Świat

Tragedia w szpitalu. Pięcioletni chłopiec zginął w eksplozji komory hiperbarycznej

opublikowano:
HyperBaric_Oxygen_Therapy_Chamber_2008.webp
Pacjentka w komorze hiperbarycznej (Fot. Wikipedia)
W placówce medycznej w Troy w stanie Michigan doszło do tragicznego wypadku. Komora hiperbaryczna, w której znajdował się pięcioletni chłopiec, nagle eksplodowała, powodując pożar. Jak poinformowała policja oraz straż pożarna, dziecko poniosło śmierć na miejscu.

Do zdarzenia doszło w The Oxford Center tuż przed godziną 8 rano w piątek. Komora hiperbaryczna to specjalistyczne urządzenie, w którym pacjent znajduje się w środowisku o wysokim stężeniu tlenu i podwyższonym ciśnieniu. Niestety, eksplozja doprowadziła do pożaru w pomieszczeniu, chociaż ogień nie rozprzestrzenił się na resztę obiektu.

Policja podała, że chłopiec, mieszkaniec Royal Oak, był martwy w chwili przybycia służb ratunkowych. Jego matka, która znajdowała się w pomieszczeniu, doznała obrażeń ręki.

Rzadki i tragiczny wypadek

Ben Hancock z policji w Troy określił zdarzenie jako "bardzo smutny incydent" i podkreślił, że tego rodzaju wypadki są niezwykle rzadkie.

"Nie mieliśmy do czynienia z podobnym zdarzeniem w ostatnim czasie. To straszna tragedia" – powiedział Hancock.

Komory hiperbaryczne zawierają czysty tlen w stężeniu trzykrotnie lub nawet pięciokrotnie wyższym niż w normalnym pomieszczeniu. Strażak Keith Young z departamentu straży pożarnej w Troy podkreślił, że tak wysokie stężenie tlenu w warunkach podwyższonego ciśnienia może być skrajnie łatwopalne.

"Nasze wstępne ustalenia pokazują, że tego rodzaju wypadki są niezwykle rzadkie. Obecnie prowadzimy śledztwo, aby ustalić przyczynę eksplozji" – powiedział Young.

Nieznane przyczyny tragedii

Nie jest jasne, na jaką dolegliwość cierpiał chłopiec i dlaczego poddawano go terapii w komorze hiperbarycznej. Urządzenia tego typu stosuje się m.in. w leczeniu zatruć tlenkiem węgla, oparzeń, trudno gojących się ran, a także w terapii pacjentów z mózgowym porażeniem dziecięcym.

Przedstawiciel The Oxford Center, Andrew Kistner, w oświadczeniu dla "Detroit Free Press" zapewnił, że placówka będzie współpracować ze śledczymi. "Dziś rano doszło do pożaru wewnątrz komory hiperbarycznej. Dziecko poddawane terapii niestety nie przeżyło, a jego matka doznała obrażeń" – napisano w oświadczeniu. "Bezpieczeństwo pacjentów jest dla nas najważniejsze. W ciągu ponad 15 lat stosowania tej terapii nigdy nie wydarzyło się nic podobnego. Będziemy współpracować we wszystkich koniecznych dochodzeniach."

Podobne przypadki w przeszłości

Eksplozje komór hiperbarycznych są rzeczywiście niezwykle rzadkie, ale miały już miejsce. W 2009 roku w wyniku podobnego zdarzenia śmierć ponieśli czteroletnie dziecko oraz jego 62-letnia babcia. Wtedy eksplozja nastąpiła po oderwaniu się rury podłączonej do komory, co doprowadziło do gwałtownego zapłonu tlenu.

źr. wPolsce24 za Foxnews.com

Świat

Rosyjski gaz nie płynie już do Europy przez Ukrainę. Kijów: "Wstrzymaliśmy tranzyt rosyjskiego gazu. To historyczne wydarzenie"

opublikowano:
mid-epa11799234.webp
Centrala Gazpromu (fot. PAP/EPA/ANATOLY MALTSEV)
Rosyjski koncern Gazprom poinformował o wstrzymaniu eksportu gazu do Europy przez Ukrainę od godz. 8 czasu moskiewskiego (6 czasu polskiego), kiedy to wygasł termin umowy o tranzycie tego surowca. Słowacki operator potwierdził, że przepływ gazu ustał.
Świat

Razem z Los Angeles pali się polityka równościowa. Poważne zarzuty pod adresem "tęczowego" kierownictwa straży pożarnej

opublikowano:
videoframe_18972.webp
Los Angeles zmaga się z rekordowymi pożarami, ale równie duże emocje wywołuje sposób, w jaki kierownictwo tamtejszej straży pożarnej (LAFD) radzi sobie z kryzysem. Na pierwszym planie znalazły się zarzuty wobec polityki równościowej, którą wdraża szefowa LAFD Kristin Crowley – pierwsza otwarcie "LGBTQ osoba" na tym stanowisku. Krytyka ta nabiera szczególnego wydźwięku, gdy przypomnieć wypowiedzi znanej amerykańskiej dziennikarki Megyn Kelly.
Świat

Zaprzysiężenie Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych. O której rozpocznie się transmisja?

opublikowano:
1816458_6.webp
(fot. screen za wPolsce24)
Procedura zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych rozpocznie się 20 stycznia, w poniedziałek, około godziny 18.00 czasu polskiego. Transmisję na żywo będzie można obejrzeć na oficjalnych kanałach Białego Domu, a także na łamach telewizji wPolsce24. W najnowszym Tele-Expresie pokazujemy - prosto z Waszyngtonu - jak wyglądają ostatnie godziny przygotowań do tej niezwykłej uroczystości.
Świat

Ameryka czeka na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Oto plan inauguracji

opublikowano:
1816543_3.webp
Jak będzie wyglądał dokładny plan inauguracji 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych?
Świat

Co łączy Grzegorza Brauna i Gretę Thunberg?

opublikowano:
MK5_Grz_Br_17_05_334_IMG_5374 2025-01-29_16.52.48 2025-01-29_16.53.14.webp
(Fot. Fratria)
Choć wydawać by się mogło, że Grzegorz Braun – tzw. "skrajnie prawicowy" polski polityk – i Greta Thunberg – lewicowa aktywistka klimatyczna – nie mają ze sobą nic wspólnego, to okazuje się, że ich drogi przecinają się w jednym punkcie: krytyce izraelskich działań w Strefie Gazy.
Świat

Od największej góry lodowej świata oderwał się fragment wielkości największej warszawskiej dzielnicy

opublikowano:
videoframe_3094.webp
Naukowcy potwierdzili, że od największej góry lodowej świata, nazwanej raczej mało romantycznie "A23", oderwał się duży fragment o długości 19 km i powierzchni 79 km², co odpowiada rozmiarom Wawra - największej dzielnicy stolicy Polski. To pierwsze poważne pęknięcie tej góry od jej oderwania się od Antarktydy w 1988 roku.