Brygady WOT mają już struktury we wszystkich województwach w Polsce
Generał Stańczyk zapowiedział, że nie planuje się tworzenia nowych brygad, ale w ramach istniejących struktur powstanie specjalny komponent do ochrony pogranicza. Ten element, oparty na 19. Nadbużańskiej i 20. Przemyskiej Brygadzie, ma być gotowy w 2027 roku. Obecnie ponad 180 żołnierzy WOT codziennie pełni służbę na granicy, a inni wspierają lokalne społeczności, np. w obszarach dotkniętych powodzią w województwach dolnośląskim i opolskim.
Wyróżnienia i zaangażowanie
Podczas sobotniej uroczystości dowódca WOT wręczył 25. Zamojskiemu Batalionowi Lekkiej Piechoty tytuł „Przodujący Pododdział WOT”. Jednostka, licząca około 700 żołnierzy, została wyróżniona za zaangażowanie w służbę na granicy oraz akcje pomocowe. 2. Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej, do której należy batalion, jest jedną z pierwszych brygad WOT, założoną w 2016 roku.
Historia formacji
WOT to formacja utworzona z inicjatywy Antoniego Macierewicza w 2016 roku, początkowo spotykająca się z krytyką ze strony ówczesnej opozycji, która obawiała się nadmiernego upolitycznienia wojska i braku profesjonalizmu rekrutów. Jednak przez lata Wojska Obrony Terytorialnej wypracowały znaczącą rolę w polskim systemie obronnym, pełniąc funkcje wsparcia w czasie kryzysów humanitarnych, ochrony granic oraz wspierania wojsk operacyjnych.
Obecnie WOT liczy ponad 36 tysięcy żołnierzy, z czego 70 proc. stanowią młodzi ochotnicy, w tym uczniowie i studenci. Co roku około tysiąca żołnierzy terytorialnych przechodzi do zawodowej służby wojskowej, co świadczy o ich rosnącym znaczeniu jako kuźni kadr dla całych Sił Zbrojnych RP.
źr. wPolsce24 za PAP