Polska

Brygady WOT mają już struktury we wszystkich województwach w Polsce

opublikowano:
AS_DSC01514_20230226.webp
Rozwój Brygad WOT nie został na szczęście zablokowany po zmianie władzy w Polsce (Fot. Fratria/Andrzej Skwarczyński)
Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) zakończyły proces budowy brygad w każdym województwie – poinformował ich dowódca gen. bryg. Krzysztof Stańczyk, podczas uroczystości w Lublinie, gdzie 63 nowych żołnierzy złożyło przysięgę. Ostatnim etapem było przekazanie dwóch batalionów do 17. Opolskiej Brygady OT. Tym samym sfinalizowano wieloletni projekt rozbudowy tej formacji, która stanowi piąty rodzaj Sił Zbrojnych RP, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych.

Generał Stańczyk zapowiedział, że nie planuje się tworzenia nowych brygad, ale w ramach istniejących struktur powstanie specjalny komponent do ochrony pogranicza. Ten element, oparty na 19. Nadbużańskiej i 20. Przemyskiej Brygadzie, ma być gotowy w 2027 roku. Obecnie ponad 180 żołnierzy WOT codziennie pełni służbę na granicy, a inni wspierają lokalne społeczności, np. w obszarach dotkniętych powodzią w województwach dolnośląskim i opolskim.

Wyróżnienia i zaangażowanie

Podczas sobotniej uroczystości dowódca WOT wręczył 25. Zamojskiemu Batalionowi Lekkiej Piechoty tytuł „Przodujący Pododdział WOT”. Jednostka, licząca około 700 żołnierzy, została wyróżniona za zaangażowanie w służbę na granicy oraz akcje pomocowe. 2. Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej, do której należy batalion, jest jedną z pierwszych brygad WOT, założoną w 2016 roku.

Historia formacji

WOT to formacja utworzona z inicjatywy Antoniego Macierewicza w 2016 roku, początkowo spotykająca się z krytyką ze strony ówczesnej opozycji, która obawiała się nadmiernego upolitycznienia wojska i braku profesjonalizmu rekrutów. Jednak przez lata Wojska Obrony Terytorialnej wypracowały znaczącą rolę w polskim systemie obronnym, pełniąc funkcje wsparcia w czasie kryzysów humanitarnych, ochrony granic oraz wspierania wojsk operacyjnych.

Obecnie WOT liczy ponad 36 tysięcy żołnierzy, z czego 70 proc. stanowią młodzi ochotnicy, w tym uczniowie i studenci. Co roku około tysiąca żołnierzy terytorialnych przechodzi do zawodowej służby wojskowej, co świadczy o ich rosnącym znaczeniu jako kuźni kadr dla całych Sił Zbrojnych RP.

źr. wPolsce24 za PAP

Polska

Polacy bronią wyniku wyborów: Władza nie potrafi przegrywać

opublikowano:
wiadomości.webp
Sąd Najwyższy rozpatrywał w piątek protesty przeciw wyborowi prezydenta. Przed siedzibą trybunału zebrały się dwie grupy demonstrantów: mniej liczna domagała się unieważnienia wyborów, a liczniejsza potwierdzenia ich wyniku.
Polska

PiS wybrał prezesa. „Wierzę, że dam radę. Ten czarny okres musi się skończyć”

opublikowano:
mid-25628227 ok.webp
Jarosław Kaczyński na VII kongresie Prawa i Sprawiedliwości (fot. PAP/Piotr Polak)
Podczas kongresu Prawa i Sprawiedliwości w Przysusze Jarosław Kaczyński został wybrany na prezesa partii na kolejną kadencję. - Mam już swoje lata, ale wierzę, że dam radę; ten czarny okres, który w tej chwili przeżywamy musi się skończyć - podkreślił szef PiS.
Polska

Donald Tusk nie wierzy, że Polskę zalewają imigranci z Niemiec i grozi Bąkiewiczowi

opublikowano:
mid-25630087 ok.webp
PAP/Przemysław Piątkowski
To nieprawda, że Polska jest zalewana przez nielegalnych imigrantów ze strony zachodniej – mówił szef polskiego rządu, odpowiadając na pytanie dziennikarza telewizji wPolsce24 o sytuację na granicy polsko-niemieckiej. I pogroził aktywistom z Ruchu Obrony Granic: Zrobimy z tym porządek.
Polska

Polscy strażnicy na gwizdek niemieckiej policji odbierają migrantów. Zdumiewające relacje z zachodniej granicy

opublikowano:
Bąkiewicz.webp
Na zachodniej granicy sytuacja jest tragiczna: od wielu miesięcy Niemcy przerzucają nam migrantów, państwo polskie nie potrafi się przed tym bronić. Ba, nie chce się przed tym bronić – mówi w programie Budzimy Się wPolsce Robert Bąkiewicz z Ruchu Obrony Granic.
Polska

Prokuratorzy Bodnara w Sądzie Najwyższym. Chcą badać akta spraw z protestów wyborczych

opublikowano:
AW_Sady_05022020_01.webp
((fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
Dwóch prokuratorów Prokuratury Krajowej weszło do Sądu Najwyższego, domagając się dostępu do akt spraw z protestów wyborczych. Swoje żądania tłumaczyli poleceniem, jakie otrzymali od przełożonych.
Polska

Szymon Hołownia: Polsce należy się ciągłość władzy. Na 6 sierpnia zwołuję Zgromadzenie Narodowe

opublikowano:
mid-25702420 ok.webp
- Dziś oficjalnie informuję, że zwołam Zgromadzenie Narodowe na 6 sierpnia na godz. 10:00 w celu zaprzysiężenia Karola Nawrockiego – ogłosił marszałek Sejmu Szymon Hołownia.