Świat

Aresztowano pracowników lotniska w Waszyngtonie. Przekazali mediom nagranie katastrofy

opublikowano:
mid-epa11873456.webp
Przyczyny katastrofy nadal są nieznane (fot. PAP/EPA/WILL OLIVER)
Dwóch pracowników lotniska w Waszyngtonie zostało aresztowanych. Oskarżono ich o to, że przekazali nagranie niedawnej katastrofy mediom.

29 stycznia w Waszyngtonie doszło do tragicznej w skutkach katastrofy. Odbywający rutynową misję treningową wojskowy śmigłowiec UH-60 Blackhawk zderzył się z podchodzącym do lądowania na lotnisku międzynarodowym Ronalda Reagana niewielkim samolotem pasażerskim Bombardier CRJ700. Życie straciło 67 osób – 64 na pokładzie samolotu i trzyosobowa załoga śmigłowca. To była najgorsza katastrofa lotnicza w USA od 2001 roku, kiedy Airbus A300B4 linii American Airlines rozbił się o półwysep Rockaway, zabijając 260 osób na pokładzie i 5 na ziemi. 

Przekazali nagranie mediom 

Wkrótce po tej katastrofie do mediów społecznościowych trafiło nagranie, które przedstawiało moment zderzenia obu maszyn. Niedługo potem telewizja CNN pokazała drugie nagranie. Wykonano je z bliższej odległości i było dużo wyraźniejsze. Widać było na nim, że załoga śmigłowca nie próbowała w żaden sposób uniknąć zderzenia z samolotem.

Zarząd Lotnisk Metropolii Waszyngtońskiej (MWAA) – rządowa organizacja, która zarządza m.in. lotniskiem Reagana i Dullesa – poinformowała media, że dwóch jej pracowników – 21-letni Mohamed Lamine Mbengue i 45-letni Jonathan Savoy – zostało aresztowanych przez policję. Mieli bez pozwolenia wykonać kopię tego nagrania i przekazać je mediom.

Usłyszeli zarzuty

Obydwaj mężczyźni usłyszeli już zarzuty. Mbengue trafił do aresztu w hrabstwie Arlington, ale został już z niego wypuszczony. Savoy dostał wezwanie do sądu. Władze lotniska na razie nie zdradziły dalszych szczegółów.

W poniedziałek rozpoczęła się operacja podniesienia wraku samolotu z dna rzeki Potomac. Wcześniej wyciągnięto z niej zwłoki większości ofiar. Po jej zakończeniu rozpocznie się podnoszenie wraku śmigłowca. Przyczyny katastrofy nadal są nieznane. Trwa w tej sprawie śledztwo.

źr. wPolsce24 za NYPost

Świat

Rosyjski gaz nie płynie już do Europy przez Ukrainę. Kijów: "Wstrzymaliśmy tranzyt rosyjskiego gazu. To historyczne wydarzenie"

opublikowano:
mid-epa11799234.webp
Centrala Gazpromu (fot. PAP/EPA/ANATOLY MALTSEV)
Rosyjski koncern Gazprom poinformował o wstrzymaniu eksportu gazu do Europy przez Ukrainę od godz. 8 czasu moskiewskiego (6 czasu polskiego), kiedy to wygasł termin umowy o tranzycie tego surowca. Słowacki operator potwierdził, że przepływ gazu ustał.
Świat

Zaprzysiężenie Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych. O której rozpocznie się transmisja?

opublikowano:
1816458_6.webp
(fot. screen za wPolsce24)
Procedura zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych rozpocznie się 20 stycznia, w poniedziałek, około godziny 18.00 czasu polskiego. Transmisję na żywo będzie można obejrzeć na oficjalnych kanałach Białego Domu, a także na łamach telewizji wPolsce24. W najnowszym Tele-Expresie pokazujemy - prosto z Waszyngtonu - jak wyglądają ostatnie godziny przygotowań do tej niezwykłej uroczystości.
Świat

Ameryka czeka na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Oto plan inauguracji

opublikowano:
1816543_3.webp
Jak będzie wyglądał dokładny plan inauguracji 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych?
Gość Wiadomości

Marcin Przydacz w Polska Wybiera: Rosja już tu jest. Tylko nie w tym miejscu, gdzie część polityków Platformy chciałaby ją widzieć

opublikowano:
Zrzut ekranu 2025-01-22 205622.webp
Gościem programu Polska Wybiera był były szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta RP Marcin Przydacz. Porozmawiał z nami m.in. o ataku na premiera Morawieckiego przy pomocy fake newsa.
Świat

Co łączy Grzegorza Brauna i Gretę Thunberg?

opublikowano:
MK5_Grz_Br_17_05_334_IMG_5374 2025-01-29_16.52.48 2025-01-29_16.53.14.webp
(Fot. Fratria)
Choć wydawać by się mogło, że Grzegorz Braun – tzw. "skrajnie prawicowy" polski polityk – i Greta Thunberg – lewicowa aktywistka klimatyczna – nie mają ze sobą nic wspólnego, to okazuje się, że ich drogi przecinają się w jednym punkcie: krytyce izraelskich działań w Strefie Gazy.
Świat

Od największej góry lodowej świata oderwał się fragment wielkości największej warszawskiej dzielnicy

opublikowano:
videoframe_3094.webp
Naukowcy potwierdzili, że od największej góry lodowej świata, nazwanej raczej mało romantycznie "A23", oderwał się duży fragment o długości 19 km i powierzchni 79 km², co odpowiada rozmiarom Wawra - największej dzielnicy stolicy Polski. To pierwsze poważne pęknięcie tej góry od jej oderwania się od Antarktydy w 1988 roku.