Świat

Rząd zablokował obywatelom Facebooka. Wszystko w imię walki z rzekomą dezinformacją

opublikowano:
social-media-763731_1280.webp
(Fot. Pixabay)
Władze Papui-Nowej Gwinei na początku tygodnia zablokowały dostęp do Facebooka, tłumacząc to testowym działaniem mającym na celu ograniczenie dezinformacji, mowy nienawiści oraz pornografii. Posunięcie to spotkało się z ostrą krytyką opozycji i użytkowników, których w kraju jest ponad 1,3 miliona.

Minister bezpieczeństwa Peter Tsiamalili Jr. zapewnia, że rząd nie zamierza tłumić wolności słowa, lecz ma „obowiązek chronić obywateli przed szkodliwymi treściami”.

Opozycja mówi o „tyranii”

Krytycy wskazują jednak, że decyzja ta uderza w podstawowe prawa obywatelskie.

Neville Choi, prezes Rady Mediów Papui-Nowej Gwinei, określił działania rządu jako „graniczące z autokracją polityczną i naruszeniem praw człowieka”.

W podobnym tonie wypowiedział się opozycyjny poseł Allan Bird, który na Facebooku napisał: „wkraczamy teraz na niebezpieczne terytorium i nikt nie jest w stanie powstrzymać tej tyranii”.

Uderzenie w biznes i debatę publiczną

Facebook to najpopularniejsza platforma społecznościowa w Papui-Nowej Gwinei – korzysta z niego połowa użytkowników internetu. Dla porównania, Instagrama używa jedynie 106 tysięcy osób. Media społecznościowe pełnią tam również kluczową rolę w debacie publicznej, zwłaszcza że kraj boryka się z ograniczeniami wolności prasy. Dodatkowo, dla wielu małych firm Facebook stanowi podstawowe narzędzie sprzedaży i marketingu.

Blokada w cieniu nowych przepisów

Warto zauważyć, że blokada Facebooka nastąpiła kilka miesięcy po przyjęciu nowych przepisów antyterrorystycznych, które dają rządowi szerokie uprawnienia do monitorowania i ograniczania komunikacji online. To budzi obawy, że rząd może dążyć do rozszerzenia kontroli nad przestrzenią cyfrową.

Mimo zakazu, wielu użytkowników wciąż uzyskuje dostęp do Facebooka za pomocą płatnych sieci VPN. Władze nie podały, jak długo potrwa blokada. Krytycy obawiają się, że może stać się ona narzędziem do szerszego ograniczania swobody wypowiedzi i dostępu do informacji.

Blokada X w Brazylii – precedens z 2023 roku

Podobne kontrowersje wywołała decyzja lewicowego prezydenta Brazylii Luli da Silvy, który w 2023 roku nakazał tymczasową blokadę platformy X (dawniej Twitter). Rząd tłumaczył to walką z dezinformacją i mową nienawiści, jednak wielu odbierało ten krok jako próbę tłumienia krytyki i ograniczania debaty publicznej. Decyzja spotkała się z ostrą reakcją środowisk wolnościowych oraz części społeczeństwa, które zarzucały rządowi autorytarne zapędy i dążenie do cenzury politycznej.

źr. wPolsce24 za PAP

Świat

Niemcy będą "koncentrować" migrantów w obozie "o chlebie, wodzie i mydle"

opublikowano:
1849022_5.webp
Reporter telewizji wPolsce24 dotarł do niemieckiego ośrodka dla migrantów (fot. wPolsce24)
Dziennikarz telewizji wPolsce24 Stanisław Pyrzanowski dotarł do niemieckiej miejscowości Eisenhüttenstadt, gdzie powstaje specjalny ośrodek dla migrantów, z którego będą oni deportowani do Polski.
Świat

Niemka zdradza, co sądzi o migrantach

opublikowano:
1850792_3.webp
Mieszkanka Niemiec zdradza, co myśli o uchodźcach w jej mieście i nie życzy tego Polsce (fot. wPolsce24)
Redaktor telewizji wPolsce24 Stanisław Pyrzanowski przebywa obecnie na granicy polsko-niemieckiej, gdzie zbiera informacje dotyczące powstającego w Eisenhüttenstadt ośrodka, z którego mają być przerzucani do Polski przebywający w Niemczech migranci. Pyrzanowski rozmawia ze zwykłymi Niemcami, którzy szczerze odpowiadają, co sądzą o przybyszach z Afryki i Azji oraz swoich władzach.
Świat

Macron bije się w piersi za konszachty z Rosją. "To Polska miała rację"

opublikowano:
macron screen.webp
Emmanuel Macron pokajał się za błędy w relacjach z Rosją (Fot. screen YT)
Emmanuel Macron przyznał, że mylił się latami w sprawie Rosji. Według niego to nie Francja czy Niemcy, ale Polska miała rację co do tego, jak traktować Moskali.
Świat

Niemcy już gotowi do cenzury przekazu z okolic ośrodka dla migrantów przy granicy z Polską. Wiadomości wPolsce24

opublikowano:
videoframe_86107.webp
Niemieckie władze już jutro uruchomią specjalny ośrodka dla osób, których wnioski o azyl zostały odrzucone, w Eisenhüttenstadt, przy granicy z Polską. A dziś już pokazali, że będą cenzurować reporterów z Polski, którzy będą chcieli pokazywać, jak działa ośrodek.
Świat

Ostra kłótnia Trumpa z Zełenskim na oczach świata! Pokoju nie będzie, a co Trump powiedział o Polsce?

opublikowano:
mid-epa11930794.webp
Donald Trump, J.D Vance oraz Wołodymyr Zełenski podczas rozmów w Gabinecie Owalnym (fot.PAP/EPA/JIM LO SCALZO / POOL)
W Białym Domu doszło do spotkania między Donaldem Trumpem a Wołodymyrem Zełenskim. Cały świat obserwował kłótnię jaka rozpętała się między politykami, z czynnym udziałem wiceprezydenta USA JD Vance'a. Ta rozmowa z pewnością przejdzie do historii.
Świat

Czy Putin faktycznie ograł Trumpa? Ekspert zwraca uwagę na kilka szczegółów

opublikowano:
1878118_6.webp
Marek Budzisz ocenił rozmowy Trump-Putin (fot. wPolsce24)
- Rozmowy, które się rozpoczynają nie będą rozmowami ani prostymi ani krótkimi. Tutaj Putin stawia wysoko poprzeczkę - powiedział na antenie telewizji wPolsce24.pl Marek Budzisz, ekspert od polityki międzynarodowej.