Świat

Wpadka administracji Trumpa. Dodali dziennikarza do tajnego chatu

opublikowano:
phone-869669_1280.webp
Dziennikarz twierdzi, że poznał tajne szczegóły ataku na Huti (fot. ilustracyjna Pixabay)
Wysoko postawieni członkowie administracji prezydenta Donalda Trumpa mieli używać popularnego komunikatora Signal, by rozmawiać o planach ataków na ruch Huti w Jemenie. Znany dziennikarz twierdzi, że przypadkowo zaproszono go do tej grupy.

Signal to popularny kodowany komunikator, szeroko używany przez dziennikarzy. Jeffrey Goldberg, redaktor naczelny The Atlantic, poinformował w poniedziałek, że 11 marca dostał na nim zaproszenie od Michaela Waltza, doradcy Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego. Po jego zaakceptowaniu miano go dołączyć do grupy o nazwie „Huti PC mała grupa”. Dodał, że wśród 18 jej członków był m.in. wiceprezydent J.D. Vance, sekretarz stanu Marco Rubio, sekretarz obrony Pete Hegseth, dyrektor CIA John Ratcliffe i szefowa sztabu Białego Domu Susie Wiles.

Rozmawiali o atakach na Huti

Goldberg twierdzi, że przez następne dni mógł śledzić ich rozmowy o atakach na ruch Huti, który od wybuchu wojny w Gazie atakuje statki handlowe i okręty w pobliżu wybrzeża Jemenu. Twierdzi, że dowiedział się z nich, że wiceprezydent J.D. Vance jest do nich nastawiony sceptycznie, a sekretarz Hegseth obiecał, że przekaże jego wątpliwości prezydentowi, ale ostatecznie je poparł. Inny uczestnik konwersacji powiedział, że nie podoba mu się to, że znów muszą ratować Europę – ataki Huti mają dużo większy wpływ na europejski handel morski, niż na amerykański.

Goldberg twierdzi również, że Hegseth opublikował informacje, których ujawnienie mogłoby zaszkodzić bezpieczeństwu amerykańskich sił zbrojnych i oficerów wywiadu działających poza granicami USA. Zdecydował, że ich nie ujawni w swoim artykule. Twierdzi też, że z tej rozmowy dowiedział się kiedy rozpoczną się naloty na Jemen. By potwierdzić ich autentyczność, o wyznaczonej porze siedział w zaparkowanym samochodzie, szukając treści o Jemenie na portalu X. Gdy dowiedział się, że w Sanie, stolicy tego kraju, usłyszano eksplozję, zdobył pewność, że chat, do którego go dołączono, jest autentyczny. 

Hegseth przypomniał, że to kłamca 

Goldberg zauważył, że używanie Signala wśród osób, które zajmują się bezpieczeństwem narodowym, nie jest niczym dziwnym, ale zwykle ten komunikator jest używany do np. planowania spotkań, a nie rozmów o trwającej operacji wojskowej. Rzecznik Narodowej Rady Bezpieczeństwa Brian Hughes powiedział telewizji Fox News, że przyglądają się tej sprawie. Dodał, że wiadomości, które pokazał Goldberg zdają się być autentyczne i sprawdzają jak to się stało, że nieuprawniona osoba została dodana do tej grupy. Dodał, że te rozmowy świadczą, że członkowie administracji uważnie koordynują ze sobą działania, a sukces operacji przeciwko Huti świadczy, że nie było zagrożenia dla żołnierzy i bezpieczeństwa narodowego.

Sekretarz obrony Pete Hegseth powiedział dziennikarzom, że nikt w tej grupie nie publikował planów wojennych. Goldberg odpowiedział mu na antenie MSNBC. Stwierdził, że Hegseth może tego nie nazywać planami wojennymi, ale wiadomości, których nie opublikował, zawierałprecyzyjne detale ataku na Huti – jego czasu, celów i sekwencji operacji – stworzone przez Dowództwo Centralne (CENTCOM).

