Finom nie spodobała się czarnoskóra modelka odgrywająca rolę św. Łucji. "Tysiące pełnych nienawiści wiadomości"
- Mogę wyrazić z tego powodu ubolewanie – powiedział fiński premier Petteri Orpo, którego wybrana w tym roku do odegrania roli św. Łucji Daniela Owusu odwiedziła we wtorek w parlamencie wraz z towarzyszącym jej chórem.
-To punkt kulminacyjny tej ciemnej debaty - toczącej się w Finlandii w związku z problemem rasizmu w społeczeństwie i robi się z tego "okrutną zabawę" – komentuje sytuację "Helsingin Sanomat".
Największy fiński dziennik podkreśla, że antyrasistowska kampania, którą w związku z postawami niektórych prawicowych polityków uruchomił wcześniej rząd premiera Orpo w celu propagowania równości i niedyskryminacji w społeczeństwie, stała się "farsą", gdy wycofała się z niej rządowa nacjonalistyczna partia Finowie (PS).
Daniela Owusu, której ojciec pochodzi z Ghany a mama jest Finką, została wybrana do roli św. Łucji w publicznym głosowaniu spośród dziesięciu kandydatek. "Chciałam pokazać, że każdy może zostać Łucją, niezależnie od pochodzenia" – przyznała. Fundacja Folkhalsan poinformowała również, że Łucja oraz jej krewni dostali jednocześnie wiele wyrazów wsparcia i zdecydowanego sprzeciwu wobec rasizmu.
W Helsinkach orszak św. Łucji organizowany jest od kilkudziesięciu lat. Po raz pierwszy zorganizowany został na początku lat 30. XX wieku. Łucja wraz z towarzyszącym jej chórem w grudniu i styczniu tradycyjnie odbywa około stu wizyt w szpitalach, w domach spokojnej starości. Gości także na różnego rodzaju imprezach okolicznościowych.
W protestanckiej Finlandii kult św. Łucji ma szczególne znaczenie dla mniejszości szwedzkojęzycznej (Szwedofinów stanowiących ok. 5 proc. ludności), ale jest szeroko rozpowszechniony na terenie całego kraju. W niektórych miastach każdego roku dokonywane są wybory lokalnej Łucji.
Dzień św. Łucji obchodzony jest 13 grudnia jako święto światła i początek radosnego okresu bożonarodzeniowego.
źr. wPolsce24 za PAP (Z Helsinek Przemysław Molik)