Świat

Co się dzieje w ukraińskiej armii? Czołowi dowódcy aresztowani

opublikowano:
mid-epa11902331_2.webp
Jak sprawa aresztowania dowódców wpłynie na morale ukraińskich żołnierzy, którzy nieustannie stawiają opór rosyjskiemu agresorowi? (PAP/EPA/24th Mechanized Brigade HANDOUT)
W Ukrainie wybuchła burza po aresztowaniu czterech wysokich rangą dowódców wojskowych. To pierwsza sprawa karna dotycząca ścisłego dowództwa od początku wojny w 2022 roku, co rodzi pytania o jej prawdziwe podłoże. Oskarżeni to generał Jurij Haluszkin, pułkownik Artur Horbenko, pułkownik Illia Lapin oraz pułkownik Dmytro Riumszyn.

Haluszkin, Horbenko i Lapin zostali oskarżeni o błędy w organizacji obrony obwodu charkowskiego podczas rosyjskiej ofensywy w maju 2024 roku. Natomiast Riumszynowi zarzuca się niezapobieżenie dezercji żołnierzy podczas szkolenia we Francji oraz na Ukrainie.

O ile niektórzy obywatele przyjęli informacje o zatrzymaniach z aprobatą, wielu analityków i wojskowych odbiera je jako próbę zastraszenia dowództwa przed ewentualnymi negocjacjami pokojowymi lub wyborami.

Obrona i niejasności proceduralne

Obrońcy Haluszkina podkreślają, że wcześniejsze wewnętrzne dochodzenie nie wykazało żadnych zaniedbań z jego strony. Sam generał twierdzi, że jego apele o dodatkowe wsparcie zostały zignorowane przez Sztab Generalny, a on sam wykorzystał dostępne zasoby zgodnie z najlepszą wiedzą i sztuką wojenną.

Lapin został oskarżony o niewłaściwe przygotowanie obrony i dopuszczenie do dezercji dwunastu żołnierzy. Jednak wielu obserwatorów uważa, że są to kwestie, które powinny być oceniane w szerszym kontekście trudnej sytuacji frontowej.

Zełenski: „Praworządność ponad osiągnięcia”

Prezydent Wołodymyr Zełenski jeszcze w lipcu 2024 roku twierdził, że rozliczenia za straty terytorialne powinny nastąpić po wojnie. Jednak teraz zmienił stanowisko, mówiąc, że „żaden status ani zasługi nie mogą stać ponad prawem”.

Zmieniające się warunki kaucji

Początkowo sąd ustalił wysokie kaucje, co umożliwiło warunkowe zwolnienie Haluszkina – wpłacono 5 milionów hrywien (118 000 dolarów). Były prezydent Petro Poroszenko publicznie deklarował pomoc w wykupie pozostałych oskarżonych, lecz jego wpis w mediach społecznościowych szybko zniknął.

Największe kontrowersje budzi fakt, że po wpłaceniu kaucji Haluszkin został ponownie zatrzymany – tym razem bez możliwości zwolnienia. Taki obrót spraw rodzi wątpliwości co do przejrzystości całego procesu.

Tło wydarzeń – rosyjska ofensywa na Charków

10 maja 2024 roku Rosja rozpoczęła natarcie na obwód charkowski, zajmując przygraniczne wsie. Zaledwie 40 dni wcześniej Haluszkin został mianowany dowódcą Charkowskiego Operacyjnego Zgrupowania Taktycznego. Drugiego dnia ofensywy zastąpiono go generałem Mychajło Drapatym. Po przybyciu posiłków Ukraińcy zatrzymali rosyjskie natarcie, jednak wcześniejszych strat nie udało się już odrobić.

Co dalej?

Sprawa tych aresztowań pozostaje w cieniu politycznych spekulacji i niejasnych motywów. Czy jest to rzeczywiście próba ukarania zaniedbań wojskowych, czy może element szerszej gry politycznej? 

źr. wPolsce24 za i.pl

Polska

Czy młodzi Niemcy przyjechaliby się bić za Polskę? Sonda wPolsce24 u naszych zachodnich sąsiadów

opublikowano:
videoframe_196000.webp
Czy Polska mogłaby liczyć na wsparcie Niemiec w przypadku rosyjskiej agresji? Dziś reporter wPolsce24 Stanisław Pyrzanowski przeprowadził sondę wśród obywateli naszego zachodniego sąsiada, próbując uzyskać odpowiedź na to pytanie. Niektóre odpowiedzi z pewnością mogą zaskakiwać.
Świat

Tak wyglądał ostatni przejazd Ojca Świętego

opublikowano:
1912221_6.webp
Ostatni przejazd papieża przez Plac Św. Piotra (fot. wPolsce24)
Papież Franciszek I wczoraj po raz ostatni spotkał się z wiernymi. Kamery zarejestrowały przejazd papa mobile przez Plac Św. Piotra. Nikt nie spodziewał się, że to ostatnia wizyta głowy Kościoła na najsłynniejszym placu świata.
Świat

Co palą na konklawe? Wyjaśniamy krok po kroku, jak kardynałowie wybiorą nowego papieża

opublikowano:
konklawe.webp
Konklawe przebiega w ściśle ustalony sposób (Fot. screen wPolsce24)
W sobotę pogrzeb papieża Franciszka, niedługo potem rozpocznie się konklawe. Dziennikarze Telewizji wPolsce24 krok po kroku przedstawiają, jak przebiega wybór głowy Kościoła.
Świat

Wiadomości: Już jutro pogrzeb Papieża Franciszka. Nasza relacja z Rzymu w przededniu uroczystości

opublikowano:
1916590_6.webp
(fot. za wPolsce24)
Około 250 tysięcy osób oddało hołd papieżowi Franciszkowi przy jego trumnie wystawionej w bazylice Świętego Piotra - poinformowano już po zamknięciu bazyliki. Specjalną relację z Watykanu przygotowała reporterka wPolsce24 Anna Pawelec.
Świat

Pasterz, który chciał pachnieć jak jego owce. Zobacz wyjątkową relację z pogrzebu papieża Franciszka

opublikowano:
pogrzeb papieża wiadomości.webp
Pogrzeb papieża Franciszka (Fot. screen wPolsce24)
Był pierwszym jezuitą wybranym na papieża i pierwszym przedstawicielem Ameryki Południowej na tronie Piotrowym. Ale przede wszystkim: był papieżem, który chciał być blisko tych, którym służył.
Świat

Biały Dom z potężnym wsparciem dla Karola Nawrockiego w wyborczym wyścigu. Ta wizyta wywołała wściekłość ludzi Tuska

opublikowano:
bialydom.webp
(fot. screen za X)
Karol Nawrocki przebywa w Stanach Zjednoczonych, w Waszyngtonie. Obywatelski kandydat na prezydenta wziął udział w uroczystościach Narodowego Dnia Modlitwy w Ogrodzie Różanym w Białym Domu. Spotkał się z prezydentem Donaldem Trumpem, a oficjalny profil Białego Domu na portalu X zamieścił wspólne zdjęcia obu polityków.