To pierwsze takie odkrycie od ponad stu lat. Archeolodzy znaleźli grobowiec faraona

Odkrycia dokonano w ramach wspólnej misji brytyjskiej fundacji New Kingdom Research Foundation i egipskiego ministerstwa turystyki i antyków. Brytyjski archeolog dr Piers Litherland od ponad dekady prowadził badania w Dolinie Królów, kiedy odkrył wykute w skale schody. Archeolodzy od razu domyślili się, że prowadzą do grobowca. Podejrzewali jednak, że natrafili na grobowiec królewskiej małżonki.
Od razu wiedzieli, co odkryli
Oczyszczenie tych schodów z gruzu trwało miesiącami. W końcu jednak udało się to zrobić i wejść do środka. O tym, że trafili na grobowiec faraona, dowiedzieli się od razu. Na jego suficie namalowano bowiem sceny z Amduatu. To religijny tekst, który podaje zmarłemu sposoby na dostanie się w zaświaty. Był zarezerwowany wyłącznie dla faraonów. Litherland powiedział BBC, że był pod tak ogromnym wrażeniem tego, co znaleźli, że gdy wyszedł do czekającej na zewnątrz żony, od razu się rozpłakał.
Sam grobowiec był jednak pusty. Archeolodzy nie odkryli jednak żadnych śladów świadczących o tym, że został obrabowany – co oznacza, że został opróżniony celowo, a jego zawartość znajduje się w innym miejscu. Odkryli też, że zbudowano go pod wodospadem i komora grobowa została zalana wodą w ciągu sześciu lat od jego zbudowania. Gdy przeglądali leżący w nim gruz, odkryli, kto był jego lokatorem. Na kawałku połamanego alabastru znaleźli imię faraona Totmesa II. Najprawdopodobniej pochodziły z artefaktu, który został uszkodzony podczas przenosin.
Zapomniany faraon
Totmes II był faraonem z XVIII Dynastii, z okresu Nowego Państwa. Panował w latach 1492 lub 1492 p.n.e. - 1479 p.n.e., wstąpił na tron w wieku 21 lat. Niestety dziś niewiele wiemy o tym, jak wyglądały jego rządy. Większość budowli z jego czasów, inskrypcje na ścianach których mogłyby rzucić na to światło, uległa bowiem zniszczeniu lub została użyta jako materiały budowlane przez jego następców. Niektórzy historycy podejrzewają, że w rzeczywistości rządziła za niego jego żona i przyrodnia siostra Hatszepsut, która później sama została faraonem. Wcześniej była regentką Totmesa III, jednego z najsłynniejszych faraonów w dziejach Egiptu, którego Totmesowi II spłodziła inna żona, Iset. To właśnie podboje Totmesa III zbudowały późniejszą potęgę Egiptu, przyćmiewając okres rządów jego ojca.
Mimo tego, że grobowiec był pusty, archeolodzy uważają, że to było bardzo ważne odkrycie. Rozwiązało bowiem jedną z zagadek starożytnego Egiptu – lokalizację grobów wczesnych faraonów z XVIII Dynastii. Liczą jednak, że uda im się w końcu odnaleźć drugi grobowiec Totmesa II.
źr. wPolsce24 za BBC