powiedział Sławosz Uznański-Wiśniewski po starcie misji

opublikowano:
mid-25625084 ok.webp
W kosmosie nie jestem sam, reprezentuję nas wszystkich - powiedział z pokładu kapsuły Dragon polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski.
Świat

Polak już w kosmosie. Misja wystartowała

opublikowano:
mid-25625087 ok.webp
Rakieta Falcon 9 z kapsułą Crew Dragon (fot. PAP/Leszek Szymański)
Punktualnie o 8.31 wystartowała misja kosmiczna Ax-4 z udziałem polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Start odbył z Kennedy Space Center na przylądku Canaveral na Florydzie. Rakieta Falcon 9 firmy SpaceX wyniosła na orbitę kapsułę Dragon z czteroosobową załogą.
Świat

Prezydent Duda żegna się z Kijowem. Dostał ważne odznaczenie

opublikowano:
mid-25628186 ok.webp
Polska cały czas starała się wspierać Ukrainę - mówił w Kijowie prezydent Andrzej Duda, który spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim. Polski gość został uhonorowany jednym z najważniejszych ukraińskich odznaczeń - Orderem Wolności.
Świat

Gigantyczna eksplozja magazynu z fajerwerkami! Zaginęło siedem osób

opublikowano:
Zrzut ekranu 2025-07-03 155919.webp
W Kalifornii doszło do gigantycznej eksplozji magazynu, w którym trzymano fajerwerki. Strażakom nie udało się na razie odnaleźć siedmiu osób.
Świat

Koniec kosmicznej misji. Polski astronauta wrócił na Ziemię

opublikowano:
uznański powrót OK.webp
Niedaleko czekają łodzie z ekipami ratowniczymi, które zabezpieczą kapsułę (fot. print screen Axiom Space)
Kapsuła Dragon Grace z załogą misji Ax-4, w tym z Polakiem Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim, zgodnie z planem wodowała na Pacyfiku u wybrzeży Kalifornii ok. godz. 11.30 czasu polskiego.
Świat

Nasze korzenie są w tym państwie? Odkryto najstarszą osadę nad jeziorem w Europie

opublikowano:
1996032_6.webp
Odkryto najstarszą osadę w Europie (fot. wPolsce24)
Nad brzegiem Jeziora Ochrydzkikiego w Albanii odkryto najstarszą osadę ludzką zbudowaną nad jeziorem w Europie, poinformowała agencja Reutera, powołując się na doniesienia pracujących na miejscu archeologów.