Świat

W Berlinie nie będzie monumentu upamiętniającego polskie ofiary wojny. Nie było funduszy, więc zamiast pomnika będzie "tymczasowy" i "prowizoryczny"... kamień

opublikowano:
sculpture-7718299_1280.webp
Berlin (fot. Pixabay)
W Berlinie miał stanąć pomnik polskich ofiar II wojny światowej. Miał, ale nie stanie, bo długoletnie boje pomysłodawców tej inicjatywy z niemiecką administracją i aparatem urzędniczym szybko się nie zakończą. Jak informuje Deutsche Welle, w tym roku nasi zachodni sąsiedzi będą mogli postawić jedynie "tymczasowy" i "prowizoryczny" kamień zamiast pomnika. Na nic innego nie znaleziono pieniędzy.

O sprawie budowy pomnika polskich ofiar wojny, który stanąć miał w Berlinie na 80. rocznicę krwawej rzezi, którą Niemcy urządzili Polsce i reszcie Europy, więcej pisze Deutsche Welle.

Autor opisuje cały szereg prawnych perturbacji i pisze wprost, że poza trudną do zrozumienia urzędniczą niemocą problemem są też finanse, których - akurat na tę inicjatywę - po prostu władzom Berlina brakuje. 

Pomnika nie będzie, bo nie ma pieniędzy

- Kłopot w tym, że to już inwestycja kosztująca grube miliony euro, ale też wymagająca głębokiej refleksji, wyczucia i mądrego, naukowego podejścia. Wszystko to sprawia, że projekt, zwany Domem Niemiecko-Polskim, wciąż pozostaje w sferze koncepcyjnej i nie ma szans, żeby powstał w tej dekadzie - czytamy w tekście.  

Na szczęście nasi sąsiedzi znaleźli rozwiązanie i wiedzą już, jak sobie poradzić z brakiem funduszy na "godny" pomnik. Trzeba po prostu obniżyć aspiracje i wymagania, choćby tymczasowo, bo przecież być może kiedyś się uda. 

O tym, jaki powinien być kształt - prowizorycznego - pomnika mówi w rozmowie z DW dyrektor Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich w Darmstad, prof. Peter Oliver Loew. Naukowiec tłumaczy, iż wciąż trwają "konsultacje", co do ostatecznego kształtu monumentu, ale pewien plan już jest.

Zamiast pomnika będzie kamień

- Ma on być „godny, ale prosty, aby podkreślić jego tymczasowy charakter“. Chodzi o to, aby umożliwić godne upamiętnienie ofiar, jakie Polska poniosła w czasie drugiej wojny światowej, ale nie powinno powstać wrażenie, że prowizoryczny kamień pamięci zastępuje główny projekt - czytamy na niemieckim portalu.

Autor dodaje także, iż "zaangażowani w inicjatywę stają teraz do wyścigu z czasem":

- Niemcy, a Berlin w szczególności, nie słyną ze zbyt wysokiego tempa realizacji czegokolwiek. Byłoby jednak bardzo niefortunne, gdyby 8 maja, w okrągłą 80. rocznicę zakończenia drugiej wojny światowej, Polacy nadal nie mieli swojego miejsca w niemieckiej stolicy, w którym mogliby złożyć kwiaty - zauważa przytomnie redaktor DW.

Rozumiemy i piszemy o sprawie bez złośliwości. Jest przecież oczywiste, że przez 80 lat można nie znaleźć funduszy akurat na tak specyficzny cel. Dlatego głęboko wierzymy, że naród artystów i filozofów z pewnością znajdzie w swojej stolicy jakiś godny prowizoryczny kamień, pod którym Polacy będą mogli złożyć kwiaty w 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej. 

źr. wPolsce24 za DW

 
Świat

Co powiedział Sławosz Uznański-Wiśniewski po starcie misji

opublikowano:
mid-25625084 ok.webp
W kosmosie nie jestem sam, reprezentuję nas wszystkich - powiedział z pokładu kapsuły Dragon polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski.
Świat

Polak już w kosmosie. Misja wystartowała

opublikowano:
mid-25625087 ok.webp
Rakieta Falcon 9 z kapsułą Crew Dragon (fot. PAP/Leszek Szymański)
Punktualnie o 8.31 wystartowała misja kosmiczna Ax-4 z udziałem polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Start odbył z Kennedy Space Center na przylądku Canaveral na Florydzie. Rakieta Falcon 9 firmy SpaceX wyniosła na orbitę kapsułę Dragon z czteroosobową załogą.
Świat

Prezydent Duda żegna się z Kijowem. Dostał ważne odznaczenie

opublikowano:
mid-25628186 ok.webp
Polska cały czas starała się wspierać Ukrainę - mówił w Kijowie prezydent Andrzej Duda, który spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim. Polski gość został uhonorowany jednym z najważniejszych ukraińskich odznaczeń - Orderem Wolności.
Świat

Gigantyczna eksplozja magazynu z fajerwerkami! Zaginęło siedem osób

opublikowano:
Zrzut ekranu 2025-07-03 155919.webp
W Kalifornii doszło do gigantycznej eksplozji magazynu, w którym trzymano fajerwerki. Strażakom nie udało się na razie odnaleźć siedmiu osób.
Świat

Koniec kosmicznej misji. Polski astronauta wrócił na Ziemię

opublikowano:
uznański powrót OK.webp
Niedaleko czekają łodzie z ekipami ratowniczymi, które zabezpieczą kapsułę (fot. print screen Axiom Space)
Kapsuła Dragon Grace z załogą misji Ax-4, w tym z Polakiem Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim, zgodnie z planem wodowała na Pacyfiku u wybrzeży Kalifornii ok. godz. 11.30 czasu polskiego.
Świat

Nasze korzenie są w tym państwie? Odkryto najstarszą osadę nad jeziorem w Europie

opublikowano:
1996032_6.webp
Odkryto najstarszą osadę w Europie (fot. wPolsce24)
Nad brzegiem Jeziora Ochrydzkikiego w Albanii odkryto najstarszą osadę ludzką zbudowaną nad jeziorem w Europie, poinformowała agencja Reutera, powołując się na doniesienia pracujących na miejscu archeologów.