Czy Adele popełniła plagiat? Sąd zakazuje światowej dystrybucji jej utworu. Sami posłuchajcie...

Decyzja sądu zobowiązuje brazylijskie filie Sony Music oraz Universal Music – wytwórni reprezentujących Adele – do zaprzestania używania, odtwarzania, edytowania, dystrybucji i komercjalizacji utworu na całym świecie pod groźbą grzywny w wysokości 50 000 reali (około 34 tys. złotych).
"To przełom dla brazylijskiej muzyki"
Toninho Geraes oskarża Adele o skopiowanie melodii swojego utworu. „To przełom dla brazylijskiej muzyki, która dzięki bogactwu melodii, harmonii i rytmów często staje się źródłem inspiracji dla międzynarodowych przebojów” – powiedział w rozmowie z AFP Fredimio Trotta, prawnik kompozytora. Zdaniem Trotty orzeczenie sądu może skutecznie zniechęcić do kolejnych prób plagiatu ze strony „pasożytów, żerujących na cudzej twórczości”.
Brazylijskie filie Sony Music oraz Universal Music mogą odwołać się od decyzji. Sony, w komentarzu dla agencji AFP, zaznaczyło, że „na razie nie ma oficjalnego oświadczenia”, natomiast Universal nie odpowiedział na pytania dziennikarzy. W ramach trwającego postępowania sądowego Toninho Geraes domaga się również odszkodowania w wysokości 1 miliona reali (około 665 tys. złotych).
To nie pierwsza kontrowersja wokół "Million Years Ago"
Warto przypomnieć, że podobne oskarżenia pojawiły się wcześniej w Turcji. Internauci zwrócili uwagę na podobieństwo między utworem Adele a piosenką "Acilara Tutunmaka", kurdyjskiego wokalisty Ahmeta Kayi, który zmarł w 2000 roku.
Brazylia, jako sygnatariusz konwencji berneńskiej z 1886 roku o ochronie praw autorskich, zapewnia międzynarodową ochronę twórcom dzieł.
Czy w utworze Adele faktycznie słychać plagiat?
Poniżej zamieszczamy obie piosenki: Million Years Ago Adele oraz Mulheres Martinho da Vili.
Czy Waszym zdaniem brytyjska gwiazda skopiowała brazylijską melodię?
Posłuchajcie. Najpierw utwór brazylijski:
A teraz piosenka Adele:
źr. wPolsce24 za Le Figaro