Świat

Wybuchnie kolejna wojna? Indie zaatakowały Pakistan

opublikowano:
mid-epa12079123.webp
(fot. PAP/EPA/RAHAT DAR)
Indie zaatakowały Pakistan w Kaszmirze i Pendżabie. To najpoważniejszy incydent między oboma państwami od wielu lat.

Relacje Indii i Pakistanu są napięte od momentu, odkąd oba państwa przestały być brytyjską kolonią w latach 40. XX wieku. Do obecnego zaognienia stosunków doszło, gdy terroryści zaatakowali turystów w Kaszmirze, zabijając 26 osób. Indie oskarżyły Pakistan o to, że terroryści działali z jego wsparciem. 

Każde z państw kontroluje swoją część Kaszmiru, ale oba roszczą sobie prawa do całości. 

Zaatakowano placówki terrorystów? 

Rząd Indii ogłosił, że uderzył w dziewięć placówek w Pakistanie, które miały być wykorzystywane przez terrorystów. Źródło agencji Reuters w siłach zbrojnych powiedziało, że wśród nich miała być kwatera główna Laszkar-i-Toiba – organizacji terrorystycznej wspierającej separatystów w hinduskiej części Kaszmiru.

Hindusi nazwali tę akcję Operacją Sindur. Tak nazywa się czerwony proszek, który w hinduizmie jest nakładany na czoło i przedziałek włosów przez zamężne kobiety. Całość miała potrwać 25 minut, od 1.05 do 1:30 nad ranem czasu lokalnego. Indie zademonstrowały znaczącą powściągliwość w wyborze celów i metod – napisało w oświadczeniu tamtejsze ministerstwo obrony.

Pakistan twierdzi, że zginęli cywile 

Pakistan twierdzi, że Indie dokonały nalotów na sześć celów i żaden z nich nie miał nic wspólnego z terrorystami. Miało w nich zginąć co najmniej 26 cywili, a co najmniej 46 odniosło rany. Pakistan twierdzi też, że jego wojsko zestrzeliło pięć hinduskich samolotów, ale Indie na razie tego nie potwierdziły. Źródła Reutersa w lokalnym rządzie hinduskiego Kaszmiru twierdzą, że w nocy trzy maszyny rozbiły się w tym regionie. Piloci mieli przeżyć, ale trafili do szpitali.

Rząd w Islamabadzie twierdzi, że ten atak to był jawny akt wojny. Poinformował już Radę Bezpieczeństwa ONZ, że rezerwuje sobie prawo do odpowiedzi. Rzecznik sił zbrojnych Pakistanu oświadczył, że dotychczas walczyły tylko w samoobronie. Pakistan pozostaje bardzo odpowiedzialnym państwem. Jednakże podejmiemy wszelkie niezbędne kroki, by bronić honoru, integralności i suwerenności Pakistannu, za wszelką cenęstwierdził.

Świat boi się eskalacji 

Od uzyskania niepodległości w 1947 roku Indie i Pakistan stoczyły już trzy wojny. W dwóch powodem ich wybuchu był Kaszmir. W 2003 podpisały zawieszenie broni, które zostało przedłużone w 2021.

Wielu ekspertów uważa, że siła obecnego hinduskiego ataku jest na tyle duża, że istnieje znaczne ryzyko eskalacji. To bardzo niepokojące, bo oba państwa dysponują bronią atomową. Indie dokonały nalotów na Pakistan w 2016 i 2019 roku, również w odpowiedzi na ataki terrorystyczne, ale miały one znacznie mniejszą skalę.

Prezydent Donald Trump stwierdził, że ma nadzieję, że walki szybko się skończą. Sekretarz stanu Marco Rubio rozmawiał już z doradcami ds. bezpieczeństwa narodowego obu pastw i namawiał ich, by zachowali linie komunikacji i unikali eskalacji. Rzecznik ONZ powiedział, że sekretarz generalny Antonio Guterres wezwał siły zbrojne obu państw do zachowania maksymalnej powściągliwości. Wezwały do tego także Chiny, które graniczą z oboma zwaśnionymi stronami.

źr. wPolsce24 za Reuters

Świat

Zakulisowy deal z Tuskiem? Bruksela jest gotowa na wiele, byle tylko wygrał Trzaskowski

opublikowano:
mid-epa12121292 ok.webp
Dziennik „Le Monde” ujawnił, jak Komisja Europejska pomaga obozowi Donalda Tuska w czasie kampanii przed wyborami prezydenckimi. By nie zrazić wyborców i zwiększyć szanse Rafała Trzaskowskiego w rywalizacji z kandydatem popieranym przez PiS Karolem Nawrockim, szefowa KE Ursula von der der Leyen ograniczyła polityczną presję na polski rząd i przesuwa w czasie niewygodne decyzje.
Świat

Co powiedział Sławosz Uznański-Wiśniewski po starcie misji

opublikowano:
mid-25625084 ok.webp
W kosmosie nie jestem sam, reprezentuję nas wszystkich - powiedział z pokładu kapsuły Dragon polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski.
Świat

Polak już w kosmosie. Misja wystartowała

opublikowano:
mid-25625087 ok.webp
Rakieta Falcon 9 z kapsułą Crew Dragon (fot. PAP/Leszek Szymański)
Punktualnie o 8.31 wystartowała misja kosmiczna Ax-4 z udziałem polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Start odbył z Kennedy Space Center na przylądku Canaveral na Florydzie. Rakieta Falcon 9 firmy SpaceX wyniosła na orbitę kapsułę Dragon z czteroosobową załogą.
Świat

Prezydent Duda żegna się z Kijowem. Dostał ważne odznaczenie

opublikowano:
mid-25628186 ok.webp
Polska cały czas starała się wspierać Ukrainę - mówił w Kijowie prezydent Andrzej Duda, który spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim. Polski gość został uhonorowany jednym z najważniejszych ukraińskich odznaczeń - Orderem Wolności.
Świat

Gigantyczna eksplozja magazynu z fajerwerkami! Zaginęło siedem osób

opublikowano:
Zrzut ekranu 2025-07-03 155919.webp
W Kalifornii doszło do gigantycznej eksplozji magazynu, w którym trzymano fajerwerki. Strażakom nie udało się na razie odnaleźć siedmiu osób.
Świat

Koniec kosmicznej misji. Polski astronauta wrócił na Ziemię

opublikowano:
uznański powrót OK.webp
Niedaleko czekają łodzie z ekipami ratowniczymi, które zabezpieczą kapsułę (fot. print screen Axiom Space)
Kapsuła Dragon Grace z załogą misji Ax-4, w tym z Polakiem Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim, zgodnie z planem wodowała na Pacyfiku u wybrzeży Kalifornii ok. godz. 11.30 czasu polskiego.