Hegseth zwrócił też uwagę na reputację Goldberga. Mówimy o zwodniczym i mocno zdyskredytowanym tak zwanym dziennikarzu, którego zawód to ciągłe rozpuszczanie oszustw – stwierdził. Przypomniał o jego artykułach o rzekomej współpracy z rosyjskim wywiadem oraz o głośnym fake newsie o udziale Trumpa w uroczystościach na amerykańskim cmentarzu wojennym we Francji. Goldberg napisał, że Trump nie wziął w nich udziału, bo uznał, że są „frajerami” skoro dali się zabić. O jego artykule zrobiło się bardzo głośno, a Joe Biden nawiązywał do niego nawet podczas kampanii wyborczej. Jego informacje zostały jednak zdementowane przez naocznych świadków, w tym byłego doradcę Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego Johna Boltona. Bolton jest zdeklarowanym wrogiem Trumpa i nie miałby powodu, by kłamać w jego obronie. Według niego Trump nie odwiedził tego cmentarza, bo pogoda nie pozwalała na lot helikopterem, a Secret Service uznała, że podróż samochodem będzie zbyt niebezpieczna.

źr. wPolsce24 za Fox News, AXIOS

Świat

Panika w Berlinie! Niemcy boją się klęski Trzaskowskiego, wieszczą rozpad rządu Tuska i straszą prawicowymi ekstremistami

opublikowano:
MK9_gdlnm_19_09_sss_f_DSC05270.webp
W Berlinie panicznie boją się porażki Rafała Trzaskowskiego (Fot. Fratria)
Pali się! Niemieckie media wpadły w totalną panikę w związku z wynikami pierwszej tury wyborów prezydenckich w Polsce.
Świat

Zakulisowy deal z Tuskiem? Bruksela jest gotowa na wiele, byle tylko wygrał Trzaskowski

opublikowano:
mid-epa12121292 ok.webp
Dziennik „Le Monde” ujawnił, jak Komisja Europejska pomaga obozowi Donalda Tuska w czasie kampanii przed wyborami prezydenckimi. By nie zrazić wyborców i zwiększyć szanse Rafała Trzaskowskiego w rywalizacji z kandydatem popieranym przez PiS Karolem Nawrockim, szefowa KE Ursula von der der Leyen ograniczyła polityczną presję na polski rząd i przesuwa w czasie niewygodne decyzje.
Świat

Co powiedział Sławosz Uznański-Wiśniewski po starcie misji

opublikowano:
mid-25625084 ok.webp
W kosmosie nie jestem sam, reprezentuję nas wszystkich - powiedział z pokładu kapsuły Dragon polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski.
Świat

Polak już w kosmosie. Misja wystartowała

opublikowano:
mid-25625087 ok.webp
Rakieta Falcon 9 z kapsułą Crew Dragon (fot. PAP/Leszek Szymański)
Punktualnie o 8.31 wystartowała misja kosmiczna Ax-4 z udziałem polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Start odbył z Kennedy Space Center na przylądku Canaveral na Florydzie. Rakieta Falcon 9 firmy SpaceX wyniosła na orbitę kapsułę Dragon z czteroosobową załogą.
Świat

Prezydent Duda żegna się z Kijowem. Dostał ważne odznaczenie

opublikowano:
mid-25628186 ok.webp
Polska cały czas starała się wspierać Ukrainę - mówił w Kijowie prezydent Andrzej Duda, który spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim. Polski gość został uhonorowany jednym z najważniejszych ukraińskich odznaczeń - Orderem Wolności.
Świat

Gigantyczna eksplozja magazynu z fajerwerkami! Zaginęło siedem osób

opublikowano:
Zrzut ekranu 2025-07-03 155919.webp
W Kalifornii doszło do gigantycznej eksplozji magazynu, w którym trzymano fajerwerki. Strażakom nie udało się na razie odnaleźć siedmiu osób.