Świat

Miesiąc od katastrofy kolejowej w Czechach dramat dopiero się zaczyna. Skażenie bez precedensu

opublikowano:
videoframe_46735068.webp
28 lutego w czeskich Hustopecach nad Beczwą doszło do katastrofy kolejowej, która przerodziła się w jedną z największych katastrof ekologicznych w Europie ostatnich dekad. Wykoleił się tam pociąg towarowy, przewożący ponad tysiąc ton silnie trującego benzenu. W wyniku pożaru i rozszczelnienia cystern toksyczna substancja przedostała się do gleby oraz wód gruntowych, a skażeniu ulega coraz większy obszar.

Władze regionu Ołomuniec długo zwlekały z ogłoszeniem stanu zagrożenia, obawiając się gigantycznych kosztów likwidacji skutków katastrofy. Ostatecznie, po uzyskaniu gwarancji, że to rząd pokryje wydatki, 22 marca ogłoszono stan zagrożenia, który ma obowiązywać co najmniej do 27 kwietnia. Koszt działań naprawczych już teraz szacuje się na co najmniej miliard koron czeskich (ok. 170 mln zł), a eksperci podkreślają, że skala skażenia może jeszcze wzrosnąć.

Woda i gleba zagrożone śmiertelnym skażeniem

Sytuacja się pogarsza. Benzen przeniknął do lokalnych wód gruntowych, a w pobliżu miejsca katastrofy odnotowano pierwszą studnię całkowicie skażoną tą toksyczną substancją. Choć woda w publicznych wodociągach nie została skażona, mieszkańcy obawiają się dalszego rozprzestrzeniania skażenia. Pobliskie jezioro, według rybaków, zostało całkowicie zanieczyszczone. Analiza próbek wykazała, że benzen nie tylko unosi się na powierzchni wody, ale także przeniknął do dna, co może doprowadzić do masowego pomoru ryb.

Walka z czasem

W celu ograniczenia rozprzestrzeniania się benzenu zbudowano już trzydzieści specjalnych studni, z których odpompowywana jest skażona woda. Rozpoczęto także budowę barier ochronnych w postaci stalowych ścian wbitych w ziemię na głębokość siedmiu metrów. Działania ratunkowe są prowadzone w trybie pilnym, ale wciąż nie ma pewności co do ich skuteczności.

Strażacy i inspektorzy ochrony środowiska instalują systemy rozpylające wodę nad powierzchnią jeziora, by przyspieszyć proces utleniania benzenu. Specjaliści analizują również inne sposoby neutralizacji toksycznej substancji, lecz skala skażenia sprawia, że żadne rozwiązanie nie wydaje się wystarczająco skuteczne.

Katastrofa bez precedensu

Według ekspertów ds. ratownictwa kolejowego i chemicznego, tak poważnej katastrofy ekologicznej w Europie nie było od 30 lat. Ze składu liczącego 17 wagonów wykoleiło się aż 14, co doprowadziło do wycieku ogromnych ilości benzenu.

Mieszkańcy regionu z niepokojem obserwują rozwój sytuacji, obawiając się długofalowych skutków katastrofy. Władze i ekolodzy podkreślają, że pełne usunięcie skutków wycieku może potrwać lata, a życie w rejonie Hustopeci nad Beczwą już nigdy nie będzie takie samo. Największym zmartwieniem jest możliwość skażenia rzeki Beczwy, która jest największym lewym dopływem Morawy. 

źr. wPolsce24 za denik.cz

Świat

Niemcy będą "koncentrować" migrantów w obozie "o chlebie, wodzie i mydle"

opublikowano:
1849022_5.webp
Reporter telewizji wPolsce24 dotarł do niemieckiego ośrodka dla migrantów (fot. wPolsce24)
Dziennikarz telewizji wPolsce24 Stanisław Pyrzanowski dotarł do niemieckiej miejscowości Eisenhüttenstadt, gdzie powstaje specjalny ośrodek dla migrantów, z którego będą oni deportowani do Polski.
Świat

Niemka zdradza, co sądzi o migrantach

opublikowano:
1850792_3.webp
Mieszkanka Niemiec zdradza, co myśli o uchodźcach w jej mieście i nie życzy tego Polsce (fot. wPolsce24)
Redaktor telewizji wPolsce24 Stanisław Pyrzanowski przebywa obecnie na granicy polsko-niemieckiej, gdzie zbiera informacje dotyczące powstającego w Eisenhüttenstadt ośrodka, z którego mają być przerzucani do Polski przebywający w Niemczech migranci. Pyrzanowski rozmawia ze zwykłymi Niemcami, którzy szczerze odpowiadają, co sądzą o przybyszach z Afryki i Azji oraz swoich władzach.
Świat

Macron bije się w piersi za konszachty z Rosją. "To Polska miała rację"

opublikowano:
macron screen.webp
Emmanuel Macron pokajał się za błędy w relacjach z Rosją (Fot. screen YT)
Emmanuel Macron przyznał, że mylił się latami w sprawie Rosji. Według niego to nie Francja czy Niemcy, ale Polska miała rację co do tego, jak traktować Moskali.
Świat

Niemcy już gotowi do cenzury przekazu z okolic ośrodka dla migrantów przy granicy z Polską. Wiadomości wPolsce24

opublikowano:
videoframe_86107.webp
Niemieckie władze już jutro uruchomią specjalny ośrodka dla osób, których wnioski o azyl zostały odrzucone, w Eisenhüttenstadt, przy granicy z Polską. A dziś już pokazali, że będą cenzurować reporterów z Polski, którzy będą chcieli pokazywać, jak działa ośrodek.
Świat

Ostra kłótnia Trumpa z Zełenskim na oczach świata! Pokoju nie będzie, a co Trump powiedział o Polsce?

opublikowano:
mid-epa11930794.webp
Donald Trump, J.D Vance oraz Wołodymyr Zełenski podczas rozmów w Gabinecie Owalnym (fot.PAP/EPA/JIM LO SCALZO / POOL)
W Białym Domu doszło do spotkania między Donaldem Trumpem a Wołodymyrem Zełenskim. Cały świat obserwował kłótnię jaka rozpętała się między politykami, z czynnym udziałem wiceprezydenta USA JD Vance'a. Ta rozmowa z pewnością przejdzie do historii.
Świat

Czy Putin faktycznie ograł Trumpa? Ekspert zwraca uwagę na kilka szczegółów

opublikowano:
1878118_6.webp
Marek Budzisz ocenił rozmowy Trump-Putin (fot. wPolsce24)
- Rozmowy, które się rozpoczynają nie będą rozmowami ani prostymi ani krótkimi. Tutaj Putin stawia wysoko poprzeczkę - powiedział na antenie telewizji wPolsce24.pl Marek Budzisz, ekspert od polityki międzynarodowej.