Świat

Głos rozsądku prezydenta Litwy: NATO tak, europejskie mrzonki nie!

opublikowano:
AWIK_Nauseda_11112022_07.webp
Prezydent Litwy Gitanas Nauseda w czasie wizyty w Polsce 11 listopada 2022 roku (Fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
„Sądzę, że dzisiaj nie ma potrzeby ani konieczności rozpoczynania dyskusji o francuskim parasolu nuklearnym. Mamy wspólny parasol nuklearny w ramach NATO i to pozwala nam czuć się całkowicie bezpiecznie” - powiedział prezydent Litwy Gitanas Nauseda po sobotniej wideokonferencji z udziałem przedstawicieli 25 państw, której gospodarzem był premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer.

Głos prezydenta Litwy - jednego z krajów, który może szczególnie obawiać się rosyjskiej agresji, jest szczególnie istotny w kontekście bezpieczeństwa w Europie. W swoim ostatnim wystąpieniu Nauseda jasno podkreślił, że nie widzi potrzeby rozpoczynania w kraju dyskusji na temat rozszerzenia francuskiego parasola nuklearnego. „Mamy wspólny parasol nuklearny w ramach NATO” – stwierdził prezydent Litwy w sobotę, dodając, że obecny system zapewnia państwom członkowskim pełne poczucie bezpieczeństwa.

Wciąż sugerują rzekomą zmianę stosunku USA do Ukrainy

Te słowa są odpowiedzią na propozycję prezydenta Francji, Emmanuela Macrona, który w ubiegłym tygodniu zasugerował otwarcie debaty na temat rozszerzenia francuskiego parasola nuklearnego na europejskich partnerów. Macron, mając na uwadze zagrożenie ze strony Rosji oraz zmianę rzekomą zmianę stanowiska USA w kwestii wojny w Ukrainie, zauważył potrzebę dyskusji o rozwoju europejskiego systemu obrony nuklearnej.

Prezydent Nauseda, podobnie jak prezydent Andrzej Duda, stanowczo wskazuje na jedność i siłę, jaką zapewnia Unii Europejskiej współpraca w ramach NATO. Z perspektywy Litwy, decyzja o bezpieczeństwie nuklearnym powinna być podejmowana w ramach sojuszu wojskowego, w którym udział mają zarówno Stany Zjednoczone, jak i inne kluczowe państwa członkowskie. NATO zapewnia wspólny parasol nuklearny, który, według prezydenta Litwy, wystarcza do zapewnienia odpowiedniego poziomu ochrony przed zagrożeniami.

Warto zauważyć, że litewska konstytucja stanowi, iż na terytorium kraju nie może znajdować się broń masowego rażenia, co dodatkowo utrudnia rozpoczęcie debaty na temat stacjonowania broni jądrowej na Litwie. Litewska minister obrony, Dovile Szakaliene, w piątek zasugerowała, że należy rozważyć zmianę konstytucji w celu umożliwienia rozmieszczenia takiej broni, jednak takie zmiany wymagałyby szerokiej dyskusji wewnętrznej i międzynarodowej.

Potencjał wojskowy UE nie może równać się z NATO

Zatem głos Litwy, który wciąż stoi na stanowisku wspólnej obrony w ramach NATO, jest kluczowy. Podkreślenie, że potęga wojskowa Unii Europejskiej nie jest w stanie dorównać tej, którą dysponuje NATO, stanowi ważne przypomnienie o niezbędności dalszego wzmocnienia współpracy w obrębie tego sojuszu, szczególnie w kontekście bieżących zagrożeń ze strony Rosji.

źr. wPolsce24 za PAP

Świat

Czy Putin faktycznie ograł Trumpa? Ekspert zwraca uwagę na kilka szczegółów

opublikowano:
1878118_6.webp
Marek Budzisz ocenił rozmowy Trump-Putin (fot. wPolsce24)
- Rozmowy, które się rozpoczynają nie będą rozmowami ani prostymi ani krótkimi. Tutaj Putin stawia wysoko poprzeczkę - powiedział na antenie telewizji wPolsce24.pl Marek Budzisz, ekspert od polityki międzynarodowej.
Świat

Tak wyglądał ostatni przejazd Ojca Świętego

opublikowano:
1912221_6.webp
Ostatni przejazd papieża przez Plac Św. Piotra (fot. wPolsce24)
Papież Franciszek I wczoraj po raz ostatni spotkał się z wiernymi. Kamery zarejestrowały przejazd papa mobile przez Plac Św. Piotra. Nikt nie spodziewał się, że to ostatnia wizyta głowy Kościoła na najsłynniejszym placu świata.
Świat

Co palą na konklawe? Wyjaśniamy krok po kroku, jak kardynałowie wybiorą nowego papieża

opublikowano:
konklawe.webp
Konklawe przebiega w ściśle ustalony sposób (Fot. screen wPolsce24)
W sobotę pogrzeb papieża Franciszka, niedługo potem rozpocznie się konklawe. Dziennikarze Telewizji wPolsce24 krok po kroku przedstawiają, jak przebiega wybór głowy Kościoła.
Świat

Wiadomości: Już jutro pogrzeb Papieża Franciszka. Nasza relacja z Rzymu w przededniu uroczystości

opublikowano:
1916590_6.webp
(fot. za wPolsce24)
Około 250 tysięcy osób oddało hołd papieżowi Franciszkowi przy jego trumnie wystawionej w bazylice Świętego Piotra - poinformowano już po zamknięciu bazyliki. Specjalną relację z Watykanu przygotowała reporterka wPolsce24 Anna Pawelec.
Świat

Pasterz, który chciał pachnieć jak jego owce. Zobacz wyjątkową relację z pogrzebu papieża Franciszka

opublikowano:
pogrzeb papieża wiadomości.webp
Pogrzeb papieża Franciszka (Fot. screen wPolsce24)
Był pierwszym jezuitą wybranym na papieża i pierwszym przedstawicielem Ameryki Południowej na tronie Piotrowym. Ale przede wszystkim: był papieżem, który chciał być blisko tych, którym służył.
Świat

Biały Dom z potężnym wsparciem dla Karola Nawrockiego w wyborczym wyścigu. Ta wizyta wywołała wściekłość ludzi Tuska

opublikowano:
bialydom.webp
(fot. screen za X)
Karol Nawrocki przebywa w Stanach Zjednoczonych, w Waszyngtonie. Obywatelski kandydat na prezydenta wziął udział w uroczystościach Narodowego Dnia Modlitwy w Ogrodzie Różanym w Białym Domu. Spotkał się z prezydentem Donaldem Trumpem, a oficjalny profil Białego Domu na portalu X zamieścił wspólne zdjęcia obu polityków.