Polska

Biskupi: Pod pretekstem walki z tzw. „mową nienawiści”, mogą walczyć z Kościołem

opublikowano:
_MIL3337_Episkopat.webp
Biskupom nie podoba się rządowy pomysł na "walkę z mową nienawiści" (fot. Fratria/Liudmyla Kazakova)
Polscy biskupi są zaniepokojeni propozycjami polityków koalicji 13 grudnia, którzy chcą wprowadzić cenzurę pod pretekstem "walki z mową nienawiści". Rada KEP ds. Społecznych stwierdziła, że w praktyce może to oznaczać ograniczenie m.in wolności religijnej.

Członkowie Rady zwracają uwagę, że wzajemna niechęć i wrogość, rozprzestrzenione w sferze medialnej, kulturowej oraz społeczno-politycznej, ranią, dzielą i niszczą wspólnoty: rodzinne, sąsiedzkie, zawodowe, a ostatecznie wspólnotę narodową.

 „Bez wzajemnego poszanowania i życzliwości nie jest możliwe budowanie życia społecznego opartego na prawdzie, wolności słowa i trosce o dobro wspólne. Przeciwdziałanie nasilającym się antagonizmom i rosnącym podziałom pilnie domaga się zaangażowania wszystkich podmiotów życia publicznego” – czytamy na stronie Konferencji Episkopatu Polski.

Jednocześnie członkowie Rady wyrażają zaniepokojenie, że jako rozwiązanie problemu wzrastającej wrogości proponuje się ograniczanie swobody wypowiedzi pod pretekstem walki z tzw. „mową nienawiści”.

„Ten niejednoznaczny termin prowadzić może, pod fasadą troski o niedyskryminację, do ograniczania wolności słowa i wolności religijnej, które są przecież niezbędne w tworzeniu warunków swobodnej debaty publicznej, w której ludzie wyznający różne religie lub światopoglądy mogą w możliwie pełny i głęboki sposób poszukiwać odpowiedzi na pytania o sens bycia człowiekiem czy zaangażowania w sprawy świata” – czytamy.

To pierwsze tak konkretne i jednoznaczne Kościoła w tej ważnej kwestii. 

źr. wPolsce24 za KEP

Polska

Amerykańscy eksperci bezlitośni wobec Tuska. Czerwona linia została przekroczona

opublikowano:
Zrzut ekranu 2025-02-20 195641.webp
Działania podejmowane przez premiera Donalda Tuska są analizowane w Stanach Zjednoczonych. Wnioski nie są jednak optymistyczne, a zdaniem ekspertów postawa szefa Platformy Obywatelskiej może negatywnie odbić się na relacjach Polski z USA.
Polska

Świętujemy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

opublikowano:
dzienjezyka2222.webp
Redaktor Jarząbek też świętuje dzień języka ojczystego (fot. Polsce24)
21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. To święto, które celebrujemy w sposób szczególny – wspólnie z Wami.
Polska

Poseł PiS o ekipie Tuska: Barbarzyńcy w drogich garniturach i zegarkach

opublikowano:
1852004_2.webp
Poseł PiS Anna Kwiecień w bardzo mocnych słowach oceniła politykę ekipa Tuska (fot. wPolsce24)
- To są barbarzyńcy, naprawdę to są barbarzyńcy. Owszem, noszą drogie garniturki i drogie zegarki, udają Europejczyków, ale mentalnie to są barbarzyńcy, o spojrzeniu bolszewickim - mówiła o ekipie Donalda Tuska poseł PiS Anna Kwiecień, komentując przetrzymywanie w areszcie matki autystycznego dziecka, mimo że są inne metody egzekwowania prawa.
Polska

Co to był za dzień. Wspólnie świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

opublikowano:
1853157_2.webp
Świętowaliśmy Dzień Języka Ojczystego
Na antenie telewizji wPolsce24 świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, prezentując widzom ulubione cytaty telewizyjnych gwiazd.
Polska

Co Karol Nawrocki sądzi o prezydenturze Andrzeja Dudy?

opublikowano:
1853181_4.webp
Karol Nawrocki ocenił wagę prezydentury Andrzeja Dudy (fot. wPolsce24)
Obywatelski Kandydat na prezydenta Karol Nawrocki, odwiedził dziś Świnoujście, gdzie spotkał się z mieszkańcami, gdzie skomentował m.in. wagę wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w USA i jego spotkanie z Donaldem Trumpem. Powiedział też, co sądzi o samej prezydenturze obecnej głowy państwa.
Polska

To będzie kluczowa wizyta prezydenta w USA. Andrzej Duda będzie pierwszym europejskim gościem Trumpa od zaprzysiężenia

opublikowano:
JSZprwbd_19_06_t_rrrr_s_2.webp
Spotkanie prezydentów Dudy i Trumpa (fot. Jakub Szymczuk, KPRP)
Prezydent Andrzej Duda będzie pierwszym europejskim przywódcą z którym Donald Trump spotka się od swojego zaprzysiężenia. To bardzo ważna wizyta, która pokazuje rolę Polski i polskiego prezydenta w Europie - zauważył poseł PiS Jan Dziedziczak na antenie telewizji wPolsce24.