Świat

Atak zamachowca samobójcy na meczet w Pakistanie. Są ofiary śmiertelne

opublikowano:
pakistan-895319_1280.webp
6 osób zginęło od wybuchu samobójcy w meczecie (fot. pixabay.com, zdjęcie poglądowe)
Sześć osób zginęło, a kilkanaście odniosło rany w piątek w samobójczym ataku zamachowca na meczet, należący do uczelni koranicznej Jamia Haqqania - poinformowała pakistańska policja. Wśród ofiar zamachu na szkołę znajduje się jej dyrektor.

Inspektor generalny policji w graniczącej z Afganistanem prowincji Chajber Pasztunchwa Zulfiqar Hameed przekazał lokalnym mediom, że zamachowiec odpalił ładunek wybuchowy, stojąc podczas piątkowych modłów w pierwszym rzędzie wiernych. Do eksplozji doszło mimo obecności w meczecie policji i systemu monitoringu.

Atak tuż przed początkiem Ramadanu

Atak miał miejsce w ostatni piątek przed rozpoczęciem Ramadanu, świętego miesiąca muzułmanów i wyjazdem studentów na ferie. Lokalna policja oceniła eksplozję jak "bardzo silną". Do tej pory nikt nie przyznał się do zamachu.

Zaatakowana uczelnia koraniczna nazywana jest "uniwersytetem dżihadu" tak z powodu zakresu i metod nauczania, jak i losów jej wielu absolwentów. Założyciel i wieloletni przywódca ruchu talibów, jednooki mułła Mohammad Omar co prawda w Jamii Haqqani nie studiował, ale dostał od uczelni honorowy doktorat. Jej absolwentem był natomiast jego następca, Achtar Mohammed Mansur, który przewodził ugrupowaniu do swojej śmierci w ataku amerykańskich dronów w 2016 r.

Do uczelni uczęszczał także Sirajuddin Haqqani, obecny minister spraw wewnętrznych Afganistanu. Szkoła jest nadal uważana za "wylęgarnię" radykalnych islamistów.

Najbardziej dotknięta terroryzmem prowincja Pakistanu

O wiele ataków, do których w ostatnich latach doszło w Pakistanie, władze oskarżają dżihadystów z grupy pakistańskich talibów Tehrik-i-Taliban Pakistan (TTP). Jednak organizacja twierdzi, że nigdy nie atakuje świątyń. TTP jest sojusznikiem afgańskich talibów, a wielu członków ugrupowania znalazło bezpieczne schronienie w Kabulu - przypomniała agencja AP.

Chajber Pasztunchwa jest - obok Beludżystanu - najbardziej dotkniętą terroryzmem prowincją Pakistanu. W ubiegłym roku dokonano tam 295 zamachów o podłożu islamistycznym.

źr. wPolsce24 za PAP

 

Świat

Co powiedział Sławosz Uznański-Wiśniewski po starcie misji

opublikowano:
mid-25625084 ok.webp
W kosmosie nie jestem sam, reprezentuję nas wszystkich - powiedział z pokładu kapsuły Dragon polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski.
Świat

Polak już w kosmosie. Misja wystartowała

opublikowano:
mid-25625087 ok.webp
Rakieta Falcon 9 z kapsułą Crew Dragon (fot. PAP/Leszek Szymański)
Punktualnie o 8.31 wystartowała misja kosmiczna Ax-4 z udziałem polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Start odbył z Kennedy Space Center na przylądku Canaveral na Florydzie. Rakieta Falcon 9 firmy SpaceX wyniosła na orbitę kapsułę Dragon z czteroosobową załogą.
Świat

Prezydent Duda żegna się z Kijowem. Dostał ważne odznaczenie

opublikowano:
mid-25628186 ok.webp
Polska cały czas starała się wspierać Ukrainę - mówił w Kijowie prezydent Andrzej Duda, który spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim. Polski gość został uhonorowany jednym z najważniejszych ukraińskich odznaczeń - Orderem Wolności.
Świat

Gigantyczna eksplozja magazynu z fajerwerkami! Zaginęło siedem osób

opublikowano:
Zrzut ekranu 2025-07-03 155919.webp
W Kalifornii doszło do gigantycznej eksplozji magazynu, w którym trzymano fajerwerki. Strażakom nie udało się na razie odnaleźć siedmiu osób.
Świat

Koniec kosmicznej misji. Polski astronauta wrócił na Ziemię

opublikowano:
uznański powrót OK.webp
Niedaleko czekają łodzie z ekipami ratowniczymi, które zabezpieczą kapsułę (fot. print screen Axiom Space)
Kapsuła Dragon Grace z załogą misji Ax-4, w tym z Polakiem Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim, zgodnie z planem wodowała na Pacyfiku u wybrzeży Kalifornii ok. godz. 11.30 czasu polskiego.
Świat

Nasze korzenie są w tym państwie? Odkryto najstarszą osadę nad jeziorem w Europie

opublikowano:
1996032_6.webp
Odkryto najstarszą osadę w Europie (fot. wPolsce24)
Nad brzegiem Jeziora Ochrydzkikiego w Albanii odkryto najstarszą osadę ludzką zbudowaną nad jeziorem w Europie, poinformowała agencja Reutera, powołując się na doniesienia pracujących na miejscu archeologów.