Równouprawnienie po niemiecku: dla pana kupa "siana", a dla pani? Ma zadowolić się "wacikami"
Freitag nie kryła rozczarowania i otwarcie skrytykowała tę sytuację w mediach. Jak wyjaśniła, taka różnica w traktowaniu kobiet i mężczyzn w sporcie jest frustrująca i uwłaczająca. Ręczniki i kosmetyki to nie jest nagroda godna sportowca, szczególnie w dyscyplinie tak wymagającej i niebezpiecznej jak skoki narciarskie.
Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) przyznała, że kobiety za zwycięstwo w kwalifikacjach nie otrzymują nagród pieniężnych, a torba z kosmetykami została uzupełniona o bon na weekend zabiegów spa. Mimo to trudno uznać tę nagrodę za równorzędną z kwotą, jaką przyznano zwycięzcy męskich kwalifikacji.
Skoki narciarskie – sport ekstremalny, nagrody skrajnie różne
Skoki narciarskie są sportem ekstremalnym, wymagającym nie tylko odwagi, ale i ogromnego poświęcenia. Ryzyko związane z kontuzjami czy upadkami jest wysokie zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Tym bardziej dysproporcja w nagrodach budzi kontrowersje.
W rywalizacji mężczyzn nagradzana jest cała „trzydziestka” konkursu, a zwycięzca zgarnia 10 tysięcy franków szwajcarskich. W przypadku kobiet pieniądze trafiają tylko do najlepszej „dwudziestki”, a ich wysokość jest znacznie niższa – triumfatorka otrzymuje zaledwie 3,8 tysiąca franków. Co więcej, kobiety nie są w ogóle wynagradzane za kwalifikacje.
Dlaczego tak jest?
FIS tłumaczy, że kobiece skoki narciarskie są stosunkowo młodą dyscypliną, która generuje mniejsze przychody z marketingu i przyciąga mniej widzów niż rywalizacja mężczyzn. Argument ten nie przekonuje jednak organizacji działających na rzecz równości w sporcie, takich jak Her Sport, które podkreślają, że taka polityka jedynie utrwala istniejące nierówności.
Przykład Garmisch-Partenkirchen uwypukla problem, który wciąż pozostaje nierozwiązany w wielu dyscyplinach sportowych. Kobiety, mimo takiego samego wysiłku i ryzyka, wciąż są traktowane jak zawodniczki drugiej kategorii.
Zadziwiające jest to, że dzieje się to w krajach, w których elity takie kwestie jak wspomniane "równouprawnienie" odmieniają przez wszystkie przypadki.
źr. wPolsce24 za Polsatnews.pl