Świat

Finowie znów otwarli Muzeum Lenina. Ale wódz rewolucji nie jest już jego patronem

opublikowano:
Lenin-museum_3.webp
Władze muzeum przyznały, że w ostatnich latach imię Lenina było dla nich obciążeniem (fot. M62\Wikipedia)
Finowie mają dosyć muzeum Lenina. Zastąpi je muzeum stosunków fińsko-rosyjskich.

Po przegranej przez Szwecję wojnie w 1809 roku Wielkie Księstwo Fińskie stało się częścią Imperium Rosyjskiego. Po wybuchu Rewolucji Październikowej ogłosiło swoją niepodległość. Wkrótce potem doszło tam do krótkiej, ale brutalnej wojny domowej, w której Biali pokonali Czerwonych.

W czasie II Wojny Światowej Finlandia stoczyła dwie wojny z Rosją – w pierwszej straciła terytorium, a w drugiej próbowała je odbić. Po porażce w tej drugiej Sowieci zmusili Finlandię do zachowania neutralności w Zimnej Wojnie.

Lenin stał się obciążeniem 

W ramach narzuconej przez ZSRS „przyjaźni rosyjsko-fińskiej” w 1946 roku w mieście Tampere otwarto Muzeum Lenina. Wybrano to miasto, bo to w nim Lenin po raz pierwszy spotkał się ze Stalinem. W 2016 roku ekspozycję w tym muzeum rozszerzono tak, by obejmowała szerszą historię ZSRR.

Po rosyjskiej agresji na Ukrainę stosunki z Finlandią uległy znaczącemu ochłodzeniu, co ostatecznie sprawiło, że to państwo porzuciło resztki neutralności i oficjalnie wstąpiło do NATO. W listopadzie zeszłego roku zamknięto więc to muzeum. Jego dyrektor Kalle Kallio przyznał, że w ostatnich latach imię Lenina stało się dla nich obciążeniem, bo ludzie nie rozumieli, jaka jest funkcja tej instytucji. 

Teraz nie zabraknie im tematów 

Jak informuje brytyjski dziennik "Guardian", teraz to muzeum otwarto ponownie. Zmieniono jednak jego nazwę. Nowa nazwa to Nootti – fińskie słowo oznaczające notę dyplomatyczną. Nowe-stare muzeum zmieni też swój charakter. Zamiast zajmować się historią wodza rewolucji i ZSRS, jego ekspozycje będą dotyczyły stosunków fińsko-rosyjskich.

Nowe ekspozycje będą dotyczyły m.in. upadku caratu i fińskiej niepodległości oraz wojen domowych w obu państwach. Zwiedzający poznają także losy Finów, którzy mieszkali w ZSRS podczas terroru Stalina, a także informacje o Wojnie Zimowej, późniejszym sojuszu Finlandii z Niemcami, zimnej wojnie, polityce „finlandyzacji”, a także o tajnych służbach, wymianie handlowej i turystyce. Dowiedzą się także o tym, co doprowadziło do wstąpienia Finlandii do NATO.

Władze muzeum chcą opowiadać zarówno fińskie, jak i rosyjskie historie, ale podkreślają, że nie współpracują w żadnej formie z Kremlem i z rosyjskimi muzeami. Kallio uważa, że jego muzeum w nowej formie zawsze będzie ważne, bo – dobre czy złe – Finlandia zawsze będzie miała związki z Rosją. Dodał, że jeśli spojrzy się na kluczowe momenty w historii Finlandii, to nie da się ich zrozumieć bez znajomości historii Rosji. Nasze historie są naprawdę powiązane ze sobą – podkreślił.

źr. wPolsce24 za "Guardian"

Polska

Czy młodzi Niemcy przyjechaliby się bić za Polskę? Sonda wPolsce24 u naszych zachodnich sąsiadów

opublikowano:
videoframe_196000.webp
Czy Polska mogłaby liczyć na wsparcie Niemiec w przypadku rosyjskiej agresji? Dziś reporter wPolsce24 Stanisław Pyrzanowski przeprowadził sondę wśród obywateli naszego zachodniego sąsiada, próbując uzyskać odpowiedź na to pytanie. Niektóre odpowiedzi z pewnością mogą zaskakiwać.
Świat

Tak wyglądał ostatni przejazd Ojca Świętego

opublikowano:
1912221_6.webp
Ostatni przejazd papieża przez Plac Św. Piotra (fot. wPolsce24)
Papież Franciszek I wczoraj po raz ostatni spotkał się z wiernymi. Kamery zarejestrowały przejazd papa mobile przez Plac Św. Piotra. Nikt nie spodziewał się, że to ostatnia wizyta głowy Kościoła na najsłynniejszym placu świata.
Świat

Co palą na konklawe? Wyjaśniamy krok po kroku, jak kardynałowie wybiorą nowego papieża

opublikowano:
konklawe.webp
Konklawe przebiega w ściśle ustalony sposób (Fot. screen wPolsce24)
W sobotę pogrzeb papieża Franciszka, niedługo potem rozpocznie się konklawe. Dziennikarze Telewizji wPolsce24 krok po kroku przedstawiają, jak przebiega wybór głowy Kościoła.
Świat

Wiadomości: Już jutro pogrzeb Papieża Franciszka. Nasza relacja z Rzymu w przededniu uroczystości

opublikowano:
1916590_6.webp
(fot. za wPolsce24)
Około 250 tysięcy osób oddało hołd papieżowi Franciszkowi przy jego trumnie wystawionej w bazylice Świętego Piotra - poinformowano już po zamknięciu bazyliki. Specjalną relację z Watykanu przygotowała reporterka wPolsce24 Anna Pawelec.
Świat

Pasterz, który chciał pachnieć jak jego owce. Zobacz wyjątkową relację z pogrzebu papieża Franciszka

opublikowano:
pogrzeb papieża wiadomości.webp
Pogrzeb papieża Franciszka (Fot. screen wPolsce24)
Był pierwszym jezuitą wybranym na papieża i pierwszym przedstawicielem Ameryki Południowej na tronie Piotrowym. Ale przede wszystkim: był papieżem, który chciał być blisko tych, którym służył.
Świat

Biały Dom z potężnym wsparciem dla Karola Nawrockiego w wyborczym wyścigu. Ta wizyta wywołała wściekłość ludzi Tuska

opublikowano:
bialydom.webp
(fot. screen za X)
Karol Nawrocki przebywa w Stanach Zjednoczonych, w Waszyngtonie. Obywatelski kandydat na prezydenta wziął udział w uroczystościach Narodowego Dnia Modlitwy w Ogrodzie Różanym w Białym Domu. Spotkał się z prezydentem Donaldem Trumpem, a oficjalny profil Białego Domu na portalu X zamieścił wspólne zdjęcia obu polityków.