Świat

Rząd wisi na włosku. Wszystko zależy od tego, co zrobi partia Marine Le Pen. Czy zdarzy się cud?

opublikowano:
Façade_Palais_Bourbon_3 ok.webp
Pałac Burbonów, siedziba francuskiego parlamentu (fot. ZeusUpsistos — Travail personnel, CC BY-SA 4.0/Wikimedia)
Szef Zjednoczenia Narodowego Jordan Bardella zapowiedział, że jego partia poprze wotum nieufności wobec francuskiego rządu, jeśli spróbuje on uchwalić budżet z pominięciem głosowania. Chyba że zdarzy się „cud w ostatniej chwili".

W poniedziałek o godz. 15 we francuskim parlamencie odbędzie się debata nad projektem ustawy określającej zasady finansowania opieki społecznej. Rząd Michela Barniera zapowiadał, że może zastosować artykuł 49.3 konstytucji pozwalający przyjmować ustawy z pominięciem głosowania.

Wotum nieufności

Lewicowa opozycja zagroziła jednak, że w takiej sytuacji postawi wniosek o wotum nieufności. Głosowanie nad tym wnioskiem odbyłoby się w środę lub czwartek.

Zapowiedź Bardelli potwierdza, że Zjednoczenie Narodowe (dawniej Front Narodowy) nazywane partią skrajnie prawicową, którego liderką jest Marine Le Pen, przyłączy się do lewicy. Stanowisko RN jest tu kluczowe - tylko wstrzymanie się prawicy od głosu mogłoby ocalić słaby, mniejszościowy rząd.

Cud w ostatniej chwili

Mówiąc o "cudzie w ostatniej chwili", Bardella zasugerował, że premier mógłby "zrewidować" plany budżetu, krytykowane przez opozycję, ale - jak dodał - jego zdaniem nadzieje na to są niewielkie.

Barnier wcześniej poszedł na pewne ustępstwa w projekcie ustawy budżetowej, rezygnując np. z podniesienia podatku od elektryczności. 

Jednak Zjednoczenie Narodowe wysuwa kolejne żądania. Chce m.in. rewaloryzacji emerytur do poziomu inflacji (projekt rządowy przewidywał podwyżki części z nich, poniżej poziomu inflacji) i anulowania planów zmniejszenia dofinansowania niektórych leków.

Słaby rząd

Obecny rząd działa od 21 września. Jego powołanie poprzedziła bezprecedensowa dla Francji sytuacja - po wyborach parlamentarnych nie powstał żaden rząd większościowy ani pod wodzą obozu prezydenckiego, ani pod wodzą opozycji. W rezultacie tekę premiera objął centroprawicowy polityk z partii Republikanie.

Parlament podzielony jest na trzy główne bloki, z których żaden nie ma większości bezwzględnej, ani nawet silnej większości względnej.

źr. wPolsce24 za PAP/BFMTV

 

Świat

Niemcy będą "koncentrować" migrantów w obozie "o chlebie, wodzie i mydle"

opublikowano:
1849022_5.webp
Reporter telewizji wPolsce24 dotarł do niemieckiego ośrodka dla migrantów (fot. wPolsce24)
Dziennikarz telewizji wPolsce24 Stanisław Pyrzanowski dotarł do niemieckiej miejscowości Eisenhüttenstadt, gdzie powstaje specjalny ośrodek dla migrantów, z którego będą oni deportowani do Polski.
Świat

Niemka zdradza, co sądzi o migrantach

opublikowano:
1850792_3.webp
Mieszkanka Niemiec zdradza, co myśli o uchodźcach w jej mieście i nie życzy tego Polsce (fot. wPolsce24)
Redaktor telewizji wPolsce24 Stanisław Pyrzanowski przebywa obecnie na granicy polsko-niemieckiej, gdzie zbiera informacje dotyczące powstającego w Eisenhüttenstadt ośrodka, z którego mają być przerzucani do Polski przebywający w Niemczech migranci. Pyrzanowski rozmawia ze zwykłymi Niemcami, którzy szczerze odpowiadają, co sądzą o przybyszach z Afryki i Azji oraz swoich władzach.
Świat

Macron bije się w piersi za konszachty z Rosją. "To Polska miała rację"

opublikowano:
macron screen.webp
Emmanuel Macron pokajał się za błędy w relacjach z Rosją (Fot. screen YT)
Emmanuel Macron przyznał, że mylił się latami w sprawie Rosji. Według niego to nie Francja czy Niemcy, ale Polska miała rację co do tego, jak traktować Moskali.
Świat

Niemcy już gotowi do cenzury przekazu z okolic ośrodka dla migrantów przy granicy z Polską. Wiadomości wPolsce24

opublikowano:
videoframe_86107.webp
Niemieckie władze już jutro uruchomią specjalny ośrodka dla osób, których wnioski o azyl zostały odrzucone, w Eisenhüttenstadt, przy granicy z Polską. A dziś już pokazali, że będą cenzurować reporterów z Polski, którzy będą chcieli pokazywać, jak działa ośrodek.
Świat

Ostra kłótnia Trumpa z Zełenskim na oczach świata! Pokoju nie będzie, a co Trump powiedział o Polsce?

opublikowano:
mid-epa11930794.webp
Donald Trump, J.D Vance oraz Wołodymyr Zełenski podczas rozmów w Gabinecie Owalnym (fot.PAP/EPA/JIM LO SCALZO / POOL)
W Białym Domu doszło do spotkania między Donaldem Trumpem a Wołodymyrem Zełenskim. Cały świat obserwował kłótnię jaka rozpętała się między politykami, z czynnym udziałem wiceprezydenta USA JD Vance'a. Ta rozmowa z pewnością przejdzie do historii.
Świat

Czy Putin faktycznie ograł Trumpa? Ekspert zwraca uwagę na kilka szczegółów

opublikowano:
1878118_6.webp
Marek Budzisz ocenił rozmowy Trump-Putin (fot. wPolsce24)
- Rozmowy, które się rozpoczynają nie będą rozmowami ani prostymi ani krótkimi. Tutaj Putin stawia wysoko poprzeczkę - powiedział na antenie telewizji wPolsce24.pl Marek Budzisz, ekspert od polityki międzynarodowej.