Polska

Brygady WOT mają już struktury we wszystkich województwach w Polsce

opublikowano:
AS_DSC01514_20230226.webp
Rozwój Brygad WOT nie został na szczęście zablokowany po zmianie władzy w Polsce (Fot. Fratria/Andrzej Skwarczyński)
Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) zakończyły proces budowy brygad w każdym województwie – poinformował ich dowódca gen. bryg. Krzysztof Stańczyk, podczas uroczystości w Lublinie, gdzie 63 nowych żołnierzy złożyło przysięgę. Ostatnim etapem było przekazanie dwóch batalionów do 17. Opolskiej Brygady OT. Tym samym sfinalizowano wieloletni projekt rozbudowy tej formacji, która stanowi piąty rodzaj Sił Zbrojnych RP, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych.

Generał Stańczyk zapowiedział, że nie planuje się tworzenia nowych brygad, ale w ramach istniejących struktur powstanie specjalny komponent do ochrony pogranicza. Ten element, oparty na 19. Nadbużańskiej i 20. Przemyskiej Brygadzie, ma być gotowy w 2027 roku. Obecnie ponad 180 żołnierzy WOT codziennie pełni służbę na granicy, a inni wspierają lokalne społeczności, np. w obszarach dotkniętych powodzią w województwach dolnośląskim i opolskim.

Wyróżnienia i zaangażowanie

Podczas sobotniej uroczystości dowódca WOT wręczył 25. Zamojskiemu Batalionowi Lekkiej Piechoty tytuł „Przodujący Pododdział WOT”. Jednostka, licząca około 700 żołnierzy, została wyróżniona za zaangażowanie w służbę na granicy oraz akcje pomocowe. 2. Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej, do której należy batalion, jest jedną z pierwszych brygad WOT, założoną w 2016 roku.

Historia formacji

WOT to formacja utworzona z inicjatywy Antoniego Macierewicza w 2016 roku, początkowo spotykająca się z krytyką ze strony ówczesnej opozycji, która obawiała się nadmiernego upolitycznienia wojska i braku profesjonalizmu rekrutów. Jednak przez lata Wojska Obrony Terytorialnej wypracowały znaczącą rolę w polskim systemie obronnym, pełniąc funkcje wsparcia w czasie kryzysów humanitarnych, ochrony granic oraz wspierania wojsk operacyjnych.

Obecnie WOT liczy ponad 36 tysięcy żołnierzy, z czego 70 proc. stanowią młodzi ochotnicy, w tym uczniowie i studenci. Co roku około tysiąca żołnierzy terytorialnych przechodzi do zawodowej służby wojskowej, co świadczy o ich rosnącym znaczeniu jako kuźni kadr dla całych Sił Zbrojnych RP.

źr. wPolsce24 za PAP

Polska

Awantura na sesji rady miejskiej Warszawy! Straż Miejska przepychała mieszkańców i dziennikarzy

opublikowano:
1934065_3.webp
Awantura na sesji Rady Miasta w Warszawie (fot. wPolsce24)
Burzliwa sesja Rady Warszawy poświęcona kamienicy przy Marszałkowskiej 66, z której pod pretekstem remontu wyrzucono mieszkańców. Teraz władze Warszawy zabytkowy budynek chcą sprzedać.
Polska

Morawiecki nie przebiera w słowach: To jest coś, co wymaga komisji śledczej

opublikowano:
1934933_3.webp
Mateusz Morawiecki odniósł się do informacji w sprawie finansowania kampanii Rafała Trzaskowskiego przez zagraniczne fundacje (fot. wPolsce24)
Polityczne trzęsienie ziemi trwa. Jak ustalili dziennikarze Wirtualnej Polski polityczne reklamy na Facebooku wymierzone w Karola Nawrockiego i Sławomira Mentzena mogły być finansowane przez zagraniczne podmioty powiązane ze środowiskiem Rafała Trzaskowskiego. W specjalnej rozmowie na antenie telewizji wPolsce24 postanowił odnieść się do tych rewelacji były premier Mateusz Morawiecki.
Polska

Karol Nawrocki dla wPolsce24: Projekt pt. Rafał Trzaskowski reanimują wszystkie instytucje państwa Tuska. A i tak sobie nie radzi

opublikowano:
żaklina z KN.webp
Afera NASK jest oburzająca, ale nie powinniśmy nią być chyba zdziwieni – mówi w rozmowie z telewizją wPolsce24 Karol Nawrocki, komentując informacje dotyczące możliwego nielegalnego finansowania kampanii wyborczej jego głównego rywala w wyborach prezydenckich Rafała Trzaskowskiego.
Polska

Dariusz Matecki wpadł na nowy ślad wskazujący na nielegalne finansowanie kampanii kandydata KO

opublikowano:
Matecki.webp
Mnożą się – przede wszystkim na platformach społecznościowych - informacje wskazujące na to, że ludzie związani albo sympatyzujący Rafałem Trzaskowskim prowadzą nieczystą grę z rywalami kandydata Koalicji Obywatelskiej w wyborach prezydenckich. Na nowe tropy wpadł poseł PiS Dariusz Matecki.
Polska

Kto nie wytrzymał napięcia ciszy wyborczej oprócz Myrchy? Materiał Wiadomości wPolsce24

opublikowano:
videoframe_135735.webp
Wiadomości wPolsce24 podsumowują przypadki łamania ciszy wyborczej. Jakoś tak się złożyło, że prawa nie umieją przestrzegać członkowie partii Donalda Tuska. Oprócz skandalu jaki wywołał - o zgrozo - wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha, także inni członkowie PO nie dali radę wytrzymać w ciszy nawet kilku godzin.
Polska

"Rota" wybrzmiała przed niemiecką policją na niemieckiej ziemi. Wiadomości wPolsce24

opublikowano:
videoframe_82328.webp
Dziś w niemieckim Görlitz, tuż przy moście granicznym z Polską, odbyła się demonstracja zorganizowana przez polskich aktywistów w proteście przeciwko tzw. pushbackom – czyli przymusowemu zawracaniu nielegalnych imigrantów przez niemieckie służby na stronę polską.